Fast Food – zavržení hodný?

hamburgerSmažené hranolky, tučné maso, majonéza – obsahují tyto fastfoodovské „delikatesy“ alespoň nějaké hodnotné živiny? Možná se budeš divit, ale i v bufetu se můžeš pořádně najíst, přestože dáváš přednost zdravé a méně kalorické stravě. Stačí si jen pořádně projít menu a mít v malíku naše dobré rady…

1. Na velikosti záleží!

Hamburger klasické velikosti nemusí být nutně to nejhorší, co tě může potkat. Je-li hamburger z kvalitního masa a obsahuje také sýr a spoustu zeleniny, není to zas tak špatná svačina, pokud ji nebudeš konzumovat denně. Vyhnout by ses ovšem měla tzv. „dvojposchoďákům“, v horším případě i „trojposchoďákům“ a speciálním maxi porcím. Tak do svého těla dopravíš daleko více kalorií, než je potřeba. U hranolek a podobných jídel je to podobné – objednej si co nejmenší porci, případně se rozděl s kamarádkou.

2. Nejhorší je smaženéfastfood

Nezáleží na tom, jestli si objednáš smažené kuřecí nebo rybí nugety, v celkovém důsledku to vyjde vlastně nastejno. Smažená jídla jsou docela dlouhou dobu ponořena v horkém oleji a za tu dobu nasáknout mnohem více tuku a škodlivých látek, než jídla pečená či grilovaná.

3. Zelenina je důležitá

Pokud společně se smaženými hranolky a tučným masem sníš také spoustu zeleniny, dodáš svému tělu dostatečnou dávku antioxidantů a vitamínů potřebných k tomu, aby se hladina hodnotných a méně hodnotných živin v tvém těla alespoň trochu vyvážila. V každém mekáči si můžeš objednat salát. Zde platí pravý opak jako u bodu 1 – čím větší, tím lepší. Zeleninou si zaplníš žaludek, proto ti pak bude stačit k sytosti i malý sandwich.

4. Jak zahnat žízeň?

Přeslazené coly nejsou nejlepším výběrem. Objednej si neslazenou vodu nebo džus z čerstvých pomerančů (často je vyrábějí přímo v restauraci a neobsahují dokonce ani konzervanty). V jiném případě spoléhej na své vlastní zásoby.

5. Máš na výběr?

Průzkumy dokazují, že lidé fastfoody navštěvují nejčastěji na cestě z práce nebo v odpolední přestávce v práci či ve škole, kdy není příliš mnoho času zajít do klasické restaurace. Tak jako tak se pokaždé zamysli, nemáš-li možnost nasytit se jinde a zdravěji. Jídlo z rychlého občerstvení není škodlivé, pokud si jej dáš jen výjimečně, ale je-li hlavní složkou tvé každodenní stravy, měla by ses nad svým jídelníčkem skutečně zamyslet!

Ilustrační obrázek: Hardriverlife.com

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.