Vím, kde bydlíš aneb nebezpečí jménem stalking

Dostáváš často otravné maily od někoho cizího, nebo tě neustále prozvání nesympatický známý? Každý týden marně hledáš výmluvu, jak odmítnout schůzku s podivínem, kterého denně potkáváš? V tom případě zbystři, protože se možná jedná o stalking. O tom, co tento fenomén skutečně je, jak ho rozpoznat i jak se proti němu bránit, a možná ještě něco navíc se dočteš v následujícím článku.

Středem nepříjemné pozornosti se bohužel nestávají jen známé osobnosti, ale také bývalé partnerky, oběti šikany stalkingči objekty milostné touhy. Málokdo si ale uvědomuje, kde je hranice mezi běžnou komunikací a kriminálním jednáním. Zrovna tak mnohé z nás netuší, co si v takové situaci počít. Pojďme se na tuto problematiku podívat pěkně zblízka!

Co je to stalking?

Tento pojem zahrnuje relativně širokou škálu dluhodobého a systematického obtěžování v podobě nevyžádané pozornosti, otravných telefonátů, mailů, SMS, dopisů, zpráv a komentářů na sociálních sítích. Může se jednat také o záměrné sledování a pronásledování druhé osoby, například cestou do práce, čekání před domem a podobně. Sdělení, které se stalker ke své oběti snaží směřovat, bývá velmi různého charakteru – přes vyznání citů, projevy sympatií až po nenávistné komentáře, urážky a vyhrožování. Čili obsahem obtížných zpráv může být cokoli, podstatou tohoto jevu je, že snahy
o navázání kontaktu jsou příjemcem považovány za nepříjemné a nežádoucí. Oběť může pociťovat ztrátu soukromí, nesympatii vůči autorovi obtížných zpráv nebo dokonce strach o svou bezpečnost. Je také nezbytně důležité vědět, že stalking je na území ČR trestným činem a je potřeba se proti němu bránit.

Kdo mě pronásleduje?

Pokud už budeš někdy pronásledována, většinou se takového jednání bude dopouštět někdo, koho znáš, někdy dokonce velmi důvěrně. Časté jsou případy, kdy se odvržený partner domáhá tvé pozornosti, či nějaký sebevědomý podivín nabude dojmu, že si s ním prostě musíš dát schůzku. Bývají to například spolužáci, kteří vědí, že bys o ně nikdy neprojevila zájem, kolegové v práci
a lidé, které potkáváš, ale nikdy ses s nimi příliš nebavila. Samostatnou kategorii pak představuje takzvaný cyberstalking, pronásledování přes internet. Co si pod tím představit? Může jít o obtížné komentáře na Facebooku, anonymní maily, nebo obtěžování v podobě psaní „hejtů“ na blogu. Takové lidi většinou neznáš a jejich jediným motivem nezřídka bývá anonymita, díky které si mohou dovolit vybít si zlost na někom, koho v životě neuvidí.

Jak se proti stalkingu bránit?

Pokud tě někdo přespříliš obtěžuje a jsi si jistá, že se nejedná o nevinný žert nebo přátelské škádlení, ale o trestný čin, je potřeba proti tomu řádně zakročit, a to co nejdřív. Útoky totiž často mívají tendenci stupňovat se a v krajních případech mohou skončit i ohrožením života nebo zdraví oběti. Co tedy dělat? V první řadě je důležité upozornit velmi rázně původce obtěžování, že ti jeho chování vadí a rozhodně ho nemíníš akceptovat. Pokud je to člověk, kterému jen není takt zrovna vlastní, většinou po vážně míněném varování takového chování zanechá. V případě, že jde o těžší kalibr, je důležité, abys na jakoukoli útočníkovu snahu o kontakt nereagovala. Někdy pomůže změnit mail nebo telefonní číslo. Pokud ani absence pozornosti dotyčného neodradí, útoky stupňují a začínají být urážlivé nebo výhrůžné, nebo jsi fyzicky pronásledována, je zapotřebí, abys o situaci co nejdříve informovala někoho blízkého. Zvaž možnost, obrátit se na policii ČR. V poslední době se snaží kriminalisté na tento typ trestné činnosti více zaměřovat a pachateli tak hrozí až dva roky vězení.

A nakonec si zapamatuj jednu věc. To, co stalkerovi nejvíce nahrává, je tvůj strach. Pokud se mu poddáš a přistoupíš na útočníkovu hru, získá nad tebou kontrolu a jen velmi těžko se ho budeš zbavovat. Koneckonců, pocit nadvlády je pro velkou většinu osob, které se rozhodnou někoho terorizovat nevyžádanou pozorností, hlavní motivací. Nezřídkakdy jsou to zakomplexovaní nebo dokonce nemocní lidé, kteří sami potřebují pomoc. Ovšem odbornou a pod lékařským dohledem, nikoli takovou, která bude parazitovat na nevinných obětech. Nenech si takové chování líbit!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.