Překvapila mě zpráva v úterních novinách. Češi jsou prý na třetím místě v pití slazených limonád. Průzkum byl prováděn na území států Evropské unie a před námi se umístili jen Bulhaři a Kypřané.
Blesklo mi hlavou cosi o skrytých kaloriích a kostkách cukru. Znám spoustu lidí, kteří drží dietu, a přesto nápoje do svého denního energetického příjmu nezapočítávají. I mě samotnou zajímalo kolik kilojoulů do sebe dostanu popíjením lahodného cappuccina a exotické Pinacolady. Vyhledala jsem si proto tabulku nápojů a nestačila se divit.
Zde je malý přehled, kolik energie obsahuje 100 ml oblíbených limonád, alkoholu a některých teplých nápojů:
- Coca – cola: 180 kJ (v 1 litru je přibližně 27 kostek cukru)
- Fanta: 150 kJ
- Kofola: 140 kJ
- Pepsi cola: 200 kJ
- Dobrá voda s příchutí: 85 kJ
- Ledový čaj s citronem: 130 kJ
- Sprite: 180 kJ
- Tonic: 160 kJ
- Jablečný džus: 200 kJ
- Red bull: 190 kJ
- Bílá káva s kostkou cukru: 160 kJ
- Kakao bez cukru: 230 kJ
- Víno bílé suché: 130 kJ
- Pivo světlé 10°: 130 kJ
- Víno červené: 270 až 320 kJ
- Vaječný koňak: 1400 kJ
- Baileys: 2000 kJ
- Cappuccino: průměr 1860 kJ
- sklenička Pinacolady: 1400 kJ
- sklenička Mojita: 894 kJ
Doporučené denní množství přijaté energie se u ženy ve věku 19 a 34 let pohybuje mezi 9 až 11 tisíci kJ na den.
Omezit sladké nápoje je při hubnutí velmi důležité
Velmi mě zaujal mě pokus expertů z John Hopkins Bloomberg University. Tamní vědci přišli na to, že během hubnutí je mnohem důležitější změna typy konzumovaných nápojů než skladba tuhé stravy. Testované osoby omezily příjem kalorií jak v tuhé potravě, tak v pití. Výzkum trval šest měsíců měsíců a během něj zhubnul každý, kdo se do projektu zapojil a dodržoval stanovená stravovací pravidla. Výraznější úbytek na váze ale souvisel právě s omezením zrádných kalorií v podobě nápojů. Nejrychleji hubla ta skupina, která vyměnila slazené ovocné nápoje za čistou vodu a přestala sladit čaj a kávu. ( Zdroj: www.novinky.cz/zena/zdravi/165665-omezit-slazene-napoje-je-pri-hubnuti-dulezitejsi-nez-nejist.html, 5.dubna 2009)
Co doporučují odborníci na zdravou výživu
Při dietě by ses měla vyhnout syceným a nápojům a limonádám s umělými barvivy. Vody sycené oxidem uhličitým zatěžují organismus a mají močopudný efekt. Příliš vhodná nejsou ani tak zvaná dětská pitíčka. Mají příliš vysoký obsah cukru. Coca cola se nedoporučuje pít také kvůli obsahu kyseliny fosforečné, která odvádí z těla vápník, a tím zvyšuje riziko osteoporózy.
V neomezeném množství popíjej neperlivou vodu (stolní , kojeneckou či pitnou vodu z vodovodu). Vyzkoušet můžeš také různé druhy neslazených ovocných nebo bylinkových čajů. Pokud tě honí mlsná na sladký nápoj, občas si můžeš dopřát dvě deci stoprocentního džusu, ale vždy si ho zřeď vodou. Vyzkoušej také zeleninové šťávy. Pokud je ti hloupé na party srkat vodu, zatímco všichni ostatní vesele popíjení, poruč si vinný střik.
Jako optimální množství vypitých nápojů dietologové uvádějí dva až dva a půl litru tekutin denně. Při sportu a těžké práci se potřeba tekutin samozřejmě zvyšuje.