Zahrada jako ve snu

V podzimním deštivém a pochmurném počasí vypadá všechno smutně, šedivě a nevlídně. Dny se krátí, noci naopak prodlužují, což je jedna z mála výhod tohoto ročního období. Jsme víc doma a máme tak i víc času. Kromě předvánočního úklidu můžeme plánovat potřebné věci na jaro. Například naši zahradu.

 

Jestli jsi taky šťastlivec žijící v domě se zahradou, pak víš, že péče o ni nekončí nikdy. Za odměnu ale máš kde pořádat letníchuze-relaxace-podzim-priroda párty, grilovací večírky i relaxační víkendy. A ač se to nezdá, právě na podzim je vhodná doba na plánovaní změn.

Jarní ráj

Na podzim musíme shrabat listí, okopat záhony, zazimovat choulostivé kytičky i ošetřit stromky před mrazem. Po tomhle maratonu nastává chvíle, kdy si můžeš naplánovat jaké změny na jaře provést. Čím dál víc se totiž v Čechách rozmáha trend zahradních architektů a naše pozemky tak jen vzkvétají. Změna je život, takže aby tvoje zahrada byla opravdu místem odpočinku, vyplatí se zamyslet nad změnami.

Co mít a co ne

Každá zahrada je dělena do několika částí. Máš tam místo pro okrasné záhony, pro záhony zeleninové nebo bylinkové, dále pak místo na posezení, gril atd. A v neposlední řadě nějaký ten volný prostor na jógu, vyběhání nebo opalování. Ti šťastnější z nás disponují ještě bazénem, nejlépe krytým a vyhřívaným.
Každá z těchto sekcí musí být správně umístěná. Záhony je nejlepší mít po obvodu zahrady. Ke všem se pohodlně dostaneš, pěkně ji orámují a pokud pěstuješ tůje nebo jiné keře, zastíní celou plochu před zraky sousedů. Do sekce posezení se vyplatí trochu investovat a nechat ho zastřešit – alespoň pergolou. Je většinou umístěno v rohu zahrady blíže k domu, abys měla snadnější přístup do kuchyně. Nepodceňuj ani nákup zahradního nábytku. Ať už si vybereš jakýkoli materiál, musí být kvalitní, odolný a omyvatelný. Tímto rozmístěním vznikne logicky volný plácek uprostřed. Popřemýšlej také kromě krásy i nad praktičností.

Zahrada bez práce

To je samozřejmě nesmysl, ale když začneš změny včas plánovat, máš dostatek času vymyslet co nejpraktičtější plán. Mezi nejčastější udržbu patří sekání. Proto je dobré mít záhony po obvodu a ne uprostřed, sekání pak zabere méně času. To samé platí pro okrasné předměty. Buď je umísti tak, abys je mohla pohodlně objet sekačkou nebo si pořid vyndavací dekorace (například na klacku, který vytáhneš před sekáním ze země). Praktické je mít na zahradě cestičky z plochých kamenů. Přes ty přejedeš sekačkou a díky nášlapným plochám si nevydupeš celý trávník.
Pak stačí už jen zapojit fantazii a vymyslet si útulný prostor, kam budou rádi chodit tvoji přátelé a kde budeš nabírat energii po náročných dnech. Dobře vymyšlená zahrada totiž není další břemeno k domu, ale prostor navíc, který ti má dělat radost po celý rok. Tak vzhůru na zahradu stavět sněhuláky a jarní sny.

Adéla Dokonal Rovenská

Mladá, vdaná, šťastná a plná zážitků - 24 let není žádný věk, ale je to ten nejkrásnější. Ráda jí, ráda se baví, poznává vše nové a miluje vztahy. Je otevřená a vděčná životu, že jí poskytuje tolik nového poznání všeho druhu :-) A slíbila si, že navždy alespoň trochu zůstane dítětem...

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.