Bydlení je hra

Chceš udělat důležitý krok a odstěhovat se od rodičů, tudíž hledáš první bydlení? Nebo bydlíš s přítelem, přítelkyní, anebo partou kamarádů a potřebujete něco většího? Potom ti poradíme, jak si vybrat správný byt, aby ses nemusela stěhovat znova. Hlavní roli hrají lokalita a cena.

spolubydleni-kamaradky-stehovaniLokality bývají lepší a horší. Dům by měl být dostupný k MHD, ale přesto by měl být trochu dál od rušné silnice. Zjistit si můžeš, jakou má lokalita pověst, jaká je tam zločinnost a podobně. Pokud se rozhoduješ mezi novostavbou a starším bytem, záleží v prvé řadě na tvém životním stylu a na tom, čemu dáváš přednost. Starší byty se mohou pochlubit výjimečnou lokalitou, vynikají duchem a dokáží okouzlit, naproti tomu se ale cena pohybuje ve vyšší kategorii. Bydlení v novostavbě má výhodu v tom, že je promyšlenější – je postavená v příjemné lokalitě, kde je ke všemu blízko a myslím si, že je důležité také to, že se stěhuješ do nového. Další ovlivňující faktor může být umístění v domě. Je jen na tobě, ve kterém podlaží chceš bydlet, každé má své výhody a nevýhody.

Vybavení o tobě vypovídá

Když už si nový byt pořídíš, zařiď si ho tak, aby ses v něm cítila dobře, aby v něm byla promítnuta tvá osobnost. Můžeš se vrátit zpátky v čase a dodat svému bydlení šmrnc ve stylu retra – pořídit si můžeš například retro rádio, úložné boxy, gramofon, apod. V retro stylu seženeš například i sluchátko na chytré telefony. Pokud máš ale ráda černobílou klasiku, dá se v této kombinaci pořídit téměř všechno – opět od úschovných boxů, po postele, sedačky, křesla, lampy, stojany na časopisy a spoustu dalších originálních kousků. Fantazii se meze nekladou – hlavně buď originální. Spoustu vychytávek najdeš na internetu. Hlavně si zařizování svého bytu užij. Jen tak z něj uděláš to, v čem chceš žít.

Kuchyně, základ domácnosti

Nejvíce proměnami prochází doma kuchyně. V dnešní době ale kuchyň není odříznutá od ostatních místností, je spíše jejich součástí jako kuchyňský kout. O kvalitě kuchyně rozhodují dvě věci – dispozice a kuchyňské spotřebiče. Důležité ale je, aby kuchyň odpovídala daným podmínkám bytu a něco vypovídala o tvém životním stylu. Pokud bydlíš v rodinném baráčku, dobré by bylo mít kuchyň orientovanou na severovýchod či severozápad (mysli na teplotní provoz), důležitá je zkrátka dokumentace prostoru. Je dobré si přiznat, kolik času v kuchyni trávíš, abys tomu přizpůsobila své požadavky na její vybavení. V kuchyni by mělo být vše po ruce, zařízeno tak, abys vždy věděla, kde co máš. Udělej si kuchyň útulnější a pořiď si do ní nějaké pěkné originální doplňky. Pokud je tvůj obývací pokoj spojený s kuchyní, měly by tyto místnosti být dokonale sladěné.

Balkon – tvoje oáza klidu

Součástí lepších bytů bývá balkon. Mnoha lidem chybí ve městě kus zeleně, zahrádka, na které by mohli něco pěstovat, ale nezoufej, i na balkon/lodžii se dá přenést trocha zeleně. Můžeš mít květiny v závěsných květináčích, na treláži, v truhlících můžeš pěstovat bylinky či menší ovoce, v létě tam můžeš popíjet kávu a zkrátka relaxovat, fantazii, jak už bylo několikrát zmíněno, se meze nekladou. Pokud máš ty nebo tvá rodina přece jen výhodu bydlení v rodinném domě se zahrádkou, můžeš pěstovat, co chceš, i když je trochu těžší zahradu udržovat. Můžeš si tam udělat terasu či pergolu s grilováním, kde si dosyta užiješ letní party, nebo si třeba zařídit malý bazén, apod. Inspiraci najdeš na internetu a je jedno, jestli tě zajímá kuchybě, bydlení nebo třeba zahrada.

Krásné bydlení se dá udělat v podstatě v jakékoliv nemovitosti, záleží jen na fantazii, vkusu a také na finančních možnostech. Na internetu najdeš spoustu nápadů a tipů, články se objevují i v designerských a lifestylových časopisech. A pozor, bydlení se dá vylepšit pouhopouhým pořádkem – uklizené místnosti působí na lidi mnohem lépe. Domů si nenos starosti a stres ze školy či zaměstnání. Nech je za dveřmi bytu, vejdi do ticha a klidu. Provoň si byt oblíbenou vůní, pověs si tam fotky s přáteli, rodinou, či přítelem, zařiď se podle sebe. Vždyť víš, že platí „můj dům – můj hrad“.

Bára

Studuje a bydlí v Ostravě, učí se rusky, anglicky, španělsky a německy, baví ji fotografování, plavání a knížky Roberta Fulghuma.

No Comments Yet

Comments are closed