Ako predchádzať zimným depresiám

Máme tu jesenný čas a s ním prišiel chladnejší vietor a menej slnečných lúčov. Veľa z nás vstáva ráno do práce či do školy, keď je ešte tma a vracia sa domov, keď už je znova tma. Takže denné svetlo počas dňa zažívame len vtedy, keď musíme sedieť v práci za počítačom alebo v škole na prednáške. Nič príjemné a pozitívne.

Počas tohto obdobia veci vnímame s väčším emočným nasadením. Takže čo len malé nepochopenie či nedorozumenie deprese-placmôže vyvolať veľkú hádku. Mozog v tomto období pracuje o niečo pomalšie a máme viac času sa sústrediť na emócie, ktoré prežívame. Práve preto sme oveľa viac náchylní na rôzne druhy depresie a uťahovania sa do seba. Dá sa však proti tomu bojovať a neupadať hlboko na duchu.

Venuj sa športu

Pohyb pôsobil na telo a zdravie odjakživa blahodárne. Skús si nájsť aktivitu či záľubu, ktorej sa rada venuješ. Môže to byť šport, tanec či hra na hudobnom nástroji. Po práci či škole budeš zmysluplne tráviť čas a máš sa na čo tešiť. Vyvolá to v tebe príjemnú pozitívnu energiu. Aj pracovné povinnosti zvládneš v oveľa väčšej pohode. Prevetráš si hlavu, uvoľníš sa a prídeš na iné myšlienky.

Pozitívne myslenie

Skús svoju myseľ nastaviť od rána pozitívne. Prichádza nový deň, nový výzvy, nové plány a myšlienky. S týmto pocitom sa ti bude aj do tmy vstávať oveľa lepšie. Počas dňa sa zameraj na pozitívne veci ako všetko stihneš a hlavne s úsmevom. Negativizmus vytesni zo svojej hlavy v najväčšej možnej miere. Slovíčka ako nedá sa, neviem, neurobím skús úplne vypustiť z svojho slovníka.

Dopraj si relax

Vyhraď si čas dňa pre seba a svoj pokoj. Rob činnosť, pri ktorej si myseľ oddýchne, nemusí rozmýšľať a riešiť. Môžu to byť vyložené nohy pred televízorom a sledovanie obľúbeného programu. Alebo pohodový večer s partnerom pri pohári vína. Dobre odreagovať sa môžeš aj pri dobrej knihe zabalená v deke. Dopraj sa raz čas masáž, saunu alebo si dohodni rande s kamarátkami. Dobre uvoľniť sa môžeš aj v horúcom kúpeli. Pridaj si do neho éterický olejček a voľne sa v teple predýchaj.
Ak by sme mali pocit, že už nám depresia prerastá cez hlavu, netreba sa báť vyhľadať odbornú pomoc. Nie je to žiadna hanba. Treba o tom otvorene hovoriť aj so svojím okolím, nech na to nie sme samé a v prípade potreby, vedia aj oni zakročiť.

No Comments Yet

Comments are closed