Sebeobrana není hřích

Jak už to tak bývá, s blížící se zimou se stmívá dříve a dříve. Občas mám pocit, že je v tyto sychravé dny tma celý den. Proč ale stále zmiňuji tmu? Protože je to právě ta doba, kdy se lidé cítí nejméně bezpečně. Možná ten strach není tak úplně od věci, vždyť většina zločinů a přepadení se stane právě v temných nočních hodinách.

Určitě nejsem jediná, kdo při večerní či noční procházce městem pevně v rukou svírá pepřový sprej v kapse od kabátu. No, procházka je silné slovo. V tak velkém městě jako je Ostrava si noční procházky ráda odpustím. Tedy bratislava-nocpokud mě zrovna nedoprovodí nějaký ochránce opačného pohlaví. Nesmí být ale bojácnější než já. S tím jsem se už také párkrát setkala. Ne každý chlapec má hold povahu superhrdiny a svaly Schwarzeneggera. Proto je pro jistotu lepší mít po ruce vždy něco, co právě v případě selhání chlapských siláckých řečí, neselže nikdy – prostředky pro sebeobranu.

Nejen noc je nebezpečná

Abychom nezůstali jen u tmy a strašidelných večerů, i takový krásný slunečný den se může stát noční můrou. Dnešní svět je opravdu nevyzpytatelný. Sama jsem byla svědkem krádeže v obchodu. Za bílého dne a ve městě plném lidí! Také fyzického násilí v ne zrovna populární a bezpečné čtvrti. Viděla, ale hlavně slyšela, jsem slovní urážky směřující ke slečnám čekajícím na tramvaj od úplně cizích lidí. My ostatní s tím sice můžeme něco dělat, bohužel za cenu svého vlastního zdraví a to je tak vzácné, že se nám do boje proti této nespravedlnosti prostě nechce.

Zbraně připravit

Přitom stačí tak málo a nemusí nic zajít tak daleko, aby šlo skutečně o zdraví. To málo je například v podobě již zmíněného pepřového spreje. Vždyť je k sehnání za pár korun a v různých velikostech, takže se vůbec nemusíš bát, že by se nevlezl do kabelky nebo dokonce psaníčka.
Říkáš si, že „pepřák“ je možná ještě málo na všechno to nebezpečí, které na nás za každým rohem číhá? V tom případě máš ty, stejně jako každý jiný člověk, právo vlastnit elektrický paralyzér. Tato věcička má velmi rychlý a silný účinek, ale nemusíš se vůbec bát, že bys jím způsobila fyzickou nebo psychickou újmu. Pravda je, že se paralyzéry málokdy vidí u někoho jiného než u policistů. Což je docela škoda, protože si jej může pořídit opravdu každý. Doporučuje se především prodavačům, obsluze benzínových pump, barmankám, taxikářům a dalším lidem, jejichž povolání není (hlavně v noci) moc bezpečné.
Pokud i ty často musíš chodit místy, kde se prostě necítíš dobře a máš strach, určitě neváhej a do některé z vychytávek na svou obranu investuj. Nikdy nevíš, kdy se ti bude hodit. Ať už cestou ze školy vylidněným parkem nebo nočními ulicemi z párty.

Článek připravila Ivana

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.