Vegetariánství jako životní styl

Vegetariánství je dnes považováno za životní styl. Objevilo se ale už v šestém století před naším letopočtem v Řecku. Původ slova vegetarian pochází nejspíše z latinského vegetus, což znamená „plný života“. Mnozí se domnívají, že vzniklo z pocitu, který lidem vegetariánství přineslo.


strava-dieta-mrkev-zeleninaTo, že vegetariáni nejedí maso ani výrobky z něj, jako jsou želatina, sádlo, nebo paštiky, je známo. Vegani nejí ani med, vejce, nepijí mléko. Vyhýbají se kůži, kožešinám a hedvábí, peří, slonovině a perlám a někteří také potravinám, které sice neobsahují živočišné produkty, ale při jejichž výrobě byly tyto produkty použity – například bílý cukr – ten se bělí kostním uhlím.

Vegetariánský jídelníček musí být promyšlený

Pokud si ale myslíš, že z jídelníčku opravdu stačí vynechat maso, jsi na omylu. Máte ve školní jídelně svíčkovou? Ty, protože jsi vegetariánka, si dáš jen knedlíky s omáčkou, no a místo třech knedlíků sníš dejme tomu pět. Zvýšeným příjmem sacharidů a tuků bílkoviny z masa nenahradíš. Možná tím zaženeš hlad, ale můžeš si zavařit na zdravotní problémy, jako jsou například trávicí obtíže, problémy s pletí, nehty, anebo vlasy. Správně navržený vegetariánský jídelníček s sebou přináší mnoho výhod – snížená obezita, ne tak častá srdeční onemocnění, karcinogenní onemocnění, prodloužený věk. Vegetariánská strava také obsahuje polysacharidy, vlákninu, hořčík, draslík a antioxidanty – vitamíny E a C.
Jestliže se chceš stát vegetariánkou, musíš svůj jídelníček přizpůsobit svému novému životnímu stylu. Měl by být vyvážený, může pomoci i se zdravotními problémy ( zácpa, apod.). Živočišná strava zapřičiňuje vznik kardiovaskulárních onemocnění, což znamená infarkt, anebo mrtvici, způsobuje vysoký cholesterol a také vysoký krevní tlak. V tvém jídelníčku nesmí chybět bílkoviny, vitamíny B12 a železo.
[row_box style=”box border box_green”]

Kde čerpat potřebné živiny

Bílkoviny ti zajistí mléko a mléčné výrobky, zdrojem je i sója a tofu. Pokud je ti 14 až 18 let, měla bys přijmout kolem 46 gramů bílkovin. Nedostatek proteinů se podepíše zejména na tvém vzhledu – budeš mít méně kvalitní vlasy, nehty a pokožku.
Vitamín B12, který je součástí živočišných produktů, najdeš také v mléčných výrobcích, anebo vejcích, kvasnicích, anebo sójovém mléku. Koupit si ho ale můžeš i v podobě kapslí či sirupu v lékárně. Vitamín B12 má vliv na krvetvorbu, podílí se na syntéze DNA a správném fungování nervového systému. Vliv má také na paměť, koncentraci a předchází vzniku srdečních chorob.
Železo jako vegetariánka získáš z listové zeleniny, luštěnin, hub, anebo třeba ovoce (například jahody). Má vliv na okysličení těla a energii, dávej si ale pozor i na dostatek vitamínu C. Minimální denní příjem železa se pohybuje okolo 10- 15 mg.
Důležitý je také zinek, který má velký vliv na správný vývoj všech živých organismů. Je nezbytnou podmínkou pro fungování řady enzymatických procesů, tím nejvýznamnějším je inzulínový proces. Nedostatečné množství zinku způsobí zrakové či čichové poruchy, pomalé hojení ran, úbytek na váze, anebo pozdější tělesný či duševní vývoj. Příjem zinku by měl být oproti lidem, kteří maso jedí, dvojnásobný. Získáš jej z ořechů, semínek, celozrnných obilnin, mléka či vaječných žloutků.[/row_box]
[divider_space]

Co na to okolí?

Pokud se chceš stát vegetariánkou, uvědom o tom své okolí. Někteří to možná nepochopí, nejspíše z toho důvodu, že ti bude něco chybět, pamatuj ale, že se kdykoliv můžeš obrátit na nutriční terapeutku, která ti řekne, že správně rozvržená vegetariánská strava má pozitivní vliv na tvé zdraví. Většina odborníků je pro to, aby náš jídelníček obsahoval více rostlinných produktů. Soužití vegetariánů/veganů s „masožravci“ může normálně fungovat, i když je to trochu složitější, zvláště když jedete někam na návštěvu. Jestliže se ty na svého přítele budeš dívat skrz prsty pokaždé, když si dá kus masa a on na tebe, když si doneseš sójové plátky, asi to nebude mít dlouhé trvání. Připrav se na dvojité vyvařování, ale pokud tvůj přítel vegetariánem, anebo veganem být nechce, nemůžeš jej do toho nutit proti jeho vůli. Důležitá je zkrátka tolerance a vzájemný respekt, pak vám vztah bude, i přes tuto odlišnost, fungovat na jedničku.

Bára

Studuje a bydlí v Ostravě, učí se rusky, anglicky, španělsky a německy, baví ji fotografování, plavání a knížky Roberta Fulghuma.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.