Káva je oblíbeným nápojem již po staletí. Za tu dobu se vyvinuly různé způsoby přípravy tohoto nápoje. Kávu si můžeš koupit mletou, rozpustnou nebo i v kapslích, které jen vložíš do kávovaru. Ať je ale káva jakkoliv zpracovaná, pokaždé je bohatým zdrojem povzbuzujícího kofeinu.
Káva, horký nápoj z umletých pražených plodů kávovníku, je pro svou zajímavou chuť a vůni velmi oblíbený. Pití kávy se postupně rozšířilo do celého světa, v mnoha zemích je jeho příprava specifická. Co ale milovníky kávy spojuje, je výborná chuť a vůně tohoto horkého nápoje.
Kdy to začalo
Káva se konzumovala již v době kamenné, kdy se přišlo na to, že žvýkání semen a lístků kávovníku stimuluje pozornost a mírní únavu. Jako horký nápoj se káva pije od dob starověké Číny, kdy na její blahodárné účinky přišel císař Shennong. Do Evropy se horký voňavý nápoj dostal až v 17. století společně s Turky. A právě v té době se z konzumace kávy stala vysoce módní záležitost a začaly vznikat první kavárny.
Jiný kraj, jiný mrav
Kávu si většinou vaříš ve spěchu, mletou či instantní směs zaliješ horkou vodou, osladíš a je hotovo. Kávu ale můžeš i v domácích podmínkách připravit mnoha různými způsoby. Mezi nejrozšířenější patří překapávaná káva, french press, esspresso, kávovar na přípravu kávy z kapslí, arabská káva do džezvy ale i náš typický český turek.
Nejrozšířenějším způsobem, přímo rituálem, je výroba arabské kávy v džezvě. Arabská káva je silná, hodně sladká a má vysoký obsah kofeinu. Do džezvy, malé měděné konvičky, se nasype čerstvě mletá káva, cukr a přilije se studená voda. Přidat se může i různé koření, jako je skořice, kardamom či vanilka. Obsah džezvy se přivede k varu, nechá vzkypět a stáhne se z tepla. Tento postup se opakuje celkem čtyřikrát, aby káva byla opravdu silná. Podává se po jídle a arabové jí jsou schopni konzumovat kvanta.
Povzbuzení organismu
Kofein, alkaloid obsažený v plodech kávovníku, povzbuzuje činnost centrální nervové soustavy, potlačuje únavu a zlepšuje koncentraci. Do organismu se vstřebává ze žaludku a tak začíná účinkovat jen pár minut po konzumaci. Nejen, že kofein zmírňuje únavu až na několik hodin, ale také zvyšuje krevní tlak, zlepšuje průchodnost cév a napomáhá odbourávání uložených tuků.
Kofein zrychluje metabolismus a tím pádem napomáhá využití uloženého tuku a tím pádem napomáhá i hubnutí. Zní to sice báječně, ale tento účinek není trvalý, během několika dní si tělo na kofein zvykne a účinek je ten tam. Navíc, když přestaneš pít kávu ve zvýšeném množství, budeš unavená a bude tě honit mlsná, takže to, co jsi pracně zhubla, zase rychle přibereš.
Návyková droga
Káva nepůsobí jenom pozitivně, ale má na organismus i negativní účinky. Nadměrná konzumace kávy může překyselit žaludek a způsobit trávící problémy. Při konzumaci více než pěti šálku kávy denně zvyšuje kofein riziko srdečních chorob, vysokého krevního tlaku či dokonce infarktu. Nadměrná konzumace kofeinu může u žen způsobit vyšší riziko vzniku cyst, u těhotných žen se dokonce může vyvinout závislost plodu na kofeinu.
Při pravidelné konzumaci více než 2 litrů kávy denně může velice snadno vzniknout závislost na kofeinu, které se budeš jen velice těžko zbavovat. Kofeinem se můžeš dokonce předávkovat, když během 24 hodin vypiješ více než 10 litrů kávy. Pak hrozí křeče, nespavost a vytrvalé bolesti hlavy.
Ano nebo ne?
Jako u většiny potravin, i tady platí zlatá střední cesta. Pokud nevypiješ více než 3 šálky kávy denně, je vše v pořádku. Kofein tě povzbudí a navíc příjemná chuť a vůně ti navodí pohodovou atmosféru. Jen nezapomínej na to, že se káva nepočítá do pitného režimu a dokonce odvodňuje. Pokud vypiješ šálek kávy, automaticky si dej i skleničku vody.
Osobně piju kávu jen občas, ale pokaždé si ji vychutnám a téměř ihned po jejím požití cítím příval energie. Pokud tedy do sebe nebudeš lít litry kávy denně, kofein tě povzbudí a zlepší koncentraci, což je podle mě primární účel této voňavé tekutiny.
Piješ pravidelně kávu? Máš nějaký oblíbený druh či způsob přípravy?