Odpoledne s kávou a knihou

Není nic lepšího než strávit odpoledne s kávou a fajn knížkou. Ať už na balkoně v létě či v posteli v zimě. Naše restaurace nejčastěji připravují espresso, cappucino, latte macchiato, tureckou kávu, mocca kávu a v parných letních dnech samozřejmě frappé.


kavovar-kafe-kava-latte-machiatoTyto názvy jsou nám všem důvěrně známé. Často však ani pořádně nevíme, co se pod italsky znějícími názvy skrývá. Abychom nebyly překvapené a aby naše chutě dostaly přesně to, co si žádají, je dobré něco o kávových pojmech zjistit.

[row_box style=”box border box_yellow”]
Espresso je malý šálek silné kávy. Připravuje se ve vysokotlakovém kávovaru, kde se voda protlačí přes kávu. Doba průtoku vody je asi dvacet až třicet vteřin.
Pokud ti káva nezachutnala, pak je tu cappucino. To správné, italské, obsahuje 1/5 espressa, 2/5 našlehaného mléka a 2/5 horkého mléka. Připravuje se z plnotučného mléka, které má sedmdesát stupňů. Pěna pak musí být krémová, jemná, bez bublinek.
Mezi oblíbence ale patří také latté macchiato. To se připravuje z velkého množství espressa a velkého množství našlehaného mléka. Nejprve se do vysoké sklenice vlije mléko, následně káva – jen díky tomuto postupu dosáhneš efektu tří barev – mléko, káva, pěna.
Turecká káva mi vždycky přišla jako takový malý zabiják – prostě moc silná. Připravuje se v plechové konvičce s velikým uchem, do které přidáš dvě lžičky hodně najemno namleté kávy, a zaliješ studenou vodou. Konvici potom pozvolna zahříváš, až káva téměř přeteče přes okraj. Na chvíli odstavíš, ale tento proces se musí opakovat třikrát.
Na mocca kávu potřebuješ také konvičku. Do spodní části naliješ vodu, přes sítko, které je součástí konvičky, dávkuješ kávu. Horní část se pak jen našroubuje. Pára postupně vytlačí vodu nahoru a z pístu začne vytékat velmi silné espresso.
Kávu moc nepiju, ale v létě frappé neodolám. Jedná se studený našlehaný nápoj z kávy s cukrem, ledem a mlékem – dle libosti, samozřejmě.
[/row_box]
[divider_space]
Káva je opravdový životabudič. Nevím, kolik jí běžně vypijí maturitní ročníky či studenti vysokých škol během zkouškového a zápočtového období, ale je to mnohem lepší, než všelijaké energy drinky. Přinášíme ti pár výborných receptů na kávu: připravuj je výhradně z dobré zrnkové kávy.

Připrav si super kávu

Banana Flip

2 cl banánového sirupu do kávy
1 kávová lžička vanilínového cukru
1 šálek kávy
našlehaná smetana
nasekaná čokoláda
Příprava je jednoduchá. Uvaříš kávu, přidáš do ní banánový sirup a cukr a mícháš tak dlouho, dokud se zrnka cukru nerozpustí. Poté ozdobíš šlehačkou a kousky čokolády.

Ledová káva s kokosovou příchutí

1 dobře vychlazené espresso
1 kopeček kokosové zmrzliny
1 kávová lžička cukru
mléko
šlehačka na ozdobení
Espresso dáš do lednice vychladnout. Do vysoké sklenice přidáš kopeček kokosové zmrzliny, přeliješ espressem, přidáš cukr a mléko, ozdobíš šlehačkou.

Kávový koktejl se zmrzlinou z vlašských ořechů

125 ml kávy Caffe Crema
1 kávová lžička medu
20 ml smetanového likéru
2 špetky mletého zázvoru
100 ml nízkotučného mléka
mletá skořice
1 kopeček zmrzliny z vlašských ořechů
Kávu smíchej s medem, likérem a zázvorem, mléko smíchej s druhou špetkou zázvoru a skořicí, zahřej ho, napěň. Do koktejlové sklenice přidej kopeček zmrzliny, zalij kávou a ozdob napěněným mlékem.

Bonanza

½ litru studeného espressa
100 g sladké smetany
4 cl brandy
4 cl mocca likéru
1 cl likéru Maraschino
2 žloutky
1 kávová lžička mleté kávy
Kávu důkladně promíchej se smetanou, brandy, mocca likérem, likérem Maraschino a žloutky. Nalij do sklenic a ozdob mletou kávou.

Zmrzlina s espressem

300 ml smetany
50 g cukru
300 ml plnotučného mléka
250 ml espressa
2 vejce
V misce smíchej cukr a vejce. Přidej teplé mléko a vše v horké lázni vyšlehej do pěny. Vychladlé espresso přidej k mléčné směsi, vše pečlivě promíchej a nech odstát. Smetanu posléze vyšlehej dotuha a přidej k směsi. Zmrzlinu s espressem dej do misky a vše schovej do mrazničky. Na hodinu, pak se znova musí směs promíchat, nech mrazit další hodinu a pak zase promíchej. Poté už ji nechej až do podávání v mrazáku.

Mnoho lidí si myslí, že káva je spojená s hořkou chutí, ale není tomu tak. Pokud je správně připravená, měla by být nasládlá, přirozeně harmonická. Káva je ve své podstatě totiž ovocem a tak by také měla chutnat – sladce. Za hořkost kávy může jednak její odrůda (robusta) – je levnější, snadněji se produkuje a také záleží na délce pražení. Na tohle si při koupi kávy dej pozor, možná proto některým z nás nechutná.
Teď už víš o kávě téměř vše. Na internetu pak najdeš spoustu skvělých receptů. Teď si můžeš vychutnat šálek dobré kávy.
Co se knížek týká, nevím, co poradit. Před pár lety ale vyšla encyklopedie 1001 knih, které musíte přečíst, než zemřete – knihy sahají do dávné historie, první kniha, co musíš přečíst, než umřeš, je Tisíc a jedna noc. Myslím si ale, že mezi zajímavé knihy patří kniha Jacka Kerouaca Na cestě, dále například Milan Kundera nebo Josef Škvorecký, oblíbený je Puškin, anebo Čechov, ale každý si najde něco, co se mu bude líbit. Pokud nemusíš romány, ale máš radši pověsti, zkus následující odkaz na poutavé pověsti.
Krásné prázdniny!

Bára

Studuje a bydlí v Ostravě, učí se rusky, anglicky, španělsky a německy, baví ji fotografování, plavání a knížky Roberta Fulghuma.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.