Tak může se to zdát trochu přehnané, ale jak se říká… Na každém šprochu pravdy trochu. A tady jí je trochu víc. Téma je zázvor a jeho široké využití jak pro léčení, tak jeho chuti a vůně.
Zázvor je teď v kurzu a stává se rostlinou číslo jedna v našem zorném poli. Je prostě v módě. Tudíž bychom se o něm měli něco dozvědět a třeba ho i začít využívat pro naše dobro.
Kde se vzal, tu se vzal
Podle toho mála co se o jeho původu dá zjistit pochází zázvor zřejmě z jihu Číny, odkud postupně putoval do celého světa. Konkrétně v Čechách se poprvé objevil někdy v druhé polovině třináctého století. Alespoň dle historických pramenů. Dnes je u nás jeho široké použití stále v plenkách, ale čím dál víc se rozšiřuje hlavně v českých kuchyních.
Zázvor nejen dobře chutná
Jako mleté koření ho už viděl asi každý. Přidávat ho můžeš jak do indických pokrmů tak klidně na pečené kuře. Takto namletý zázvor se hodí spíše do směsi koření, než jako samotné dochucovadlo. Když ho smícháš s kari nebo paprikou, dosáhneš krásné syté vůně a jemné ostrosti. Ale jak je jistě zřejmé, mletý zázvor není základní stav. Pokud seženeš celý kořen, můžeš ho nastrouhat k šťouchaným bramborám nebo z něj udělat chutný zázvorový čaj. Zvlášť v zimních večerech oceníš jeho hřejivou chuť.
A nejen hezky voní
Vůně tohoto nepěkného kořene má dokonce relaxační účinky. Můžeš si ho buď sama doma nasušit a nebo seženeš přímo vonné oleje se zázvorovým aromatem. Používají se do vonných lampiček, jako masážní oleje nebo do vonných tyčinek. Jeho specifické aroma dokáže člověka zbavit stresu, uklidnit a harmonizovat. Pozor ale na „předávkování“. I tolik příjemné vůně umí být mnoho a jasným signálem, jak poznáme že jsme to přehnali, jsou žaludeční obtíže.
Ale také léčí
O zázvoru a jeho účincích toho napsali lidé už hodně. Příznivě působí na migrény, dýchací cesty, trávicí trakt, potlačení rakoviny nebo třeba infekce. V některých knihách se doporučuje dokonce přikládat čerstvý, krájený zázvor na podrážděná místa (kousnutí hmyzem, odřeniny, otlačeniny). Co je na tom pravdy to nevím, ale ublížit to rozhodně nemůže. I již zmiňovaný čaj nám nepřináší jen onu chuť nýbrž i léčí. Doporučuje se pít, když tě škrábe v krku, máš kašel nebo zánět dýchacích cest. Stačí ho ovšem pít jen v malých dávkách. Pokud ho vnitřně užiješ víc jak 4 gramy za den, může dojít k předávkování. Neumřeš, ale špatně ti bude.
Chceš mít tenhle zázrak doma?
Pěstování zázvoru není vůbec složité. Nejtěžší bude najít obchod, kde seženeš oddenek pro pěstování. Nemožné to ovšem není, neboj. Zasadíš ho do květináče nebo do skleníku těsně pod zem a posadíš květináč na prakticky přímé slunce. Za tři týdny začne zázvor vystrkovat hlavičku. To je signál pro přemístění do polostínu (aby na přímém slunci neuschl). Zalívat ho stačí dvakrát do týdne po menších dávkách. Jakmile povyroste a začne schnout, můžeš kořen začít zpracovávat. Kousek z něj vždy schovej a zasaď znovu.
Použít můžeš standardní zeminu pro pokojové rostliny. Nesmí v ní být ale písek a kameny. No a proč ho pěstovat doma? Nejen že ho budeš mít vždy po ruce, ale taky vědomí, že sis ho vypěstovala sama do něj zajisté vloží větší léčivou sílu.