Stalking je konečně trestným činem

Dosud platilo, že s vytrvalým pronásledováním a nevyžádanou pozorností ti policie nepomůže. To se změnilo. Stalking je nyní trestný čin díky novému trestnímu zákoníku, který konečně přináší obětem dlouhodobého obtěžování naději.

Stalkerství je způsob týrání oběti, kdy je využíváno moderních způsobů komunikace, nejčastěji SMS a e-mailů.

stalking

Začíná to často nevinně. Kontaktuje tě starý známý nebo bývalý přítel, ale třebaže ti časem jeho pozornost přestane být příjemná, on se nenechá odbýt. Původně přátelské zprávy se změní ve výhružné. Na tvé odmítání odpoví nadávkami. Dozvíš se, že o tobě začal šířit pomluvy nebo že od známých vyzvídá informace. Každé pípnutí mobilu může znamenat nával panického strachu, bojíš se otevřít e-mailovou schránku, vyjít sama před dům. V tomto případě ses setkala s jednou z forem nebezpečného obtěžování, tedy stalkingu.

Jak poznáš stalkera

Stalking je definován jako úmyslné, zlovolné pronásledování a obtěžování jiné osoby, které snižuje kvalitu jejího života a ohrožuje její bezpečnost. Mezi nejdůležitější znaky patří opakované a dlouhodobé obtěžování nevyžádanou a nechtěnou pozorností. Dopouští se jej jak muži, tak ženy a v některé případy už bohužel skončil tragicky.

Mezi typické projevy stalkingu patří opakované a dlouhodobé pokusy kontaktovat oběť, demonstrování moci a síly stalkera – například formou výhružek či osobním sledováním; snaha kontrolovat život oběti či poškozování a ničení věcí.
Pokud stalkera znáš, je snazší se mu bránit. Často však agresor svoji identitu tají. Přitom to může být třeba soused odnaproti, bývalý spolupracovník či vedoucí na táboře, který navenek působí normálním dojmem. Stalkerem se může stát ale i člověk, kterého jsi v životě neviděla a on si ve své choré mysli nějaký imaginární vztah mezi vámi prostě vybájil.

Kdo ti může pomoci?

Podcenit riziko stalkingu se může ošklivě nevyplatit. Dlouhodobé výhrůžky a pronásledování jsou obrovskou zátěží pro psychiku. Pokud se s touto formou obtěžování setkáš, neváhej se svěřit své rodině a přátelům. Ve chvíli, kdy si uvědomíš, že žiješ ve stálém stresu a strachu z obtěžování, je nejvyšší čas obrátit se na policii. Pomoci ti může také telefonní linka Bílého kruhu bezpečí s telefonním číslem 257 317 110.

Pro komunikaci se stalkerem platí:

1. Dej jednoznačně najevo, že nemáš o jeho projevy zájem. Bez výjimky odmítej schůzky, esemeskování, telefonické rozhovory a podobně. Ignoruj ho. Veškeré kontakty a reakce z tvé strany stalkera jen povzbuzují k další aktivitě.

2. Všechny projevy a důkazy obtěžování (záznamy telefonických hovorů, dopisy, e-maily, SMS zprávy atd.) si archivuj. Není to nic příjemného, ale jakmile kontaktuješ policii, budeš důkazy potřebovat.

3. Po dobu obtěžování změň své chování a zvyky. Změň telefonní číslo, popřípadě si založ novou e-mailovou schránku, ve městě se pohybuj po jiných trasách, nechávej se doprovodit členem rodiny nebo jinou osobou, které věříš. Domluvte si vzájemný postup v případě, že nastane krizová situace.

4. Tvému sebevědomí prospěje, když u sebe budeš nosit legální prostředky pro svoji obranu, například pepřový sprej. Měj vždy při sobě mobilní telefon pro případ přivolání pomoci.

Znění nového zákona o nebezpečném pronásledování

Oběti stalkingu neměly ještě loni oporu v zákoně. Neexistoval zkrátka žádný paragraf, který by tuto formu obtěžování postihoval. To se však od 1. ledna tohoto roku změnilo. V platnost totiž vešel nový trestní zákoník, který popisuje některé nové formy zločinu (stalking) a vyměřuje za ně tresty.

§ 354 Nebezpečné pronásledování

(1) Kdo jiného dlouhodobě pronásleduje tím, že
a) vyhrožuje ublížením na zdraví nebo jinou újmou jemu nebo jeho osobám blízkým,
b) vyhledává jeho osobní blízkost nebo jej sleduje,
c) vytrvale jej prostřednictvím prostředků elektronických komunikací, písemně nebo jinak kontaktuje,
d) omezuje jej v jeho obvyklém způsobu života, nebo
e) zneužije jeho osobních údajů za účelem získání osobního nebo jiného kontaktu,
a toto jednání je způsobilé vzbudit v něm důvodnou obavu o jeho život nebo zdraví nebo o život a zdraví osob jemu blízkých, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.

(2) Odnětím svobody na šest měsíců až tři roky bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1
a) vůči dítěti nebo těhotné ženě,
b) se zbraní, nebo
c) nejméně se dvěma osobami.

Více informací nalezneš na internetových stránkách:

Autor stránek je obětí stalkingu

Stránky Bílého kruhu bezpečí

Máš osobní zkušenost s nebezpečným obtěžováním? Poděl se o své zkušenosti v diskusi nebo nám do redakce pošli svůj příběh!

Hanka S.

Čerstvá absolventka Filozofické fakulty MU v Brně, momentálně na volné noze. Zajímá se o literaturu, fantasy, přírodu a sport. Ráda se učí nové věci, maluje a tvoří. Když může, vyhne se stresu a namyšleným lidem.

4 Comments
  1. PRONÁSLEDU JEMNE AROSLAV MTHANDIR A MOC MI UBLIŽUJE JSEM PO ZLMENINĚ NOHY A TENTO MUŽ MNE NAPADÁ I S EHO DRUŽKOU VERTEZITA NEVÍM CO MÁM DĚLAT MĚNÍ S PROFOILY JE TO RECIVYDISTA A NAVÁDÍ NA MNE IDI ABY MI FIZICKY A PSYCHYCKY UBLIŽOVALY JE TO MOC ZLÝ ČLOVĚK A BOJÍM SE HO ON JE PSYCHOPATICKÁ OSOBNOST AVEREZZA TAKÉ X.MINTHADIR.X

  2. VĚC. NEVĚTŠÍ ŠMEJD CO JSEM TADY PODKALA ZNÁSILNUJE ŽENY A JSOU SPOLČENY X.MITHANDIR .X NYNÍ POD JINÝM PROFOLEM A JINÝM JMÉNEM S TOU CO SE TAHÁ VERAZIZA SNADKOVÝ PODVODNÍK A ONA TAKÉ…CHTĚJÍ MNE ZABÍT

  3. ahoj,je nam s manželkou 40.mame 2 deti 11,14 a starsi dceru 20 která ma jiz dceru,koupila si přítelem byt na proti nam.Mame sousedku které je 80 let.pred pul rokem nas zacala slovne napadat a mlatit nam malého psa holi.tak jsme ji dali na trestni komisi.ale prisla i se synem a vylhali se stoho.chvili byl klid ale asi před mesicem to zacalo na novo.tak jsme se s manželkou a 2 detmy odstehovali pryc ale starsi dcera tam bydli dále.nase deti do skoly dojizdi autobusem a tato sousedka je opet slovne napada a na starsi dceru vecne ciha v okne a když je venku smalou tak je opetovne obtezuje a nadavaji.dcera me ještě brigádu v kauflandu a tam schvalne chodi na na pokladnu kde pracuje a slovne ji urazi.Mame strach o dceru a hlavne o vnucku. Chceme to opetovne resit ale myslime si ze nam policie neuveri protože toje duchodce. CO MAME DELAT??? JE TO UZ PRO DCERU NEUNOSNE!

Leave a Reply

Your email address will not be published.