Vybuduj si jezírko

Máš vlastní zahrádku, nebo alespoň tvoji rodiče? Plánujete změnu, ale nevíte přesně jakou? Co takhle jezírko? Tyto malé vodní plochy mají již tisíciletou tradici ve světě i u nás. Velký boom zažívaly ve starších dobách, z velké části v Japonsku a Arábii. V naší zemi si své místo držely převážně v 18., 19. i 20. století.

Jezirko

Zahradní jezírko

Zahradní jezírka jsou velice krásnou ozdobou celé zahrady, ovšem nemusí sloužit jen nám k okrasným účelům. Taková jezírka totiž přitahují vodní živočichy, a proto se proměňují v biotopy. U vodní plochy se ti tak budou objevovat vážky, brouci, či žáby. Jezírko můžes osadit mnoha druhy vodních rostlin, kupříkladu lekníny, hyacinty, blatouchy a kosatci, které výskyt zvířat ještě více podpoří. Svou malou přírodní „zoo“ můžes také doplnit různými druhy rybek, například karasi, jesetery nebo koi kapry. Ovšem pokud si okrasné ryby pořídíš, musíš počítat s tím, že minimální hlouba jezírka musí být alespoň 1,5m, aby nedocházelo k vysychání plochy, nebo naopak k jejímu zamrzání. Dále, je pak třeba vodu okysličovat různými průduchy. Aby bylo potěšení z pohledu do vody co největší, doporučuje se zakoupit filtr do jezírka, který zaručí průzračnost vody.

Koupací jezírko

Koupací jezírka jsou pro mnohé novinkou, ovšem již delší dobu jsou žádané mnohem více, než bazény. Není se čemu divit, kdo z nás netouží si zaplavat v opravdu čistém přírodním jezírku namísto chlórovaného bazénu? Pokud se rozhodneš pořídit si tento druh jezírka, musíš počítat s tím, že bude zabírat větší plochu než zahradní jezírko, minimálně 2,5-3m šířky a 5m délky, plus mělčiny s okrasnými rostlinami, navíc je opravdu nutné si pořídit filtraci. Tyto typy filtrací však pracují na základě biologických procesů, nemusíš se proto bát, žádných chemických přípravků, které by škodily tvému tělu.

Stavba jezírka

Samotná stavba jezírka může být pro někoho velmi obtížná, pro jiného naopak lehká. Obecně platí, že pokud nemáš cit pro zahradu a celkově estetiku, raději to nechej na odbornících. Jezírko by mělo již na první pohled totiž vypadat lákavě. Pro ty šikovnější existuje na internetu nespočetné množství užitečných rad a postupů, jak jezírko vytvořit.

Vlastní zkušenost

Z osobní zkušenosti se zahradním jezírkem, jej mohu jen doporučit. Jedná se o velice krásné zpestření celé zahrady a navíc, letní večery na břehu jezírka ti jen tak něco nenahraní.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.