Voda tvoří téměř dvě třetiny lidského organismu. Proto je pro jeho správnou činnost, silnou imunitu, zdravou pleť i spoustu energie, důležité dodržovat pitný režim. Čistá voda je jak potřebnou tekutinou, tak i neuvěřitelným pomocníkem pro zdraví.
Výživoví poradci i lékaři radí poctivě dodržovat pitný režim. Proč? Konzumace dostatečného množství vody podporuje správné trávení, dobré vstřebávání živin do krve a tím pádem i štíhlou linii a zdravou kvalitní pleť.
Kolik vody?
Každá jsme jiná. Nejen vzhledem, ale i fyzickými dispozicemi. A právě podle nich se řídí to, kolik tekutin bys měla v průběhu dne vypít. Existuje několik jednoduchých rovnic, za jejichž pomoci si můžeš správné množství vody vypočítat. Říká se, že na každých započatých 10 kg tělesné váhy bys měla denně vypít 0,4 l vody. Pokud tedy vážíš 50 kilo, pij denně 2 litry vody. Složitější výpočet radí tělesnou váhu vynásobit 2,2 (tvoje váha v librách) a poté vydělit 2. Výsledné číslo vynásob 0,035. Jestliže je tvoje váha 50 kg, podle toho výpočtu bys měla vypít něco málo přes 1,9 l vody.
Jak na to?
Když už víš, kolik tekutiny bys měla vypít, chce to zvolit správný postup, abys toto množství každý den dodržela. Sice si říkáš, že dva až tři litry denně, to nic není, ale… Jsi v jednom kole, učíš se, pracuješ a na pití úplně zapomeneš. Proto ti přináším pár tipů, jak pamatovat na pravidelný pitný režim a jak si ho zpříjemnit.
- Pořiď si nějaký pěkný velký hrnek či alespoň půllitrovou láhev. Vzhledově hezké a zároveň i praktické jsou láhve s filtrem, který z kohoutkové vody odstraní chlór a další ne zrovna chutné látky.
- Láhev nebo hrnek si postav na pracovní stůl či někam jinam na oči, aby ses nezapomínala pravidelně napít.
- Nauč se pít během oběda či večeře. Navíc, pokud se před jídlem napiješ, sníš menší porci.
- Nemusíš pít jenom čistou vodu. Klidně do ní přidej čerstvě vymačkanou citronovou šťávu nebo mátové lístky. Vodu střídej s různými čaji. Třeba bylinkový a zelený jsou dobré nejen pro dodržení pitného režimu, ale i pro povzbuzení a pročištění organismu. Naopak černý čaj hodně odvodňuje a tak bys ho neměla vypít moc. Maximálně půl litru denně. Ani zeleného čaje se nedoporučuje vypít kvanta. Nepij ho víc, jak 2 litry denně.
- Jestli piješ pravidelně kávu, dej si k ní hned sklenici vody.
- Ovocné džusy si nařeď s vodou v poměru 1:1, abys nekonzumovala tolik cukrů.
- Pro chronické zapomnětlivce existují už i aplikace do chytrých telefonů. Když je čas na sklenici vody, aplikace tě upozorní a nedá ti pokoj, dokud se nenapiješ a neodškrtneš si další prázdnou sklenici.
- Pitný režim můžeš podpořit i konzumací ovoce a zeleniny s vysokým obsahem vody, jako jsou třeba melouny a okurky.
A proč to všechno?
Asi si říkáš, proč se každý den takhle trápit a lít do sebe horem dolem vodu. K čemu to je dobré? Dostatečný přísun vody vyplavuje z těla škodlivé látky. Tím pomáhá správné funkci ledvin, jater, ale i močového měchýře. Vyplavování škodlivin také pomáhá správné funkci imunitního systému, udržuje pleť zdravou a jemnou a napomáhá správné tělesné váze. Konzumace čisté vody ti také pomůže od bolestí hlavy i vytrvalých migrén. Díky na první pohled obyčejné tekutině, jako je čistá voda, budeš mít pod kontrolou svoje zdraví. Budeš se cítit lépe, méně unavená, více fit a nebude tě tolik honit mlsná a chuť na sladké.
Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že dodržování pitného režimu je výborným pomocníkem pro zdraví. Zelený čaj mi díky obsahu teinu dodává energii po celý den. Dostatečný přísun tekutin zaplní žaludek a tak se při obědě nenacpu tolik, jako na prázdný žaludek. Tři litry tekutiny denně mi pomáhají proti přejídání, bolestem hlavy a dodávají mi potřebnou energii.
A co tobě? Máš vlastní tipy pro dodržování pitného režimu?