Uvolni se pomocí jednoduchých technik meditace

Potřebuješ každý den alespoň na chvíli “vypnout”? Díky meditaci zbavíš své tělo přebytečné nervozity a veškerého stresu, jež se na tebe za poslední dny nastřádaly. Pročistíš tak mysl a z nastřádané energie můžeš čerpat sílu pro lepší dny. Nalaď se na klidný alfa rytmus i ty.

Meditovat se dá i ve skupině

Meditace je oblíbená metoda duševního odreagování známá po celém světě několik tisíciletí. Ať už jde o různá dechová cvičení, jógu či taiči, vše záleží na tom, zda se dokážeš uvolnit a soustředit. Může se to zdát banální, ale mysl si pročistíš i pouhým počítáním. Nauč se základní prvky meditace a budeš se cítit jako vyměněná, plná síly i energie.

Meditace v sedě

Pohodlně se usaď na zem do pozice tureckého sedu. Narovnej záda a ruce nechej natažené a volně položené na nohách. Přichystej si budík a nastav ho přibližně na patnáct minut, čas však není nijak zvlášť limitován či omezen. Můžeš ho nastavit třeba i na půl hodiny. Zavři oči, klidně dýchej a vypusť všechny myšlenky, které ti kolují v hlavě. Soustřeď se jen na to, co právě děláš. Nedýchej při tom moc zhluboka, aby se ti nezatočila hlava.

Poté začni s pomalým počítáním. Při prvním výdechu počítej jedna, dvě při druhém výdechu. A pokračovat můžeš dál, pokud se zapomeneš, nebo ztratíš rytmus, začni opět od začátku. Sleduj při tom svůj dech. Snaž se vnímat, jak vzduch vstupuje nosními dírkami do těla a poté je zase nosem opouští. Můžeš také připojit různá dechová cvičení.

Co takhle mantru?

Při vydechování můžeš rovněž tiše opakovat slova či věty, které působí uklidňujícím dojmem, kupříkladu: láska, radost, mír. Pakliže jsi věřící, klidně zapoj i nějaké křesťanské fráze: Bůh je láska. Anebo opakuj při každém výdechu indické posvátné slovo „óm“. Fantazii se meze nekladou.

Jak na rozbouřenou mysl

V hlavě se ti honí jedna myšlenka za druhou a tvá mysl se na a ne zklidnit. A co hůře? Začnou tě napadat stále další a další věci či úvahy a postupně nabýváš pocit, že z toho asi zešílíš. Také tento chaos můžeš vzít do svých rukou s pomocí meditace. Je však nezbytné dodržovat několik základních zásad.

1) Medituj vždy ve stejný čas a na stejném místě.
2) Zvol si jeden určitý způsob meditace a ten opakuj několik minut každý den po celý týden.
3) S pravidelnou meditací nepřestávej ani případě, že se domníváš, že nemá žádný efekt. Časem totiž uvidíš, že to prospěšné je a samotná meditace pro tebe bude snazší. Při každé meditaci zažiješ klid a ten je rovněž prospěšný.
4) Dej si pozor, abys při meditování nezatěžovala svoji mysl žádnými jinými myšlenkami. Pokud se tak stane, nechej je volně odeznít. Můžeš si představit, že takovou myšlenku odfoukneš pryč a můžeš znovu meditovat s „čistou“ myslí. Pokud se ti to nepodaří, pokračuj v meditaci později, anebo vyzkoušej zase jinou relaxační techniku.

Meditace s pomocí svíčky

Meditovat můžeš i s nejrůznějšími pomůckami. K těm nejjednodušším a nejdostupnějším patří svíčky. Připrav si svíčku, zapal ji a oči nechej otevřené. Během meditace pozoruj hořící plamínek. Pokud párkrát zavřeš oči, ničemu to nevadí.

Jitka Libigerová

Narodila se ve znamení Kozohora jednoho lednového dne roku 1989. Miluje český jazyk, literaturu, knihy, med, Tři oříšky pro Popelku, květiny, ananas, jógu, tenis, děti a pohádky. Ve volném čase se kromě psaní věnuje také sportu. Závodně se snaží o in-line bruslení a běh, rekreačně hraje tenis, jezdí na kole, plave a cvičí jógu. Blízká je jí také turistika, fotografování, zájem o interiér a pečení. Jednou by se chtěla stát spisovatelkou.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.