Čistá a svěží po celý měsíc? Intimky a správné mytí citlivých míst

hygienaNejen v období menstruace je potřeba brát velký zřetel na dodržování hygieny tvých intimních míst. Ovšem mnohdy platí, že méně je přeci jen více! Chceš vědět, jaké používat mýdlo (a jestli ho vůbec používat), k čemu jsou intimky a jak se vypořádáš s nepříjemným zápachem? My víme, jak na to!

Intimky? K čemu jsou?!

Jistě ti v televizních reklamách neunikly spoty na jakési extra malinkaté vložky, o kterých vystupující herečky doslova básní. Možná si ale říkáš, k čemu ti jsou tak děsně maličké věci, vždyť tě při menstruaci neuchrání. Intimky jsou však výborná věc a bude dobré, když se je naučíš používat klidně každý den. Hodit se ti budou při velmi slabé menstruaci a při výtocích (i běžných), aby jsi si zbytečně nezašpinila kalhotky. Můžeš je totiž měnit i několikrát za den, což v případě kalhotek není tak jednoduché.

Je vhodné umývat si intimní partie obyčejným mýdlem?

Obecně platí, že pochva si sama o sobě udržuje prostředí, které má mírně kyselé pH. Jsou bakterie, bez kterých se neobejde, jsou tedy přirozenou poševní mikroflórou. Budeš-li se drhnout obyčejným mýdlem, je možné, že si toto prostředí narušíš. Tak tvůj organismus bude daleko náchylnější k různým pohlavním nemocem – například k docela obyčejným ženským zánětům a plísním.
K mytí vnějších pohlavních orgánů ti bude stačit obyčejná vlažná voda. Pokud však ne, pořiď si speciální jemné mýdlo či gel pro intimní hygienu (např. Lactacyd femina) nebo používej dětské mýdlo. Vyhni se rozhodně mycí houbě a vyplachování pochvy zevnitř (existují sice zevní výplachy, ty ale rozhodně není vhodné používat denně!).

Co s nepříjemným zápachem?

Při menstruaci můžeš mít pocit, že jsi nečistá a že “jdeš cítit”. Ve skutečnosti menstruační krev vůbec nezapáchá. Ucítíš ji teprve tehdy, když se usadí např. na chloupcích v ohanbí nebo jsi si dlouho nevyměnila vložku. Krev se rozkládá a tudíž ti může připadat, že zrovna nevoníš. S tampony se to stává méně často. Každopádně už proto je důležité dodržovat hygienu.
Přes den jistě oceníš speciální ubrousky pro intimní hygienu. Jsou jednotlivě balené a můžeš je mít neustále po ruce stejně jako tampony a vložky. Vyhni se stříkání deodorantů a voňavek na tvá nejcitlivější místa. Ty patří do podpaží a na další místa, kterými rozhodně nejsou pohlavní orgány!

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.