Čaj pro zahřátí i osvěžení

Spousta lidí má čaj spojený s usrkáváním horké, sladké tekutiny za dlouhých zimních večerů a tuto činnost opravdu miluje. Nemáš ráda teplé nápoje, ale přesto by sis ráda užila vůni a chuť čaje? Nevadí, v následujících tipech nalezneš návod, jak si připravit čaj, který bude dobrý jak horký, tak studený.

Čaj není jen černý či zelený. Sama si můžeš vytvořit nejrůznější variace čajů, koření a bylinek, záleží jenom na tvé medunka-caj-odvar-lecivy-receptychuti a fantazii! Sáhnout můžeš po sypaném čaji, čaji v sáčku, vyzkoušet něco nového či se držet své oblíbené chuti.

Lék i pochutina

Obzvlášť v zimním období je oblíbený závorový čaj. Kromě příjemné štiplavé chuti má také významný vliv na posílení imunity, a to díky vysokému obsahu vitamínů. Pokud na tebe leze chřipka, uvař si konvičku zázvorového čaje a uvidíš, jak ti téměř zázračně pomůže od rýmy a ucpaných dutin.

Zázvorový čaj je dobrý, ale co ho takhle trochu ozvláštnit? K nakrájeným plátkům čerstvého zázvoru do konvičky přidej na kolečka nakrájený citron, lístky máty, celý hřebíček či skořici nebo sáček čistého zeleného čaje. Vše zalij čerstvě převařenou horkou vodou. Ne vařící, aby čaj nezhořkl a nezničily se všechny prospěšné látky obsažené v zázvoru. Až čaj trochu vychladne, můžeš ho podle chuti vylepšit citronovou šťávou, medem nebo třtinovým cukrem. Pít ho můžeš teplý, ale výborný je i vychlazený s kostkami ledu a ozdobený lístky máty.

Nejlepší osvěžení

Pokud preferuješ jedině studené nápoje, určitě vyzkoušej čaj rooibos. Když je ledově vychlazený, jeho výborná karamelová chuť ještě více vynikne. Navíc, díky příjemné a nasládlé chuti ho nemusíš doslazovat.

Do konvičky si připrav čajový sáček neochuceného rooibosu a podle chuti přidej koření a další ingredience. Výborná je skořice, hřebíček, ale i vanilka či na plátky nakrájený pomeranč. Připravenou směs zalij horkou vodou a nech chvíli vyluhovat. Jestliže máš ráda sladší nápoje, čaj trochu oslaď třtinovým cukrem. Rooibos můžeš pít teplý, na žízeň je nejlepší vlažný a na chuť ledově vychlazený. Před podáváním do něj můžeš přidat čerstvé ovoce jako hroznové víno, jablko, citrusové plody – záleží to čistě na tvé chuti.

Kořeněný cider

Hledáš netradiční zimní nápoj? Tak si připrav 250 ml jablečné šťávy, koření dle chuti (nejlepší je skořice, hřebíček, černý pepř), sáček bílého čaje (může být i zelený) a pokud chceš, velkého panáka rumu. Jablečnou šťávu spolu s kořením dej do kastrůlku, přiveď k varu a do horké šťávy vlož sáček bílého čaje. Vypni plamen a nech alespoň 5 minut luhovat. Vyjmi čajový sáček, přidej rum a dobře promíchej. Podle chuti můžeš cider i přisladit, ale díky sladké jablečné šťávě to už nebude nutné. Hrneček ozdob nejlépe mletou skořicí a čaj podávej horký či teplý.

Doma připravený čaj, ať ledový či horký je daleko lepší, než ten kupovaný. Minimálně je zdravější, protože v něm není tolik cukru, případně sladidla. Chemické konzervanty a barviva tam nenajdeš ani náhodou. Navíc, připravíš si ho přesně podle svojí chuti a požadavků.

Vyzkoušíš to?

Martina Koubová

Milovnice sladkostí, hlavně cupcaků, přírodní kosmetiky, koček, gumových kachniček a vinylových desek, co by jednou ráda vlastnila kavárnu či obchod plný šminek.

No Comments Yet

Comments are closed