Kdo se skrývá za zvučnými módními značkami?

Jejich jména potkáváš často – na kabelkách, ke kterým mlsně vzhlížíš skrze výlohy luxusních butiků, v módních časopisech, v parfumeriích… Kdo se však za zvučnými jmény skutečně skrývá a čím nenávratně poznamenali svět módy a stylu?

John Galliano – od tvrdých začátků až k Diorovi

John Galliano obklopený modelkami

John Galliano, vlastním jménem Juan Carlos Antonio, se narodil v roce 1960 na Gibraltaru. Přestože se v šesti letech přestěhoval do Londýna, právě jeho rodný slunečný  poloostrov ho v jeho tvorbě nejvíce inspiruje. Galliano navštěvoval Martins College of Art and Design. Jeho kolekci inspirovanou franouzskou revolucí koupila Joan Bursteinová a vyzdvihla tak mladého návrháře na výsluní.

Po neúspěšných letech, kdy měl Galliano problémy se sponzory, začal předvádět své modely v Paříži a v roce 1992 se tam i přestěhoval. V době vlády minimalismu, se John prosazoval romantickými šaty s výstředními střihy a dramatickou krejčovskou prací.

V roce 1995 Galliano vystřídal Huberta de Givenchy a o dva roky později se stal uměleckým ředitelem společnosti Christian Dior.  Od té doby oživil módní dům jak finančně, tak i kreativně.

Vivienne Westwood stála u zrodu punkové módy

"Punková babička" Vivienne Westwood

Vivienne se narodila v roce 1941 v anglickém hrabství Derbyshire.  Proslavila se spoluprácí s Malcolmem McLarenem – společně vymyslela uniformu ve stylu punku.  Ve své dílně společně vytvořili slavné kolekce Let It  Rock, SEX, Pirates nebo Buffalo Girls. Všechny se staly klasikou. Po několika letech Vivienne spolupráci s Malcolmem  ukončila a postavila se na vlastní nohy. V osmdesátých letech byla označena za jednu v nejvlivnějších módních návrhářek.

V jejím přístupu k designu najdeme historické odkazy, techniky a látky. Výsledek práce je pak nekonvenční a okouzlující. Právě Vivienne navrhla slavný svatební model s pírky ve vlasech pro Carrie Bradshaw v seriálu Sex ve městě (na obrázku ho má na sobě modelka Simona Krainová).

Francesco Costa – uhrančivý Brazilec v čele značky Calvin Klein

Kolekce Francesca Costy jsou nadčasové

Francesco Costa se narodil v Brazílii. Začátkem devadesátých let přijel do New Yorku. Začal se učit anglicky a zapsal se do Fashion Institutu of Technology, tedy do školy módy.  Tam se mu podařilo získat jeho první cenu pro mladé návrháře – Idea Como. Brzy mladého Costu oslovil Oscar de la Renta a požádal ho, aby dohlížel na kolekce Pink Label.

V roce 1998 Costa přijal nabídku Toma Forda a přešel do žhavého ateliéru Gucci, kde působil jako vyšší módní návrhář. Jeho úkolem bylo i navrhování večerních šatů pro významné celebrity.  Zde Costa zmoudřel a zkušenosti, které zde nabral, využil v roce 2002, kdy začal pracovat pro Calvina Kleina. Zde přijal úlohu uměleckého ředitele kolekcí pro ženy.

Jeho první kolekce pod značkou Calvin Klein se uskutečnila v roce 2003. Costa dokázal vyvolat nadšené ohlasy především díky spojení minimalismu značky s vizí módy pro blízkou budoucnost.

Donatella Versace – úspěšná i kontroverzní

Donatella Versace s bratrem Giannim

Donatella se narodila roku 1955 v jižní Itálii. V kariéře jí napomohl její slavný bratr. Když Donatella studovala jazyky, Gianni odjel do Milána a v roce 1978 založil vlastní značku. Svou mladší sestru oslovil, aby mu napomohla v rozvoji rodinného podniku. Donatella se začala soustředit na luxusní reklamní image, jíž je Versace známá dodnes.

Když v roce 1997 Gianni tragicky zemřel, Donatella se stala hlavní návrhářkou módního domu. Dnes je značka Versace vnímána jako spojení Gianniho italského kouzla s rockenrollovými tendencemi Donatelly. Donatella založila také kosmetickou řadu a poté i první šestihvězdičkový hotel Palazzo Versace. Známá je také díky velkému množství plastických operací a už od mládí trpí anorexií, kvůli čemuž ji bulvár stále nenchává na pokoji.

Giorgio Armani dal šmrnc ležérní eleganci

Armani je považován za módního boha

Armani se narodil v roce 1934 v severní Itálii. Mladičký Armani však s módou nezačínal. Na univerzitě studoval medicínu, ale nakonec pracoval jako nákupčí pro milánský obchodní dům a v roce 1964 byl osloven Ninem Cerrutim, aby navrhl sérii pánského oblečení Hitman. Několik let navrhoval samostnaně, ale v roe 1975  spolu se Sergiem Galeottihem založili značku  Girogio Armani.

Například Armaniho saka vyřadila z tradičních krejčovských prací vycpávky a od konce sedmdesátých let se jeho oděvy staly uniformou pro vyšší společenské vrstvy. Dnes je pojem Giorgio Armani více než jen jméno slavného návrháře. Je to instituce, ikona a nadnárodní miliardová značka. V současnosti zahrnuje šest sérií módních produktů a rozšířila se i na ložní prádlo, čokolády i hotely.

3 Comments
  1. Jakožto módní buran budu možná znít trochu jednoduše, ale podle mě návrháři-chlapi nemůžou být normální. ,,Normální” samozřejmě nemyslím heterosexuální, to je každého věc. Působí většinou arogantně, nutí modelky hubnout až do omldení a často propadají depresím, když se jejich kolekce neujme tak, jak by si představovali. Galliano je pro mě omezený blb zralý na zážitkový pobyt v Osvětimi – možná dělá dobré parfémy, ale to ho neopravňuje zvěřejňovat své extrémně kontroverzní názory. Vážím si jejich práce – zaměstnává tisíce holek, které by jinak někde leda roznášely fastfood, ale vyvážení lidé to podle mě prostě být nemohou.

  2. Ja s tebou Anco souhlasim. Podle me to taky nejsou zrovna dvakrat normalni, jsou to proste umelci. Galliano mozna nafoukany je, urcite ho neobdivuji pro jeho osobnost.
    Ale co se tyce modniho prumyslu, je povazovan za jednoho z nej….Celkove modni svet je takova zvlastni sfera :))

Leave a Reply

Your email address will not be published.