Španělsko prochází žaludkem

Svět je rozmanité místo k životu a tomu samozřejmě odpovídá i kuchyně. O tom, že každá země má svoje speciality i kuriozity v jídle jistě není sporu. Mě osobně velmi oslovuje například japonská, řecká nebo španělská kuchyně. A právě té se dnes podíváme trošku na zoubek.

Španělsko je nádherná země o které málo kdo ví, že je konstituční monarchií. Je to tangozároveň země mnoha kultur, a to od pradávna. Tím je ovlivněno i všechno jídlo, které utvářeli krom jiného i Arabové a Židi. Díky nim najdeme v jídle hodně zeleniny a koření. Ale ne jen jídlem živ je člověk. Najdeme tu i velmi kvalitní vína včetně oblíbené ovocné Sangrie nebo jedny z nejkvalitnějších olivových olejů.

Na zdraví

Začněme zmiňovaným vínem. Asi každému, když se řekne Španělsko a víno, vybaví se ihned červené. Ale i bílá vína si najdou své milovníky. Abychom to vzali podrobněji řekněme si, jak se vína dělí podle doby zrání. Až budeš pak v obchodě vybírat, uděláš třeba dojem :-)

Dělení podle doby zrání:

Joven jsou mladá vína, označení Cosecha mají vína stará jeden až dva roky. Crianza vína zrají půl roku až rok v tzv. barikových sudech a Reserva minimálně rok. Poslední kategorie se jmenuje Gran Reserva, tato vína zrají v barikových sudech dva roky a další až tři roky potom v lahvích.

Myslím, že troška teorie nikdy neuškodí a alespoň budeš při výběru vědět o co jde. Samozřejmě dané kategorie se liší i cenou. Španělská vína jsou ve světě velmi uznávaná a i když třeba nemáš obecně ráda červená vína, taková ti chutnat určitě budou. A vždy je tu i sladká Sangria.

My máme hlad, my máme hlad!

Španělé jedí hodně zeleniny, a to jak v salátech tak tepelně upravené. Naše předsudky o těžké a příliš pálivé stravě tedy rovnou hoď za hlavu. Ze zeleniny dominuje hlavně paprika, cibule, rajčata a česnek. Ty tvoří základ většiny teplých jídel. Nejslavnější španělská potravina je asi pálivá paprička (stejně jako v Mexiku).

Nám nejznámějším jídlem je samozřejmě tortila – plněná, zapékaná i samotná. Ale znáš například Paellu? To je v podstatě národní jídlo, jehož hlavní surovinou je rýže a receptů na ni je tolik, jako u nás na bramborový salát. Z masa přidává každý co má rád a co má – vepřové, kuřecí nebo mořské plody – fantazii se meze nekladou. Chybět nesmí ani rajčata, paprika, česnek a cibule. Vše se dělá na velké pánvi podobné například woku a ideálně pak jedí z pánve všichni společně.

Ale Španělé si potrpí i na sladké. Tou nejproslulejší pochoutkou je Churros con chocolate, což je v podstatě koblihové těsto smažené v dlouhých pruzích. Ty se pak nasekají na menší a máčí se v husté horké čokoládě. Jestli se do této země chystáš na dovolenou, tuhle pochoutku si poznamenej s vykřičníkem, protože nezkusit ji by byl hřích.

A kromě jídla a pití platí, že Španělé jsou národ plný horké krve, krásných rytmů a smyslu pro život, který své pověsti vždy dostojí. Pokud se rozhoduješ kam na dovolenou, rozhodně zahrň do úvah i tuto možnost, jelikož to bude zážitek pro oči, tělo i chuťové buňky.

 

Máš nějakou oblíbenou pochoutku z jiné než české kuchyně? Napiš nám do komentářů a přidej třeba i recept…

 

Adéla Dokonal Rovenská

Mladá, vdaná, šťastná a plná zážitků - 24 let není žádný věk, ale je to ten nejkrásnější. Ráda jí, ráda se baví, poznává vše nové a miluje vztahy. Je otevřená a vděčná životu, že jí poskytuje tolik nového poznání všeho druhu :-) A slíbila si, že navždy alespoň trochu zůstane dítětem...

1 Comment
  1. Ahoj, chtěla bych s přítelem příští rok objevovat přírodní krásy Španělska a také ochutnat jejich španělské speciality i vína. Na ty speciality i vína ze Španělska jsme narazili na internetu https://www.eltorno.cz/ . Tak bychom na dovolené ve zmíněném Španělsku také ochutnali. Čauky a krásný den.

Leave a Reply

Your email address will not be published.