Chceš se aktivně hýbat? Sportovat v kolektivu? Rozvíjet všestranně pohybové schopnosti? Nelákají tě však masové sporty, ráda bys vyzkoušela něco jiného, méně “profláklého”? Pak by tady byla (minimálně) jedna zajímavá alternativa – vyzkoušej lakros.
Lakros (lacrosse) vznikl kdysi v hluboké historii Severní Ameriky mezi indiánskými kmeny. Hra, legendárním kmenem Irokézů původně nazývaná Bagataway, dostala své pojmenování roku 1636. Jezuitský misionář tehdy na své pouti uviděl pobíhat Huróny s podivnými klacky, jejichž tvar mu připomněl biskupskou hůl – “la crosse”.
Ve své původní podobě byl lakros velmi tvrdou, divokou hrou, ve které bylo dovoleno prakticky vše utkání se často pořádala jako urovnání územních sporů nebo vyřízení kmenových či rodinných nevraživostí. Je pro nás skoro nepředstavitelné, že jeden zápas hrála třeba i stovka hráčů v jednom družstvu, branky byly od sebe vzdálené klidně i jednu míli a pokud šlo o to učinit prostřednictvím hry nějaké důležité rozhodnutí, hrál se jeden zápas třeba i několik dní. Lakros byl ve své původní indiánské podobě zkrocen pravidly „bílého muže“ až někdy začátkem 60. let minulého století.
Celosvětová popularita a česká rarita
Ve světě se tato indiánská hra ujala a dnes je hodně oblíbeným sportem například v Kanadě, USA, Velké Británii nebo Austrálii. Svoje nadšené příznivce má ale i v mnoha dalších zemích, včetně České republiky. Existuje několik sportovních modifikací lakrosu, které se liší tvarem a materiálem sportovního náčiní, velikostí branek, charakterem hřiště i pravidly – box lakros, field lakros, interkros a světová rarita český lakros.
Společným rysem všech odrůd lakrosu je snaha dopravit malý míček o velikosti tenisáku do soupeřovy branky hájené brankařem. Míček hráči nosí, nahrávají si a chytají za pomoci síťky na konci lakrosové hole.
V současné době se u nás hrají všechny varianty. Hráče lakrosu sdružuje Česká lakrosová unie, oficiální soutěže a mistrovství se pořádají v mužské, ženské, dětské i juniorské kategorii. Hraje se v pěti až devíti hráčích plus brankář na každé straně a hřiště je velké přibližně jako hokejové nebo fotbalové dle druhu lakrosové varianty. Říká se, že lakros je vhodný pro všechny věkové kategorie, začít se s ním může už ve věku přibližně sedmi let nebo kdykoliv potom a pokračovat až do doby, kdy to fyzická kondice dovolí.
Lakros je dynamická hra plná variabilních prvků a zvratů. Hra, která nevyžaduje jen rychlé nohy, silné paže, ale i umění ovládnout lakrosovou hůl, dokonalou orientaci na hřišti, dobré periferní vidění, rychlé rozhodování v řešení herních situací a samozřejmě šlapající souhru všech hráčů.
Originální sport, přátelská atmosféra
Pokud tě zajímá neobvyklý, atraktivní sport a máš chuť si lakros vyzkoušet, stačí se podívat na internet, jestli se v tvém okolí vyskytuje lakrosový klub a zajít se podívat. Většina menšinových sportů vítá zájemce velice srdečně. Rekreačně může hrát lakros každý, kdo má ruce a nohy. Hra totiž nevyžaduje na začátku od hráčů žádné mimořádné předpoklady. Samozřejmě při soutěžním pojetí lakrosu už jsou trénink a veškeré aktivity zaměřeny na rozvoj všech herních dovedností, fyzické kondice, dobré psychiky a přehledu o hře. Cení se chuť a aktivní přístup, nebojácnost a smysl pro kolektiv.
Vzhledem k tomu, že lakros u nás nepatří k masovým sportům, bývají prostředí jeho klubů přátelské, což platí od nejmenších hráčů až po dospělé. Jistou nevýhodou je omezená divácká obec, fanoušky kolem hřiště tvoří většinou rodinní příslušníci hráčů nebo jiné týmy. Je to dáno především tím, že pravidla lakrosu, stejně jako sport samotný, nejsou v Česku příliš známé, ovšem lakros vše vyvažuje svojí atraktivitou a akčností. Často i náhodní kolemjdoucí, kteří se na chvíli zastaví, zůstávají nakonec na celý zápas a fascinovaně sledují dění na hřišti.