Sněhová nadílka nikde – jak tedy trávit čas? Jedeme na hory!

Jsi milovnice pohádkově zasněžených střech? Dělají ti radost nádherné vločky vznášející se a poletující vzduchem? Tak dokonalou zimu v našich českých městech asi aktuálně moc neprožíváme. Ale nezoufej, stále je tady tolik možností. Vyraz s kamarády nebo rodinou na výlet na hory a hned budeš mít lepší náladu. Je spousta možností, co na horách můžeš dělat. Slečna ti ukáže některé z nich!

Česká pohoří nabízejí mnoho a mnoho zážitků a nádherných výhledů do okolí. Stačí si jeseniky hory jesteddobře vybrat a je o víkendovou zábavu postaráno. Čti dále a dozvíš se užitečné tipy a rady jak například bydlet na horách levně nebo co vše se tam dá prožít.

První krok při plánování výletu na hory

Pokud chceš naplánovat perfektní výlet na hory, musíš mít na paměti několik důležitých rad. První krok je vybrat termín. Když jedeš s kamarády, bude nejlepší zvolit třeba několik víkendů a dát jim na výběr. Společně pak vyberete termín, který se všem nebo většině hodí nevíce. Hned nato musíš začít plánovat cestu, ubytování, stravování a další důležité věci, o kterých se dozvíš v dalších odstavcích.

Finanční stránka takového výletu

Ač se to zdá tak jednoduché, ani výlet na hory není zadarmo. Je zapotřebí myslet na cestu (autem/autobusem/vlakem) na místo ubytování, také na jídlo, případné vstupy na rozhledny nebo lanovky, kterých je v České republice mnoho, a na další extra výdaje. Snaž se myslet na všechno, rozpočítej to mezi všechny účastníky výletu a dej jim dopředu vědět, kolik to bude stát. Samozřejmě vyjde levněji, když si každý udělá svoji velkou svačinu, alespoň na první den výletu. Záchody jsou v drtivé většině na horských chatách zdarma.

Důležité je vybrat místo

Těch je opravdu mnoho. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit okolí Ještědu v Jizerských horách, trasu zahrnující Praděd v Jeseníkách či hřebenový výšlap v Beskydech. Ty znám velice dobře, jelikož tady bydlím. Kouzelným místem jsou také naše české Krkonoše . Během několikadenního výletu se dá ale stihnout hned několik tras. Máš tak větší šanci vidět o to více krás, které hory nabízí. Mám pro tebe ještě jeden tip. Vyber horskou chatu nebo jakýkoli resort, který je někde v centru turistického dění. Budeš tak mít hory ze všech stran blízko! Stačí si sednout k počítači a najít přesně to místo, které potřebuješ. Určitě zvaž délku cesty od místa bydliště a náročnost tras, které okolí nabízí.

Různé možnosti bydlení

Existuje mnoho možností, jak na horách bydlet. Nejčastější volbou pro takové výlety jestedjsou horské chaty. Ty nabízejí celkovou (all-inclusive) péči během několikadenního výletu. Jejich nevýhodou ale je, že mohou být dražší, než se často očekává. Proto zkus prozkoumat internet a najít třeba levnější hotýlky nebo motely v nejbližších městech plánovaného výletu.

Ani takové ubytování v údolí mezi horami, které chceš zdolat, určitě nevadí. Pokud si chceš po náročných výšlapech užít trochu pohodlí, zvol wellness resort. Ty často nabízejí také koupání v bazénu, možnost vyhřívání se v sauně nebo také neodolatelné masáže. Posledním tipem jsou soukromé chaty. Zeptej se rodičů, jestli nemají známé, kteří by vlastnili menší chatu v horách. Třeba se ti zadaří a najdeš někoho, kdo by tobě a tvým přátelům poskytl na víkend chatu, kterou stejně skoro nevyužívá. A ještě to budeš mít o tolik levněji!

Turistika ale není jediná možnost

Tento článek je spíše zaměřen na beze-sněhovou variantu, tedy na turistiku. Ale to není to jediné, co se dá v horách přes zimu dělat. Horské resorty často nechávají své sjezdovky zasněžit, i přestože kolem nesněží. Proto můžeš podniknout lyžařský výlet. Pamatuj ale, že je třeba se na takový výlet řádně sbalit!

Teď už mi nezbývá nic jiného než popřát ti krásné zážitky na výletu do hor. Užij si s přáteli či partnerem třeba jarní prázdniny, které nás zanedlouho čekají!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.