Cvičení je výzva!

Pokud máš doma Facebook, patrně tě neminula 30ti denní výzva. Slečna ti přináší rozhovor s tvůrkyní stránky, Marikou Janečkovou. Heslo je: začni hned!


720_marikaMarika nebyla se svou postavou úplně spokojená, a tak se rozhodla, že to změní. Začala cvičit a rozhodla se, že založí stránku na Facebooku, aby začali cvičit i její kamarádi. Dnes už ale stránka není jen pro její přátele, má ale 26 tisíc fanoušků a stále jich přibývá. Nejen o svých začátcích nám vyprávěla v následujícím rozhovoru.

Nastav si nový software v hlavě

Mariko, kdy jsi začala se cvičením? Co tě k němu vedlo?
Já sama jsem začala na ZŠ s tancováním, strašně mě bavilo vymýšlet pro sebe a spolužačky různé choreografie, které jsme pak předváděly na vystoupeních… Až zpětně mi došlo, že díky tomu jsem vlastně zabránila tomu, aby mě navštívila obezita, kterou máme v rodině. Samozřejmě jsem ale takhle pilná nebyla pořád. Když jsem loni trávila léto v USA, moje postava byla… ne obézní, ale oplácaná, neforemná, prostě nevábná. To všechno mi došlo ale až letos v únoru, a to, když se staly dvě věci. Ta první byla, že jsem začala chodit na poledance, a v těch mini šortkách jsem vypadala fakt vtipně. A věc druhá byla to, že kluk, který se mi líbil, mě pozval někam, kde bych musela běhat v plavkách. No, a i když to bylo mimo ČR, a já jsem moc chtěla, tak jsem prostě nejela, protože jsem se styděla… V tu chvíli mi to došlo a já si v hlavě nastavila JINÝ SOFTWARE.

Cviky sis vymýšlela sama, nebo ses nechala někým inspirovat?
Začala jsem navštěvovat snad všechny hodiny, na kterých se cvičilo, a pak jsem si sestavila vlastní program, který je založen na jakém si návyku, silné motivaci, jasném cíli a pravidlem je ZAČÍT HNED, ne až zítra. V mých výzvách je prostě nutné pracovat s celým tělem, pracovat s hlavou a pracovat s duší. Opravdu se velice snažím o to, aby všichni pochopili, že nejde jen o to udělat pár dřepů či kliků… V takovém případě by se jistě brzy dostavila STAGNACE. Moji přátelé z mých fb stránek musí vědět, že někomu na tom, co dělají, skutečně záleží, a mají podporu nejen mou, ale hlavně vzájemnou…

Co tě vedlo k tomu, abys vytvořila stránku na Facebooku? Byl to tvůj nápad, anebo někoho jiného?
Stránku jsem založila opravdu čistě jen proto, abych vyhecovala pár kamarádů k pohybu, abych v tom prostě nebyla sama. Vlastně to měla být původně jen skupina, ale protože s FB moc neumím, vznikla mi z toho stránka. Když se přidalo pár cizích lidí, udělala jsem si svoji osobní 30denní výzvu a rozhodla se, že pokud stránka bude mít do konce května (čili za 30 dní) tisíc fanoušků, rozšířím si svoje vzdělání o trenéra fitness… Ještě květen neskončil, stránka má 26 tisíc fanoušků a v úterý jsem měla první zkoušku.

Jak sestavuješ cviky? Mohou je dělat i lidé s nějakým zdravotním omezením (onemocnění páteře)?
Zatím sestavuji cviky podle sebe, takže tak ,aby je mohl dělat zdravý člověk. Všem, co mají nějaký problém, doporučuji si cviky jednoduše vytisknout a donést k lékaři na schválení, nezoufejte ale, protože brzy bude výzva pro seniory, kterou momentálně zkouší moje maminka, a ta má navíc problém s nohou.

Těš se na pohyb!

Jaké jsou ohlasy, popřípadě úspěchy?
Dle zpráv, co denně dostávám, si troufám říct a pochválit se, že výsledky jsou opravdu veliké. Lidé jsou vděční, a děkují mi. Také brzy skončí moje soutěž, kde mi fanoušci posílají fotky, takže brzy výsledky i uvidíme. Pro mě je ale nejdůležitější, že jsem někomu vykouzlila úsměv na rtech a pomohla mu třeba zvednout si sebevědomí.

Po kolika dnech či týdnech mohou cvičící změny zaznamenat?
U mě šly vidět výsledky za 14 dní, já mám ale opravdu extra vyvinutou sílu vůle, a když něco chci, tak to tak bude, neznám NE. Běžně jsou ale vidět výsledky po měsíci a po 3 měsících už je to opravdu změna, výsledky jsou markantní – tak KRÁTKÝ čas stačí… Musíte ale opravdu chtít, dát si to jako prioritu a nenechat se zastrašit svým egem a negací.

Jak se motivovat, abychom u cvičení vydrželi?
Navštívit mé stránky, protože já vás v klidu nenechám!

Jak vypadá tvůj obyčejný den?
Studuji dvě školy (umělecký maskér+trenér fitness), pracuji (vizážistka+masérka), starám se o to, aby mi doma hubla mamka a sestra, starám se o to, aby mi na Facebooku cvičilo 26 tisíc lidiček, každý den si zacvičím, i kdyby to mělo být na deset minut, v hlavě mi lítá tisíce nápadů a málo spím.

Co bys poradila lidem, kteří s cvičením začínají, dlouhou dobu se nehýbali a nemají žádnou fyzičku?
Musíte si stanovit cíl a datum, do kdy TO DÁTE. Myslím tím reálný cíl, pak už se jím jen OBKLOPIT. Je třeba začít pomalu, ale nezapomenout na to, že s každým tréninkem je potřeba jít výš a zlepšovat se, protože naše tělo je vždy o krok dopředu, je na tu zátěž připravené, ono se na ni přímo těší.

Jaká bude další výzva a jaké jsou tvé plány do budoucna?
Budeme zpevňovat záda, taky je spousta pokračovacích výzev, protože tělo potřebuje pořád nové a nové výzvy. Jinak mu cvičení už nic nedá. Také teď na sobě testuji, jak minimalizovat celulitidu, protože moje stránky nejsou jen o sportu. Jelikož jsem byla už na dovče a vím, jakou jsem si prošla zkouškou, rozhodla jsem se , že se svou pravou rukou Patricií, která mi pomáhá odpovídat na vaše zprávy, zrealizujeme jakési užitečné dovolené, kde se naučíte super návykům, naučíme se správně jíst, budeme sportovat a bavit se, získáme spoustu přátel se stejným cílem, možná se naučíme i základy líčení a masírování, ať si umíme udělat dobře, prostě takový ráj, kde se toho spoustu dovíte, vyzkoušíte a hlavně si to užijete.

Děkujeme Marice za rozhovor a teď už hurá do cvičení! A co ty, přidáš se?

Autorka: Bára

Bára

Studuje a bydlí v Ostravě, učí se rusky, anglicky, španělsky a německy, baví ji fotografování, plavání a knížky Roberta Fulghuma.

5 komentářů
  1. Přesně tak – nastavit si nový SOFTWARE v hlavě a začít HNED!!! (neodkládat na zítřek-znám se, že bych to odkládala pořád :-/ ). Včera večer jsem si všimla na FB info od kamarádky, která cvičí Výzvu už 10dní (už má výsledky-pozitivní samozřejmě ;-) ) a to byl ten poslední impuls, co jsem potřebovala – a začala HNED (večer před 23h) se dřepy a dnes přidala bříško ;-) SORTWARE mám snad už opravenej a moje Výzva už začala :-)

  2. Začala jsem jako jedna s prvních…a i já doporučila a stránku svým kamarádka a všechny s nadšením cvičí :)

  3. I mně stránky na fb dodaly potřebnou motivaci a inspiraci. Dnes cvičím 17. den výzvy na bříško, zadek i ruce a k tomu každý den 35 min na rotopedu ;) Cítím se o poznání lépe a výsledky se jistě co nevidět dostaví. Dnes jsem se konečně přemluvila i k úpravě stravy, takže se vzdávám pro začátek čokolády a pečiva, snad to pomůže :) Přeji pevnou vůli všem co už začali a hlavně těm, kteří se teprve odhodlávají ;) Stojí to za to, tak začni HNED! :)

  4. Mariky výzvy se pro mě staly závislostí :-)!!! Bez pohybu denně ani ránu :-). Nikdy jsem nebyla ve sportu pasivní, miluju pohyb a za svůj život jsem vystřídala různé sporty, ale až teprve Mariky výzva mě dokopala ke každodennímu pohybu. Své kamarádce a mamce jsem doporučila tyto stránky a obě pečlivě cvičí a co hlavně – s chutí :-). Cítím se skvěle, a všem, kteří o téhle výzvě teprve uvažují, vzkazuji: “Jděte do toho, nebojte se toho a sami brzy uvidíte výsledky”. Jo.. a..: “Nezačínej zítra, začni HNED!!!” :-)

  5. Ahoj, cvičím už 15. den a bříško po porodu se mi změnilo k nepoznání. Cvičím tak 15-20 minut denně a asi 4 dny jsem necvičila vůbec. Cítím se mnohem lépe, sebevědoměji. Manžel se nestačí divit a já se těším na sluníčko do plavek. :)

Leave a Reply

Your email address will not be published.