V zimě jsme nuceni vzdát se mnoha letních kratochvílí. Například pro všechny s mlsným jazýčkem je dost příšerná představa, že pěkně ugrilovaný kus masa nebo zeleniny si dají nejdříve za několik měsíců. Nemusí to však být zdaleka pravda, takže zamáčkni slzu a neukládej gril do nejzazších koutů.
Grilování se přece nemusíme vzdávat ani v zimě. Například v alpských zemích nebo v USA a Kanadě se běžně venku griluje i při nízkých teplotách a na sněhu. Tento trend postupně proniká i do našich končin a činí tak z přípravy pokrmů na grilu celoroční záležitost. Naopak to v sobě skrývá i kus dobrodružství a nezbytné romantiky a nic na tom nemění fakt, že u grilu budeš stát v bundě a omotaná šálou a připravené dobrůtky si raději sníš v teple domova, třeba u roztopeného krbu.
Co a na čem v zimě grilovat?
Zimní grilování má několik pravidel, na které je třeba pamatovat, abys dosáhla žádoucího výsledku. Pro zimní přípravu na grilu se nejlépe hodí grily s poklopem. Pak tě nezaskočí ani drobné sněžení či jiný meteorologický jev. Navíc příprava pod poklopem zajistí rovnoměrné propečení surovin i při nízkých venkovních teplotách.
K zimnímu počasí se dobře hodí spíše výživnější pokrmy, jako je maso – a je výhradně na tvých preferencích, jaký druh zvolíš. Kromě kuřecího, vepřového, hovězího nebo ryb určitě přihoď na gril i zeleninu nebo třeba celé hlavičky žampionů. Velcí labužníci si je mohou naplnit třeba nějakou zajímavou směsí.
Zahřej se zvenku i zevnitř
Než se pustíš do zimní grilovačky, zajisti si volný přístup ke grilu. V případě sněhové nadílky je potřeba si odhrabat pohodlnou cestičku až ke grilu, zvláště pokud budeš grilovat na zahradě. Jednodušší a vhodnější k zimnímu grilování jsou terasy, balkony nebo alespoň nějaké přístěnky na volnějším prostranství. Největším nepřítelem totiž není nízká teplota, ale silný vítr.
Dobře se obleč, nezapomeň ani na nějaký nápoj na zahřátí, takže termoska s čajem, punčem nebo medovinou bude to pravé. Pokud je to možné, nestůj přímo na sněhu nebo promrzlé půdě. Dejte si pod nohy podložku (třeba rohož nebo dřevěnou desku). Dřevěné uhlí či brikety musejí být naprosto suché. Na zavlhlých zbytcích z léta se ti v zimě bude grilovat opravdu špatně.
Aby grilované pochoutky rychle nevystydly
Vzhledem k tomu, že připravené pokrmy budeš jíst určitě někde uvnitř, je dobré si nahřát talíře přímo v grilu a hotové jídlo pak přenést chráněné nějakým vhodným poklopem nebo alespoň zakryté třeba hliníkovou fólií. Pokud griluješ na terase a do obýváku to je pár metrů, není třeba podnikat žádná zvláštní opatření na uchování teploty pokrmu.
Počítej také s tím, že v zimě bude grilování trvat o něco déle než v letních měsících. Proto je tak důležité mít opravdu suché uhlí, případně použít zapalovací komín, který dřevěné uhlí rychleji uvede do provozní teploty. Co se týká rychlosti, je dobrým řešením i plynový gril, ovšem je třeba pamatovat, že plynové bomby nesmějí být vystaveny mrazu.
Takže holky, zapomeňte na běžné konvence, zapojte třeba přítele, protože u grilu to nejvíc sluší mužům, a uspořádejte pro přátele netradiční zimní grilování. Nakonec u grilu nemusí stát jenom samotný kuchař, ale vybaveni lahodným teplým nápojem a dobrou náladou můžete na čerstvém zimním vzduchu pobýt všichni. Následná konzumace grilovaných lahůdek pak už samozřejmě patří do teple vyhřáté místnosti. Vyzkoušejte kouzlo zimního grilování, zaručeně si pochutnáte!