D jako detoxikace

Jak se po zimě očistit a do jara vstoupit jako znovuzrozená? Cesta vede přes změnu jídelníčku, pitný režim a detoxikaci klíčových orgánů: jater a ledvin.

detoxikaceV zimě je naše tělo zatěžováno víc, než v ostatních ročních obdobích. Dopřáváme si totiž tučnější stravu, což způsobuje hormon melatonin. Přes zimu býváme ospalejší, hladovější, tělo si tvoří více tukových zásob. Hitem zdravého životního stylu se tedy stala detoxikace. Očistných kúr existuje celá řada, existují ale základní pravidla pro dosažení kýženého výsledku.
[row_box style=”box border box_light_grey”]
[divider_space]

Pravidla detoxikace

 1. Vynechej z jídelníčku všechny polotovary, konzervy, mražená a předpřipravená jídla a podobně. Díky tomu se vyhneš škodlivým látkám, které do těla přicházejí spolu s nimi. Vyhni se zkrátka všem éčkům, ať už jsou dobrá, anebo špatná. Čím čerstvější a méně průmyslově zpracované potraviny budeš jíst, tím lépe pro tebe.
 2. Nepij během detoxikace za žádnou cenu alkohol, a to ani víno. Po zimě potřebuješ do formy dostat hlavně játra a ledviny – a těm by alkohol, byť v malém množství, neprospěl.
 3. Pij dva až tři litry čisté vody či zeleného čaje. Dělej si zeleninové vývary a ovocné koktejly, tabu je ale káva a slazené či ovocné čaje. Nejlepší je, během těch několika dnů, co se budeš detoxikace držet, pít pouze zelený čaj a vodu. Zelený čaj navíc pomáhá při hubnutí, je to spalovač kalorií.
 4. Z jídelníčku také musí pryč cukr. Kaši z dietních příloh (například jáhlovou), slaď ovocem (jablka) či přidej rozinky.
 5. Nejez bílé pečivo, omez i celozrnné.
 6. Do jídelníčku zařaď zeleninu – denně bychom měli sníst až 5 porcí ovoce a zeleniny, tady to platí dvojnásob. Hodí se hlavně listová zelenina – listový zalát, kapusta, rukola a další.
 7. Připravuj si ovocné a zeleninové koktejly. Jednoduše rozmixuj ovoce nebo zeleninu, doplň například zázvorem, citronovou šťávou a hlavně vodou.
 8. Jíst musíš pravidelně pětkrát denně. Jestli vydržíš dlouho bez jídla, je to v pořádku, pozor ale na to, abys hlad večer nezaháněla.
 9. Pij zeleninové vývary – nijak je nedochucuj a nedělej si krémové polévky. Zeleninový vývar rychle zažene hlad, a protože je stále zima, zahřeje.
 10. Jídlo si chystej doma, nechoď do restaurací, fastfoodů a podobně.
 11. Bílkoviny doplň vejci či zeleninou, občas si dopřej i sýr.
 12. Kup si mladý ječmen a čaj z ostropestřce – ten pij ráno, dokud nevypotřebuješ celé balení.
 13. Každý týden si dopřej rybu.
 14. Dopřej si dobré tuky. Ty obsahují olivy, avokádo, ořechy, mandle či dýňová semínka.
 15. Jez hlavně drůbeží a hovězí maso, vepřové omez na minimum. Spíše ale jez jako vegetariánka a maso si dopřej méně.

[/row_box]
Detoxikace těla není dieta, jejím účelem je ulevit tělu od toxinů. Setkáš se s ní například v homeopatii či ajurvédě. Ráno nalačno vypij sklenici čisté vody s citronovou šťávou a lžičkou olivového oleje. K snídani si udělej čaj z ostropestřce, můžeš zkusit také vodu s mladým rozpuštěným ječmenem. Na jídlo si připrav ovocný koktejl nebo salát. Na svačinu v dopoledních hodinách si dopřej ovoce či zeleninu nebo zeleninový vývar. Klidně si můžeš dát i jogurt. K obědu si dej plátek celozrnného chleba se sýrem, zeleninovou polévku, salát, jáhlovou kaši nebo rýži. Večeře opět stojí na ovoci a zelenině.

TIP: Jiný návrh jídelníčku? Čti Jarní detoxikace za jeden den.

Bez pohybu to nepůjde

Druhým pilířem detoxikace je výdajová strana – pohyb. Pracuj na sobě intenzivněji a pravidelněji. Tuky spal aerobním cvičením, plaváním, během, můžeš jít na kolečkové brusle, cvičit doma s hudbou a DVD, také hodně choď pěšky – pusť k sobě trochu jarního sluníčka – potřebuje to tělo i duše. Pro tělo je důležitý také spánek – ten si užívej, spi minimálně osm hodin denně, dvě hodiny před spaním si můžeš dopřát něco lehkého k jídlu. Detoxikace se drž minimálně deset dní, nanejvýš však 28 dní. Omez přílohy. Zpočátku možná budeš mít hlad a žízeň, tvé tělo bude reagovat jinak – budeš se hodně potit, budeš hodně unavená. To všechno je ale normální. Setrvej a získáš nejen na úbytku na váze, ale budeš se cítit mnohem lépe.

Bára

Studuje a bydlí v Ostravě, učí se rusky, anglicky, španělsky a německy, baví ji fotografování, plavání a knížky Roberta Fulghuma.

No Comments Yet

Comments are closed