Jak se ubránit znásilnění?

Jdeš večer po ulici z baru, lehce omámená veselou náladou a možná i pitím. Je už pozdě k ránu, kolem nikde nikdo. Jelikož máš skvělou náladu, rozhodně tě nenapadají myšlenky na nějaké ohrožení. Ze tmy proti tobě se blíží postava, moc ji nevnímáš, když se přiblíží, rozjasní se silueta muže…

No a co, i muži chodí po ulicích z barů, jeden pěkný ti dokonce zůstal v hlavě z večírku. Osloví tě, ptá se, zda u sebe nemáš zapalovač. Jasně že máš, ihned začneš šátrat v kabelce, abys mu mohla pomoci. To je vše, co si pamatuješ. Pak už jen záblesk, strašně tě bolí hlava a nejen to. Asi si křičela, určitě jsi křičela, vždyť tě ten muž přímo na ulici brutálně znásilnil a pak omráčil.

Není to hezké téma, je ale velmi aktuální a bohužel bude asi stále. Takové věci se jednoduše dějí. Čím více se tomu budeš snažit předcházet, tím lépe. Řekněme si tedy pár jednoduchých rad, které jsi už možná slyšela, ale opakování je matkou moudrosti. A pokud jsou pro tebe nové, tím lépe, dodržuj je vždy a všude. Je snadné říkat si, že dokud se to tobě nebo tvým blízkým nestane, tak se tě to netýká. Jako obrana to totiž nefunguje.

Dej o sobě vědět

Za prvé rozhodně a nikdy nechoď ze zábavy domů sama. Zvláště pak, bydlíš-li na samotě nebo v málo osvětlené části města či vesnice. Pokud nemáš s kým odejít, zavolej si taxi, případně prostě odejdi v takovou hodinu, kdy jsou na ulici ještě lidé. Takoví pejskaři chodí venčit i ve dvanáct v noci. Takže se o zase tak moc zábavy neochudíš. Nejlepší ale určitě je, aby tě někdo doprovodil. Další věc, kterou se ochráníš, je mobil. Před tím, než budeš z baru odcházet, zavolej někomu blízkému, že jdeš a za jak dlouho budeš doma. Pokud bys v danou dobu nedorazila, může ti zavolat a bude mít jistotu, že jsi v pořádku. Pokud máš na telefonu vhodný a levný tarif, volej si s někým po celou dobu cesty domů.

Drobné zbraně po ruce

Pak tu máme pepřový sprej, všichni ho jistě známe. Dokonce mnoho z nás, když rozbalovalo v šestnácti narozeninové dárky, mělo tu čest ho dostat. Je to zajisté skvělá věc. Je ovšem nezbytné nosit ho po cestě v ruce a ne zahrabaný na dně kabelky, pak bohužel ztrácí svůj účel. No a samozřejmě také mířit s ním na oči. Další malou zbraní mohou být i klíče. Ze svazku vybereš jeden, vložíš ho mezi prsty a zbytek svazku do pěsti. Případného útočníka pak prostě bodneš nebo škrábneš. Určitě ho tím nezabiješ, ale rozhodně to hodně bolí. Důležité je ublížit a tím získat čas na útěk.

Nebát se křičet

Jelikož jsme křehké dívky a násilí nám většinou není vlastní, veškeré fyzické ubližování, jako kopance, pěsti a podobně nejsou naší silnou stránkou. Pravděpodobně při prvním výkopu ti muž chytí nohu a ty se svalíš k zemi. Raději to nezkoušej. Ale máme jinou silnou zbraň. Nehty a křik. Neboj se kdykoli, kdy ucítíš nebezpečí, začít nezřízeně ječet na celé kolo. A věř, že je úplně jedno, jak u toho budeš vypadat. Potencionální útočník se často lekne a uteče. Můžeš křičet o pomoc nebo třeba “hoří”. Přivoláš tím lidi a budeš v bezpečí. Pokud by došlo na přímou konfrontaci, vykašli se na čerstvě udělané nehty, prostě ho poškrab jako divá šelma. Jestli ani to nepomůže a budeš mít příležitost, lepší než kopnout mezi nohy, i když i to je velmi účinné, vší silou ho prašť na solar plexus (nachází se na hrudi, kde se upínají žebra k mečové chrupavce v malém důlku). Nesmírně to v tomhle místě bolí. Dá se tím i zabít, ale na to musí být vyvinuta daleko větší síla, než které jsme schopny. Možná mu vyrazíš dech. Na druhou stranu, co je ti po tom. Za bezpečí to stojí.

Čti také: Sebeobrana – víc než fyzický trénink

Psychické následky bolí déle

Pokud by se ti přes veškerou opatrnost stalo to nejhorší, tedy byla jsi znásilněna, nemlč o tom. Je to těžká křivda, bolí to fyzicky a možná ještě víc na duši. Nikdy na to nezapomeneš. Buď ale silná a jdi to oznámit. Nebude to příjemné, budeš si muset znovu vybavovat celou situaci. Je ale šance, že tak velmi pomůžeš ostatním dívkám, aby je něco podobného nepotkalo. Dnes je mnoho možností, kde se svěřit. Ne jen policie, ale i různé linky a centra. Vyhledej pomoc co nejdříve, ať se netrápíš celý život.

Čti také: Znásilnění. Nebezpečí, které se tě netýká?

Odlehčení na závěr. Chodila jsem na kurz sebeobrany, kde nám profesionál předváděl modelové situace, jak postupovat při hrozícím znásilnění. Vždy připomínal, že nejdůležitější je nechat útočníka sundat si kalhoty a pak teprve utéct. Se staženými gatěmi se určitě špatně běhá. Jenže co když tím útočníkem bude skot v kiltu? :-)

Adéla Dokonal Rovenská

Mladá, vdaná, šťastná a plná zážitků - 24 let není žádný věk, ale je to ten nejkrásnější. Ráda jí, ráda se baví, poznává vše nové a miluje vztahy. Je otevřená a vděčná životu, že jí poskytuje tolik nového poznání všeho druhu :-) A slíbila si, že navždy alespoň trochu zůstane dítětem...

3 Comments
  1. Článek se mi velice líbí, je v něm vylíčen dostatek preventivních i momentálních metod obrany, jsem instruktorem pokročilé sebeobrany a oceňuji vaši radu k úderu na “solar”, ale útočník v naprosté většině případů hlídá pohyb ruk, proto je kop mezi nohy prostě lepší. ;-) Za druhé bych ještě zmínil že je třeba brát v potaz nebezpečnost útočníka, pokud je vyzbrojen například nožem nebo je velice agresivní, je prostě lepší se nebránit, ale snažit si zapamatovat detaily. I málé zranění totiž může útočníka ze strachu po prozrazení motivovat k něčemu horšímu.

  2. Kdyz jsem byla na stazi v Americe tak jsem chodila na kurz sebeobrany mistni univerzity. Musim rict, ze to byl hodne intenzivni kurz vedeny instruktorku s 20tiletyma skusenostma v bojovych umenich a zenske sebeobrane. Probiralo se predchazeni znasilneni, normalni fyzicka sebeobrana a take obrana takzvany posledni moznosti. Instruktorka nam rekla, ze pokud vsechno selze, nejlepsi je se poddat, predstirat spolupraci a radsi pockat na vhodnou prilezitost, kdy je utocnik nejzranitelnejsi a neceka protiutok. Jsou pak dve moznosti. Predstirat libani a zaroven rukama obejmout jeho hlavu a pak rychle presunout palce do ocnich dulek a silnym vrazenim se je znazit vydloubnout. Druha je jeste brutalnejsi moznost. Ve vetsine pripadu pry utocnik pozaduje oralni sex. V tom pripade je dobre projevit ochotu a naznacit stimulaci. Dulezite je dostat se k obnazenym genitaliim utocnika. Kdyz si je jisty, ze vsechno jde podle jeho planu tak velice pevne uchopit jedno varle sevrenim ukazovaku a palce a bez milosti zmacknout, zakroutit jakto jen jde a pak vsi silou trhnout dolu. Tohle pry spusobi s nejvetsi pravdepodobnosti pretrzeni chamovodu nebo i odtrzeni nadvarlete. Utocnik je razem v neskutecny bolesti a v soku a pravdepodobne odpadne. Tenhle hmad pry nejlepe funguje kdyz ma utocnik volnej sourek, pokud ne tak uchopeni varlat a silny uder pesti bude mit stejny ucinek. Brutalni ale efektivni. Pokud se chcete ubranit znasilneni neni nutno mit zadny zlitovani.

Leave a Reply

Your email address will not be published.