Dopřej si doušek zeleného čaje

S tímto chladnějším počasím se opět zvyšuje pití čaje. Kdo by se ráno nechtěl zahřát voňavým šálkem čaje? Na oblíbenosti stále stoupá zelený čaj, a to především díky svým léčivým účinkům.

Čaj na zahřátí
Zelený čaj se vyrábí podobně jako čaj černý – z listů asijské rostliny Camellia Sinensis – pouze s tím rozdílem, že zelený čaj není okysličovaný, proto má i odlišnou barvu.

Příprava čaje

Každý listový čaj můžeš připravit různými způsoby. Důležité je však to, aby voda na zalévání prošla varem a zchladla na 60 – 80 ° C. Příliš horká voda může způsobit vyluhování tříslovin a další směsi, a tím pádem má čaj hořkou chuť. Doba luhování se pohybuje okolo tří minut, ale záleží na druhu čaje. Pozor si dej, abys také nepřekročila dobu pěti minut, zdravé účinky totiž mohou i vymizet.

Zelený čaj jako lék

Zelený čaj tě může povzbudit po psychické i fyzické stránce. Působí proti vysokému tlaku i vysokému cholesterolu. Snižuje také hladinu cukrů a tuků v krvi, pomáhá proti alergickým reakcím, léčí dýchací a plicní potíže. Listy zeleného čaje ti pomohou i v redukci hmotnosti.

Má také antibiotické účinky a působí proti některým druhům virů a bakterií. Pozitivní účinky má i na srdce a zuby. Mnoho znalců se domnívá, že když budeš pít zelený čaj, můžeš tak bojovat proti nádorům a proti rakovině. Rostlinná látka EGCG může v kombinaci s jinými koncentráty, které jsou součástí zeleného čaje zabraňovat růstu nádorů v játrech, žaludku, slinivce, jícnu i prsech. Zabraňuje prý i šíření metastáz v těle, srážení krve a snižuje infarktová onemocnění. Ovšem, zda je to skutečně pravda, to poznáš sama.

A jaké má pití zeleného čaje negativa?

I když si všude můžeš přečíst, jaké má zelený čaj léčivé účinky, jsou tu i ty nežádoucí účinky. Ty spočívají především v nespavosti, úzkosti, bušení srdce, bolesti hlavy či nervozity. To je zřejmě způsobeno obsahem kofeinu v čaji. Ale je to zase individuální a na každého to působí jinak.

Doporučená denní dávka jsou tři až čtyři šálky zeleného čaje.

Jitka Libigerová

Narodila se ve znamení Kozohora jednoho lednového dne roku 1989. Miluje český jazyk, literaturu, knihy, med, Tři oříšky pro Popelku, květiny, ananas, jógu, tenis, děti a pohádky. Ve volném čase se kromě psaní věnuje také sportu. Závodně se snaží o in-line bruslení a běh, rekreačně hraje tenis, jezdí na kole, plave a cvičí jógu. Blízká je jí také turistika, fotografování, zájem o interiér a pečení. Jednou by se chtěla stát spisovatelkou.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.