Vše o sjezdovém lyžování

Konečně napadl sníh a lyžařská sezona začíná. Někteří byli opravdu nervózní jako sáňky v létě a těšili se, až sjedou první sjezdovku. A proč také sedět v zimě doma, když se i na sněhu můžeš parádně vyřádit?

Lyžování je o něco mladší, než jemu podobná disciplína, běh na lyžích. Je to spíše druh zimní zábavy. Jde o velmi intenzivní pohyb, což se dá poznat díky namoženým svalům, kvůli nimž ráno sotva vstaneš z postele.

Dobré lyže jsou základ

Dříve byly v kurzu dlouhé lyže, které byly i méně vykrojené, dnes ale letí tzv. carvingové lyže, které jsou kratší, více vykrojené, vyžadují zdatnější lyžaře. Jak lyže pojedou, záleží i na jejich délce a šířce vykrojení. Délka lyže ovlivní její točivost, šířka vázání zase určuje, kam se lyže hodí, což znamená, že čím silnější je střed, tím více je lyže určená do terénu. Vykrojení lyže pak určuje velikost obloučků. Při výběru lyží by sis měla nechat poradit ve specializovaných prodejnách či půjčovnách. Kromě své výšky a váhy bys také měla uvést, jak a kde jezdíš (sjezdovka, volný terén), jaké obloučky děláš, no a v neposlední řadě také to, co jsi ochotná do lyží investovat. Modely, které jsou určeny začátečníkům, stojí okolo 10 000 korun, ty pro pokročilejší lyžaře seženeš cca za 15 000.
Je také důležité, jaký styl lyžování ti sedí nejvíce, podle čehož si vybereš i odpovídající lyže. Mezi nejprodávanější patří řada ALLMOUNTAIN, která je vhodná jak na sjezdovku, tak i na občasnou jízdu mimo ni. Dále si můžeš pořídit lyže řady ALLROUND, určené přímo na sjezdovky. Na lyžích FREERIDE můžeš jezdit i mimo sjezdovku, jsou to méně vykrojené a široké lyže, no a na triky se hodí lyže FREESTYLE. Podívat se můžeš na stránku www.lyze-sporten.cz, kde najdeš zajímavé tipy a samozřejmě si své lyže můžeš najít v rozsáhlé nabídce.

Jak na lyžích posiluješ?

I při zimních radovánkách můžeš efektivně pálit kalorie – na lyžích posiluješ především svaly nohou – stehna, také zadek, trup a také spodní část břicha. Spálíš 2100 kJ za hodinu, problémem ale je čekání na vleku, proto, pokud si chceš jízdu užít, vol raději zahraniční, anebo málo známé lokality. Po jízdě dbej na protažení nohou, trupu i paží.
Pokud sportu přes rok moc nedáš, ale v zimě vyrážíš na hory, měla by ses pořádně připravit. Posiluj hlavně zádové a břišní svalstvo, paže, ramena a samozřejmě nohy. Jak? Na nohy můžeš vyzkoušet výpady a neoblíbené dřepy. Když začneš na dvaceti denně a každý den několik dřepů přidáš, uvidíš sama, kam se za měsíc dostaneš. Na břicho jsou dobré tzv. nůžky – lehni si na záda, opři se o lokty, nohy zvedni nad zem a pohybuj s nimi k sobě a od sebe tak, že se budou křížit. Je to jedno z nejúčinnějších cvičení na břišní svaly. Věnovat by ses měla i rukám. Při lyžování sice hůlky nepotřebuješ, ale i tak ti k posílení paží pomohou činky, kliky a cvičební guma. Dbej taky na kondičku. A jestli jsi začátečník, investuj do pár hodin s instruktorem a dej si pozor na rychlou jízdu.

Abys předešla úrazu

Lyžování není jen zábava, adrenalin a sport, i tady na tebe číhá nebezpečí. K úrazům při lyžování dochází shodou několika okolností, mezi které patří například přecenění vlastních sil, obtížnější či přeplněná sjezdovka, únava a nedostatek zkušeností. Mezi nejčastější úrazy patří zlomeniny, řezné rány a úrazy hlavy, proto jezdi vždycky s helmou. Pokud chceš předejít nebezpečným úrazům zad, pořiď si páteřák. Nezapomeň také na pitný režim, nejlépe v podobě termosky s teplým čajem (bez přidání alkoholu!). Pod vlivem alkoholu lyžuje až 83 % Čechů. Svařák nebo grog podle českých lyžařů ke sportu patří.
Pokud jsi na hory už dostatečně připravená, a jsi zdatná lyžařka, pak si jej užij, jak nejvíc umíš, protože zanedlouho schováš lyže zase do sklepa, kde zůstanou pár měsíců do další sezony.

Bára

Studuje a bydlí v Ostravě, učí se rusky, anglicky, španělsky a německy, baví ji fotografování, plavání a knížky Roberta Fulghuma.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.