Vánoční vychytávky, které ti vše usnadní

Ještě nedávno jsme tvrdili, že Vánoce jsou daleko, na všechno je dostatek času, takže není kam spěchat. Najedou je Štědrý večer prakticky za dveřmi a začíná každoroční obvyklý shon. Tvrzení o tom, že většinu dárků máš nakoupenou se rozplynulo a zůstala jen panika.

Nakoupeno nemáš vlastně skoro nic, cukroví je pořád jen v kuchařce na obrázku a stromek u prodejců na náměstí. Proto ti přinášíme několik rad, jak si vánoční přípravyvanoce-darky-stromecek alespoň trošku ulehčit.

Jak péct a nepéct

Nejrychlejší způsob jak zaplnit stůl cukrovím jsou nepečené druhy. Základ těsta je u všech prakticky stejný. Většinou se liší jen tvarem a tím, v čem ho obalíš. Pusť se proto do nepečených rolád, kuliček všech druhů, doutníčků a dalších. Výsledek bude dokonalý a nepečené cukroví nepotřebuje čas na odležení. Vyhneš se postávání u trouby a případnému zklamání z načernalých kousků.

Pokud přeci jen neodoláš a neoželíš oblíbené pečené druhy, zapoj rodinu nebo kamarády. Těsto udělej z větší dávky a všichni společně vykrajujte nebo válejte rohlíčky. Ve více lidech půjde vše rychleji, můžete si rozdělit úlohy a všichni si odnesou něco domů. Jednoduše doma připrav menší manufakturu. Jelikož není moc času, aby se cukroví rozleželo, dej ke každému druhu do krabičky kousek jablka. Zvlhčí cukroví a celý proces výrazně urychlí.

Originální balení

Balit dárky nemusíš jen do kupovaného balicího papíru. Skvěle se budou hodit i staré noviny, kterou vtisknou dárkům retro styl. Levná a snadná varianta je i alobal. Ten převázaný širokou mašlí naopak celý dárek přesune do luxusního stylu.

Abys nemusela každý dárek klasicky omotávat lýkem, nastříhej si z něj kusy v délce přibližně 15cm a nůžkami je natoč. Doprostřed vlep kousek izolepy a celé “hnízdečko” nalep na dárek. Je to snadné, připravíš si vše dopředu a vypadá to krásně.

DIY dárky

Dárky samozřejmě můžeš nakoupit nebo objednat přes internet. Pokud půjdeš na nákupy, čekají tě davy lidí, kterým se nevyhneš v žádnou denní hodinu. Objednávat dárky přes internet je rozhodně jednodušší, ale obě varianty stojí peníze. Zkus alespoň nějaké dárky vyrobit doma. Je to levnější, originální a v některých případech i rychlejší.

Pro dámskou část rodiny můžeš udělat například pleťovou masku. Základ masky namícháš rychle a ve větším množství a pak už jen rozdělíš do skleniček nebo kalíšků.

Potřebovat budeš holanské kakao, med, mandlový olej a vitamín E v kapkách. Vše smícháš dohromady tak, aby vznikla hustá, lesklá směs. Špachtličkou ji rozdělíš na tolik porcí, kolik potřebuješ. Kelímky už jen dozdob štítkem s názvem. Maska čistí pleť, revitalizuje a do zimního období se skvěle hodí.

Pro pány můžeš jednoduše vyrobit domácí ovocný čaj. Nakup si bio citrony a pomeranče a sušené ovoce. Kůru z pomerančů i citronů oloupej a rozkrájej na malé kousky, to samé uděláš s ovocem. Nech směs na topení pořádně prosušit a naplň do plátěných sáčků. Domácí ovocný čaj je na světě! Rychlé, snadné a originální.

Poslední vychytávkou je ochucený olej. Je to snad nejjednodušší dárek, který je ale velmi praktický a jídlům dodá nevšední chuť. Na ochucení můžeš použít například vanilkový lusk, ořechy, čerstvé bylinky nebo čili papričky. Kup kvalitní olej, nalij ho do hrnce a nechej zahřát, ale ne rozpálit.

Do teplého oleje dej vybranou přísadu prohřívej alespoň hodinu. Olej nesmí začít prskat, jinak ho začneš přepalovat a výsledná chuť bude především hořká. Jakmile olej zase zchladne, nalij ho do sklenic a přidej čerstvou bylinku, vanilku nebo cokoli dalšího. Dárek je na světě a radost udělá komukoli z rodiny.

Nezapomínej, že Vánoce jsou především svátky klidu, míru a rodiny. Proto nemá cenu se stresovat a udělat si z předvánočního času stresující období.

 

Adéla Dokonal Rovenská

Mladá, vdaná, šťastná a plná zážitků - 24 let není žádný věk, ale je to ten nejkrásnější. Ráda jí, ráda se baví, poznává vše nové a miluje vztahy. Je otevřená a vděčná životu, že jí poskytuje tolik nového poznání všeho druhu :-) A slíbila si, že navždy alespoň trochu zůstane dítětem...

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.