Ladná chůze se dá natrénovat!

ladnachJsou pro tebe vysoké podpatky nočním děsem? Hrozíš se dne, kdy se budeš muset obléknout do večerní róby a lodiček? Nebo jen chceš vypadat při chůzi o poznání lépe? Věř nebo ne, ladný krok není výsadou pouze manekýnek – i ty sama ji můžeš natrénovat, ať už někam hodláš vyrazit třeba jen v teniskách…“Jak takhle proboha můžete chodit?“ doklopýtala se do šatny začátkem nového školního roku rudolícá spolužačka v sandálcích s podpatky. „Si v tom připadám jak naprcaný kačer!“
Všechny přítomné jsme vybouchly smíchy.
Tehdy pro nás začínal druhý ročník pilného studia na gymnáziu, jenž měl být, jak je to na naší škole tradicí, zpestřen tanečním kurzem. Taneční nebyly pro nikoho povinné, ale faktem je, člověk, který se do nich nepřihlásil, byl spíše výjimkou (podotýkám, že to bylo ještě před érou hvězdných StarDance atd., která zájem právě o takovéto kurzy značně zvedla). Každá holka ze třídy se samozřejmě chtěla blýsknout v eňo ňúňo společenském outfitu – zkrátka ukázat se, že umí být i zatraceně sexy a není jen ta obyčejná holka ze třídy, co sedí v poslední lavici a při písemce z matiky si nervózně okusuje nehty. Každá chce být v tanečních za dámu, kterou když její spolužáci spatří, zkoprní údivem.

Nejsou to však jen šaty, které z tebe onu dámu udělají. Budeš-li se hrbit, neumně klopýtat metr co metr a klopit oči k zemi, stále budeš napůl Popelkou. Celkově – vzpřímený postoj, správné držení těla a ladné pohyby okolí upozorní na to, že jsi sebevědomá mladá dívka, která ví, co chce. A to přeci natrénovat lze!

BEZ PRÁCE, NEJSOU KOLÁČE
Jasně, ono se to řekne – trénuj, myslíš si. Zní to však mnohem složitěji, než jaké to ve skutečnosti je. Své vlastní přehlídkové molo si můžeš zařídit přímo ve svém pokojíčku, na chodbě nebo v garáži – stačí jen odklidit předměty z cesty. A nikdo tě při tom nemusí vidět (i když ve společnosti kamarádek to může být naopak děsná legrace :-)).

1. TRÉNUJ POSTOJ

Nehrb se! Ve společnosti, ani právě teď, když sedíš u počítače a čteš tenhle článek. Narovnat se a úsměv – to je základ, na který můžeš stavět dál. Ale pozor. I když se snažíš být narovnaná, měla bys vypadat přirozeně a uvolněně. Nejsi voják, nemusíš salutovat a co nejpřehnaněji se na své okolí prsit! Stoupni si zpříma, ramena zatlač trochu dozadu, mírným obloukem zhoupni pánev dozadu. Není třeba zatajovat dech, zatínat prsní svaly a tak moc špulit zadek, že se sotva pohneš z místa. Měla bys být zcela pohyblivá, proto ponech paže volně podél těla a nevytahuj se křečovitě v kolenou. Lehce uvolněná by měla být také pánev.chuze

2. SEBEVĚDOMÝ POHLED

Důležité je také sklon hlavy. Neměla by být skloněná k zemi. Bradu srovnej a vysuň ji mírně dopředu, tvůj krk tak bude vypadat opticky delší. Vypadá to prostě sexy – pokud se ti nelíbí přímo slovo sexy, tak řekněme, že to vypadá prostě hodně dobře, tedy mnohem líp, než když máš svěšený krk – snadno se tak dělá druhá brada, tzv. podbradek.

3. VYZAŘOVÁNÍ

Je velmi důležité, aby na tobě bylo znát, že se ve svém oblečení cítíš pohodlně. I když si pořídíš tu nejsuprovější trendy minisukni a pak si ji budeš po každém třetím kroku snažně shrnovat dolů, aby se ti neodhalovaly kalhotky, vypadá to šíleně. Oblečení je často mnohem víc, než pouhý oděv. Vyzařuje kousek tvého já, jelikož všem navenek ukazuje, jaký máš vkus a co se ti líbí. Nezáleží na značce a ceně, záleží na tom, jestli ti tvé oblečení padne a stane se tvou součástí.

4. ACH TY PODPATKY

Možná patříš k těm, které bez sportovních tenisek nedají ani ránu a balerínky jsou pro ně maximálním vrcholem elegance. Ovšem udržet rovnováhu na podpatcích a s lehkostí balancovat každičký krok, to je prosím umění. Je pravděpodobné, že podpatkům se v životě snad nevyhneš. Do tanečních jsou lodičky téměř nutností, jelikož v botách na podpatku se zkrátka mnohem lépe tančí, i když se to zdá být neuvěřitelné. K některým šatům se tenisky také nehodí. A jinak, jednou možná přeci jen zatoužíš po svůdných kozačkách nebo jiných střevíčkách právě na podpatku, které ti vykouzlí laní nožky. Co tedy dělat v případě, že chceš, ale zkrátka to nejde? Chůzi na podpatcích je třeba natrénovat opravdu pilně. Pro začátek zvol nízký a raději silnější podpatek, jakmile ti chůze nebude dělat problémy v takových botách, můžeš vyzkoušet o něco vyšší „třídu“. Při koupi střevíčků buď měj oči na stopkách – podpatek by měl být stabilní (u nekvalitních bot se mezi podpatkem a podrážkou obvykle brzy ulomí „pérko“ a podpatek se začne viklat a tak se chodit prostě nedá), výhodou je i měkká vnitřní stélka – v lodičkách budeš muset vydržet třeba celý dlouhý večer bez sednutí! Rozhodně však nemá smysl potácet se v metrových štekláčích, když je to pro tebe maximálně nekomfortní! Jak už bylo řečeno, má spolužačka takový styl chůze přirovnávala k chůzi „naprcaného kačera“, což možná zní velmi úsměvně, ale o to hůř to v reálu vypadá.

5. PRAVÁ, LEVÁ, PRAVÁ…

Můžeš poměrně snadno vybrousit také styl své chůze. Všimni si, kam při chůzi směřují tvé špička, jak dlouhé děláš kroky, na jakou šířku máš od sebe nohy. Pravidlem manekýnek je, že jedna noha by měla druhou pravidelně následovat v přímé linii, špičky nesmí vybočovat výrazně do stran ani se “choulit” k sobě. Až budeš trénovat chůzi v pokojíčku, představ si, že je na podlaze čára, po které musíš zpříma jít. Ano, snadné. A nyní k tomu přidej vše, co jsi se naučila v bodech 1 a 2 a obuj boty na podpatku (a pokud to chceš dotáhnout velmi daleko, přidej ještě velkou tlustou knihu na hlavu:-)). Pro krásu se zkrátka někdy trpí…

Vůbec nejdůležitější je však tvůj upřímný úsměv, kterým dáš všem kolem najevo, že jsi nejen sebevědomá, ale také otevřená a sympatická. Když se tak zamyslím, svět by byl mnohem krásnější, kdybychom se na sebe více usmívali!

Foto: Rob Melnychuk

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

21 Comments
 1. kdybyste byli tištěnej časopis,tak bych řekla,že byste byli daleko lepší než Topdívka atd.
  Já bych si vás teda kupovala pravidelně:-)

 2. musim jenom souhlasit:)ale když má někdo křivý nohy,tak to vypadá dost děsně…:(někdo mi řikal,že se to dá zakrýt vhodným oblečením.ale nevim jakým…mohli byste mi poradit…?

 3. skvělý článek…jenom s vámi souhlasím, přesně tohle jsem se od ledna učila..vždycky jsem srovnala ramena, nazula boty na podpatku a chodila po pokoji :D…a pak jsem na plese byla za “kočku” jak mi všichni říkali :D…

 4. no tak já se někdy inspiruju tak,že si pustím fashion tv a pozoruju tam,jak choděj modelky po mole….maj tu ladnou chůzi……….
  jinak to,co dělala zrzka jsem taky dělala ale pak jsem nijak tu chůzi prostě nepraktikovala,když jsem někam šla .-D
  vždycky sem zase chodila shrbená .-)ATD.

 5. a ještě něco, obdivuju všechny ty ženské, které chodí na deseticentimetrových jehlách a přitom se pohybují ladně. ted už vím, že je to fakt umění …. :D

 6. Ježiš,vzpomínám si na koncert před půl rokem,kam jsem šla na deseticentimetrových jehlách a málem se zabila.:D:DOd té chvíle jsme se rozhodla s tím něco dělat.Na chodbě před zrcadlem jsem si tu hrůzu obula zas a od té doby pravidelně zkouším rovně chpdit,nehrbit se a taky se v tom učím tančit.:DBrzo totiž budeme mít rozlučák,tak doufám,že to dopiluju,aby všeci zírali jak puci:*

Leave a Reply

Your email address will not be published.