Pitný režim: Co je vhodné pít a co naopak tělu škodí?

Bez vody by náš organismus nebyl schopný podpořit životně důležité funkce a my bychom nemohli správně fungovat. Kolik vody bys měla vypít, to vše záleží na věku, hmotnosti, na teplotě, na způsobu stravování, na zdravotním stavu a u žen i to, zda mají menstruaci. Důležité však je však také otázka, co pít.
Je lepší minerálka, nebo vody z kohoutku?

V průměru se doporučuje vypít až dva až tři litry tekutin za den. Co všechno se do pitného režimu počítá a na co by sis naopak měla dávat pozor?

Pitný režim během dne

Během noci se naše tělo dehydratuje, a proto první věcí, kterou bys měla hned ráno udělat, je napít se. Ideální je voda s kapkou citronové šťávy (nastartuje metabolismus), čaj nebo džus s vodou. Během dne určitě nečekej, až se ozve žízeň sama od sebe, protože to už je varovný signál, že něco není v pořádku. Pít bys měla průběžně v menších dávkách a to s ohledem na své ledviny. Nikdy nepij najednou více než jeden hrnek vody. Při velkém náporu vodu totiž ledviny začínají mít problém zpracovávat důležité živiny.

Co pít přes den?

Vhodné nápoje jsou takové, které nezatíží náš organismus a ideálně obsahují také důležité látky. Například čaje obsahují vitaminy, lisované džusy jsou zdrojem energie a vitaminů pro posílení imunity a mléčné nápoje pro správné zažívání. Do svého pitného režimu můžeš směle zařadit neperlivé vody, minerální vody, neslazené čaje, 100% džusy a mléčné nápoje bez přidaného cukru.

Naopak nevhodné nápoje jsou ty, které obsahují vysoké množství látek nepotřebných k životu. Tyto nápoje často obsahují hodně cukrů, oxid uhličitý, sladidla.  Působí negativně na naše zdraví, vitalitu, kazí zuby a v neposlední řadě mají vliv na obezitu. Patří mezi ně perlivé vody, slazené limonády, slazené čaje, instantní i mletá káva a alkohol.

Neznamená to však, že by ses například své milované kávy musela vzdát. Vědecké průzkumy ukázaly, že káva v rozumném množství je pro organismus prospěšná, jelikož obsahuje vysoké množství antioxidantů, jaké jen tak někde nenajdeš. Pamatuj však, že káva organismus odvodňuje, proto bys ji do množství denních tekutin neměla započítávat a naopak hrnek oblíbeného kafe nahradit alespoň dvěma díly vody.

Pít či nepít vodu z kohoutku?

Tohle si musí vyřešit každá z nás. Vliv na kvalitu vody mohou mít hnojiva, potrubí v domě a také to, odkud voda pochází. Zaručeně čistou vodu z kohoutku je filtrovaná voda. V obchodech dnes už běžně koupíš konvičky se speciálními filtry, anebo si vodu můžeš alespoň převařovat.

Balená voda je ale pro mnohé z nás stále tou pohodlnější variantou. Do této kategorie spadají i vody minerální. Je ale důležité sledovat také to, kolik minerálů voda obsahuje. Pokud minerální látky přesahují hranici 1500 mg na litr, měla by se voda míchat nebo alespoň kombinovat i s jinými nápoji.

Kolik vody za den vypiješ v průměru ty? Máš nějaký tip, jak se naučit dodržovat pitný režim nebo si třeba nějak ozvláštnit čistou vodu?

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.