Trpím lupenkou, co teď

Možná máš pocit, že se tě to vůbec netýká a možná ani nevíš o čem bude přesně řeč. Tak tedy pro začátek, lupenka (psoriáza) je onemocnění kůže. Vzniká u lidí s tzv. autoimunní poruchou. To znamená, že organismus, který neustále bojuje s oslabením a cizími bakteriemi se může „zbláznit“ a začít bojovat proti vlastním buňkám.

Lupenku může vzniknout u lidí jakéhokoli věku, tedy je třeba mít na paměti takovou životosprávu, abychom se jí vyhnuli. Pokud máš v okolí někoho s tímto onemocněním je důležité dodat, že lupenka není přenosnou kuze3chorobou.

Průběh lupenky

Průběh této nemoci se dělí do dvou kategorií, první je časné stadium a druhé chronické stadium. První kategorie se projevuje hlavně na trupu a končetinách, a to svěděním, zarudnutím kůže a loupáním. Tento druh lupenky má sklon k samovolnému zahojení. U chronického stadia se loupání kůže vyskytuje především na loktech, kolenou a ve vlasech. Chronické stadium se může vyvinout z akutní formy. To znamená, že jakákoli forma lupenky se musí neprodleně léčit. V těžkých případech může lupenka dokonce postihnout klouby, což je velmi bolestivé a omezující. V pokročilém stadiu se zarudlá kůže mění v krvácející puchýřky, zrohovatění kůže a postupně se tato plocha na těle zvětšuje.

Jak mohu lupenku léčit

Toto onemocnění můžeme léčit zevně a vnitřně. Opět bych ráda zmínila čínskou medicínu, která dokáže vyléčit lupenku. To proto, že hledá původce problému a neřeší jen vnější příznaky. Vznik lupenky totiž ovlivňuje hned několik faktorů. Například dlouhodobý stres, onemocnění horních cest dýchacích, někdy se vyskytuje v doprovodu cukrovky. Někdy se vyskytuje jako alergická reakce na některé léky a chemické preparáty. Čínská medicína považuje lupenku hlavně za výsledek celkového nezdraví organismu a jeho oslabení. To v praxi znamená, že je třeba nejprve zjistit, kde v naší hlavě je problém a proč se tvoří a hromadí stres. Potom se přistoupí k samotné léčbě akupunkturou, detoxikací organismu apod.

Život s lupenkou

Pokud tě toto onemocnění postihne, není to jen fyzicky nepříjemné a bolestivé, ale má to velký vliv i na psychiku. Tento druh nemoci má vizuálně nepěkné příznaky, proto se můžeš setkat s nepochopením ve svém okolí. Proto znovu opakuji, nejedná se o přenosnou ani nakažlivou chorobu a dá se léčit. Léčba lupenky je běh na dlouhou trať. Pokud ovšem víš, že hlavní původ je právě v mysli, můžeš si cestu výrazně zkrátit. V pokročilém stadiu je samozřejmě zapotřebí i jiných postupů, jako je ozařování kůže nebo biologické postupy.
Důležité je neschovávat se před okolím, nezpůsobovat si další zbytečné stresy a hlavně neskrývat tuto nemoc. Léčit ji můžeš například zmiňovanou čínskou medicínou.

Adéla Dokonal Rovenská

Mladá, vdaná, šťastná a plná zážitků - 24 let není žádný věk, ale je to ten nejkrásnější. Ráda jí, ráda se baví, poznává vše nové a miluje vztahy. Je otevřená a vděčná životu, že jí poskytuje tolik nového poznání všeho druhu :-) A slíbila si, že navždy alespoň trochu zůstane dítětem...

No Comments Yet

Comments are closed