[button link=”https://slecna.info/tag/mijin-blog/” color=”blue”]MIJIN BLOG[/button]
MIJIN BLOG – Tohle těsto je specifické tím, že stačí jeden jen lehce obměněný základ, pro přípravu jídel a moučníku různých chutí. Záleží jen na způsobu dokončení. Upečeme ho, máme buchty nebo koláč, uvaříme ho, máme knedlíky, usmažíme ho, máme langoše … A přesně tohle mě na kynutém těstě baví.
V tomto článku se budu věnovat samozřejmě sladkému. I v samotném pečení můžeme mít několik proměn. Určitě všichni známe, ať už od babičky nebo z pohádek, Honzovy buchty. Když těsto naopak roztáhneme po plechu, dostaneme kynutý koláč nebo závin. Tohle jsou asi nejjednodušší moučníky z tohoto těsta. Kynuté těsto se hojně využívá také na Velikonoce, kdy se z něj připravují mazance nebo vánočky. Trošku těžší recept je na České nebo Moravské posvícenské koláčky. Když se těsto nechá správně nakynout, jeho konečná upečená struktura se, zvláště u těch vyšších moučníků, rozplývá na jazyku.
Nejen Honzovi buchty
Začala bych receptem typického českého moučníku a tím jsou již zmiňované Honzovy buchty. Jako malá jsem se podivovala nad tím, jak babička může zvládnout mít všechny buchty na stranách tak krásně rovné. Později jsem pronikla do kouzla pečení buchet a byla jsem u vytržení. Jak někdo mohl přijít na takový postup? Dávat bochánky z těsta od sebe tak, že při pečení nabudou, spojí se, ale přesto jdou krásně od sebe.
Honzovy buchty
Buchty se plní nejčastěji povidly nebo tvarohem. Samozřejmě není problém do buchet použít náplň makovou či ořechovou. Povidla se nijak neupravují, ale ostatní náplně potřebují menší či větší přípravu. Jsou ale pro většinu kynutých moučníků stejné, takže je pak klidně můžeme použít na koláč nebo závin.
Potom co si připravíme těsto, můžeme z něj začít tvořit. Oddělujeme části těsta (nejlépe lžící) o velikosti větší meruňky. Můžeme klidně přidat, záleží na požadované finální velikosti buchet. Z každé části těsta vymodelujeme bochánek, který rozplácneme, naplníme cca 1 lžičkou náplně a poté znovu zabalíme. Pořádně zmáčkneme kraje přiložené k sobě a tímto spojem položíme na pekáč. Postup opakujeme a klademe naplněné bochánky vedle sebe tak aby se nedotýkaly, ale byly blízko u sebe. Naplněný pekáč už jen vložíme do trouby.
Koláč
Na koláči není nic těžkého. Těsto zkrátka vytáhneme po plechu a poklademe. Můžeme použít jakékoli ovoce, které si v kombinaci s kynutým těstem dokážeme představit. Ke koláči nesmí chybět drobenka, proto potom co koláč poklademe vybraným ovocem, posypeme jej hustě drobenkou. Místo ovoce můžeme použít jakoukoli náplň nebo jejich kombinaci. V případě chuti experimentovat, můžeme do náplně zdobičkou (naplněnou marmeládou, nebo jinou náplní – na mák tvaroh a obráceně) napsat vzkaz. Opět hurá do trouby a hlídáme.
Ostatní
Co se týče závinu, vánočky, mazance, Moravských nebo Českých koláčků a jejich přípravy. Budu se jim věnovat podrobněji v jiných článcích. Teď si pojďme ukázat jak na těsto a co do něj.
Ovoce vhodné ke kynutému těstu
Výborný je rybíz, maliny, jahody, borůvky … zkrátka takové to červené ovoce a lesní plody. Kynuté těsto se hodí i k ovoci z našich zahrad jako jsou jablka, hrušky, meruňky, švestky …
Náplně do kynutého těsta
Článek by byl příliš dlouhý kdybych tu vypisovala všechny. Uvedu proto 3 nejčastější a na ostatní se dostane zase příště.
[box]
Tvarohová
250 měkkého tvarohu
40g cukru
40g vanilkového cukru
Špetka soli
2 žloutky
20g másla
Tvaroh utřeme s cukrem (zastudena), přidáme žloutky a máslo. Vše promícháme a nakonec přidáme sůl.
Maková
200g mletého máku
250 ml mléka
20g vanilkového cukru
40g moučkového cukru
40g medu
50 ml tuzemského rumu
100g švestkových povidel (když je náplň řídká, dáme jich víc)
Špetka mletého hřebíčku
V menším hrnci smícháme mléko a mák a přivedeme k varu. Za občasného míchání vaříme do změknutí máku (cca 10 min). Mezitím přidáme ostatní přísady, kromě rumu … Ten se vmíchá až, když směs vychladne.
Ořechová
40g másla
150g jemně mletých ořechů (já mám nejraději vlašské)
150g moučkového cukru
50 ml mléka
2 žloutky
Máslo rozpustíme a lehce na něm orestujeme ořechy. Přidáme moučkový cukr a necháme ještě chvíli pražit (Pozor!! Aby cukr nezkaramelizoval). Vlijeme mléko, promícháme a necháme chladnout. Nakonec vmícháme žloutky.
Drobenka
80g polohrubé mouky
25g másla
25g cukru
Vše hněteme a mneme mezi prsty, dokud nevznikne drobenka.[/box]
Základní kynuté těsto
Těsto se může v různých receptech lehce lišit. Většinou se ale liší množstvím. Na koláčky můžeme spotřebovat víc těsta než na mazanec a podobně.
[box]
230g hladké mouky
100g polohrubé mouky
½ kostky droždí (20g)
115 ml mléka (vlažného)
60g cukru
1 sáček vanilkového cukru
70 g změklého másla
Malá lžička soli
1 vejce[/box]
Těsto zaděláme takzvaně na omládek:
V míse smícháme mouky, uděláme důlek do kterého vlijeme 2/3 mléka a rozdrobíme droždí. Ze stran do něj po troškách vmícháváme mouku, dokud nevznikne tekuté těstíčko (něco jako na lívance). Povrch posypeme lehce hladkou moukou a necháme v teple kynout cca 30 minut. Přidáme všechny ostatní suroviny, dolijeme zbylé mléko a vypracujeme těsto. Lepší zkušenosti než vypracovávat v ruce, mám s robotem. Tomu to trvá při nízkých otáčkách jen 10 min. Pokud připravujeme těsto na vánočku nebo mazanec nyní vmícháme rozinky, oříšky … Znovu necháme odpočinout 30 minut, tentokrát už na válu. Po dokončení požadovaného receptu pečeme při 160°C 30-50 minut. Záleží na velikosti moučníku.
V příštím díle se můžete těšit na těsto nepečené.
(S)mějte se s pečením!