Základem je cukroví 6. Díl

[button link=”http://slecna.info/tag/mijin-blog/” color=”blue”]MIJIN BLOG[/button]

MIJIN BLOG – Konečně jsem se ve Vánočním pečení dostala až k receptům, které potřebují větší trpělivost a občas i zručnost. Samozřejmě ne pro každého to může být obtížné. Proto, jestli ráda pečeš, nedej se odradit a klidně se do těchto receptů pusť.

Vosí hnízdavanoce-cukrovi

Vosí hnízda existují v mnoha variantách. Já je dělám s likérem, ale likér se dá nahradit rozpuštěnou čokoládou s mlékem. Čím více mléka, tím méně čokoláda tvrdne. Vosí hnízda jsou hodně oblíbená hlavně v mužské části společnosti, alespoň u nás. Pravděpodobně je to kombinací ořechů a alkoholu. Pro tvorbu vosích hnízd jsou potřeba hlavně nervy a smíření se s tím, že poměr času ku počtu cukroví je velice neuspokojivý. Přesto ale stojí za to.

Těsto

Návod na těsto najdeš na Základem je těsto 2.Díl v odstavci Směs s ořechy. Co se týče formičky, osvědčila se mi otvírací. I přesto ale musím používat i jinou vychytávku, a tou je potravinářská folie. Ustřihni si kus potravinářské folie, nastrč ji do formičky tak, aby ti konce čouhaly. Naplň formičku těstem, druhou částí formičky udělej do těsta díru. Opatrně druhou část vytáhni, a po té zatahej za všechny konce folie. Folie ti zajistí větší množství na poprvé povedených vosích hnízd. Takto vytvarovaná vosí hnízda nech uschnout. Pro plnění si připrav likér dle tvého výběru nebo rozpuštěnou čokoládu. V případě likéru si budeš muset připravit rozpuštěnou čokoládu (tentokrát jen s kapkou mléka), protože likér hnízdo k piškotu nepřilepí. Z toho plyne, aby sis připravila piškoty. Pro mě nejlepší postup: Do vysušeného hnízda nalij likér (ne až po okraj, jinak se vylije), namoč piškot do polevy a přitiskni k naplněnému hnízdu. Chvíli piškot přidrž.

Pařížské rohlíčky

U nás doma bezkonkurenčně nejlepší cukroví. Kdo nezná, určitě doporučuji. Jedná se o křehké ořechové těsto, kakaový krém a čokoládu jako polevu. Jediná možná nevýhoda je, že se musí skladovat v ledničce. Proto jestli nebudeš mít místo v ledničce, rohlíčky ti jen těžko vydrží. Možná by mohly vydržet v nějaké hodně chladné místnosti, ale zkušenosti nemám.

Těsto

[box]

• 1 vejce

• 100g mletých vlašských ořechů

• 100g moučkového cukru

• 1 lžíce hladké mouky

[/box]

V misce smíchej vajíčko, ořechy, cukr a hladkou mouku. Směsí naplň zdobičku (dá se nahradit silným pytlíkem) a na plech vyložený pečícím papírem tvaruj rohlíčky. Rohlíčky můžou být zahnuté nebo rovné, jak budeš chtít. Rovné se mi dělají lépe. Peč je na mírnější teplotě cca 20 min. Měly by mít světle hnědou barvu. Když vyndáš rohlíčky z plechu, nelekej se, že jsou stále měkké. Sundej je opatrně z plechu a nech je dosušit na mřížce nebo tácu.

Krém

[box]

• 1 vejce

• 40g krupicového cukru

• 10g kakaa (nejlépe holandského)

• 80g másla

[/box]

Ve vodní lázni vyšlehej cukr, vajíčko a kakao až ze směsi vznikne krém. Po vychladnutí do krému zašlehej máslo. Krém dej vychladit do ledničky. Po vychlazení naplň zdobičku krémem, rohlíčky si rozlož na tác a nanes na každý rohlíček stejně dlouhou vrstvu krému. Pozor!! Krém se v rukou rychleji roztéká a tak je výhodnější s ním pracovat po částech. Rohlíčky s krémem dej ihned opět vychladit do ledničky. Po ztuhnutí je buď pokapej, nebo rovnou smoč v čokoládové polevě. Poleva se dá buď koupit, nebo si rozpusť čokoládu s kapkou mléka. Skladuj v ledničce!

Laskonky

Laskonky nejsou tak úplně cukroví, ale pokud chceš zpestřit tradiční cukroví něčím novým, jsou laskonky super. Baví mě na nich to, že si je můžeš udělat jakkoli velké. Takže jestli jsi z laskonek po půlce přeslazená, nezavrhuj je a upeč si je zkrátka menší. Laskonky jsou náročné na šlehání, takže se připrav, že tě bude bolet ruka. Nebo si najdi střídání.

Těsto

[box]

• 4 bílky

• 280g krupicového cukru

• 2 lžíce polohrubé mouky

• 50g nastrouhaných ořechů

• Citrónová kůra

[/box]

V nádobě, kterou pak můžeš použít do vodní lázně, si ušlehej bílky s cukrem. Poté je vlož do vodní lázně a šlehej do zhoustnutí. Když sníh zhoustne, nádobu odstav a šlehej do vychladnutí. Do vychladlé hmoty, ZLEHKA zamíchej mouku, ořechy a nastrouhanou kůru. Krém roztírej (třeba lžičkou) do požadovaných tvarů nejlépe na pečící papír. Vlož do trouby rozehřáté na 150°C MAX!! A suš. Upečené tvary sejmi a nech vychladnout na rovné ploše.

Krém

[box]

• 150g másla

• 100g moučkového cukru

• 2 lžíce kakaa (pokud chceš)

• 1 lžíce rumu

[/box]

Máslo vyšlehej s cukrem, přidej kakao a promíchej s rumem. Polovinu laskonek potři krémem, nebo jej nastříkej a přikryj zbývající polovinou. Stejně jako pařížské rohlíčky, uchovávej v chladu.
(S)mějte se s pečením!

No Comments Yet

Comments are closed