Jak vybrat a používat menstruační kalíšek

V minulém článku jsme si povídaly, v čem je menstruační kalíšek lepší, výhodnější i zdravější, než obyčejná vložka či tampon. Rozhodla ses pořídit si kalíšek? Jak ale poznat správnou velikost, jak se o kalíšek správně starat, aby vydržel použitelný co nejdéle? Jak s kalíškem správně manipulovat, aby vše fungovalo tak, jak má? Přináším ti odpovědi na tyto otázky a navíc pár užitečných rad do začátku.

Na první pohled se menstruační kalíšky mohou zdát strašně velké a manipulace s nimi nepohodlná či bolestivá. Ale to je omyl. Vzhledem k tomu, že je menstruační kalíšek vyroben z kvalitního lékařského silikonu, latexu ruzovy-kalisek_new_pytlik_transparentni_mrči termoplastu je měkký a vysoce ohebný i pružný.

Jak vybrat velikost

I přes jeho variabilitu je třeba vybrat si správnou velikost kalíšku. Jak na to? Pokud si nejsi jistá a nechceš si kupovat něco naslepo, zajdi za svým gynekologem. Ten ti určitě dobře poradí a vše potřebné vysvětlí.

Můžeš se ale řídit i touto jednoduchou radou: výrobci menstruačních kalíšků nabízí vždy nejméně tři velikosti. Nejmenší velikost kalíšku je vhodná pro mladé dívky, které ještě neměly pohlavní styk, nemají pravidelný sexuální život či mají velice slabou menstruaci. Největší velikost kalíšku je naopak dobrá pro ženy, které již rodily, mají pravidelný pohlavní styk a mají silnou menstruaci.

Asi nejjistější pomůckou pro určení správné velikosti menstruačního kalíšku je velikost tamponu, které běžně používáš. Pokud ti vyhovuje malý tampon, je jasné, že ti bude vyhovovat i malý kalíšek a naopak.

Správná péče

Pokud už máš kalíšek doma, je potřeba dodržovat základní hygienické návyky, aby sis nezpůsobila infekci a také aby kalíšek vydržel co nejdéle funkční. Někteří výrobci udávají, že při správné péči ti kalíšek může vydržet až 15 let.

Důležité je kalíšek před prvním použitím vydezinfikovat. Použít k tomu můžeš speciální sterilizační kelímek, který pouze na chvíli vložíš do mikrovlnky. Poslouží ale i obyčejná vodní lázeň. Kelímek stačí vložit na 5 minut do horké vody a je hotovo! Vodu nevař, vysoká teplota by mohla kelímek zdeformovat a nenávratně poškodit.

Před prvním použitím

První zavedení kalíšku si vyzkoušej nanečisto ještě před začátkem samotné menstruace, aby sis byla jistá, že vše funguje tak, jak má. Při manipulaci s kalíškem se vždy ujisti, že máš čisté ruce a kalíšek je vyvařený či řádně umytý. Předejdeš tak možnému zanesení infekce.

Čistý kalíšek navlhči vodou nebo lubrikantem na vodní bázi, aby bylo zavedení snadnější. Kalíšek uchop mezi palec a ukazováček a splácni ho. Poté kalíšek přelož ještě napůl. Takto složený kalíšek zaveď do pochvy nejlépe v podřepu. Nemusíš vyvíjet velkou sílu, stačí, když jemně přitlačíš a kalíšek sám lehce vklouzne do pochvy. Až bude celý kalíšek zavedený, pusť ho. V tom okamžiku se hrdlo kalíšku rozevře a bezpečně přilne k poševní stěně.

Že jsi kalíšek zavedla správně, zjistíš jemným potáhnutím za držátko kalíšku. Pokud se nic nehne, zavedla jsi ho správně. Jestliže se i přesto necítíš jistě a bojíš se, že krev někudy proteče, použij i vložku. Uvidíš, že po několika použitích získáš jistotu a použití menstruačního kalíšku ti přijde jako běžná záležitost.

Menstruační kalíšek není žádný strašák, je to dobrá, ekologická a levnější alternativa k obyčejným menstruačním vložkám. Jeho použití je jednoduché a hygienické. Stačí, když si pokaždé řádně umyješ ruce a před začátkem každé menstruace kalíšek řádně vyvaříš. Uvidíš, že kalíšek je vlastně takový velký tampon s mnohonásobným použitím.

Martina Koubová

Milovnice sladkostí, hlavně cupcaků, přírodní kosmetiky, koček, gumových kachniček a vinylových desek, co by jednou ráda vlastnila kavárnu či obchod plný šminek.

No Comments Yet

Comments are closed