I když pravidelně „zumbuju“ a věnuji se i jiným kardio sportům, už dlouho jsem chtěla objevit nějaký druh pohybu, při kterém se můžu také skvěle zrelaxovat. Dobrá zpráva – před nedávnem bylo mé hledání zakončeno úspěchem jménem Port De Bras.
Možná to znáš – jsou dny, kdy by sis raději dopřála klidné, pomalé cvičení, které ti dopomůže k psychické pohodě (takzvané Body&Mind) a taky ti trochu protáhne a zpevní tělo. Stejně jako mně ti ale přijde pilates nudné a jóga jako nicnedělání… Se podobným problémem jsem se potýkala do doby, než jsem narazila na hodiny Port De Bras.
Ve fitness světě jde o mládě. Port De Bras vzniklo spojením sil špiček ze světa baletu a moderního tance, a to v roce 2006. Cvičení je spojením klasického tance, strečinku a posilování. Pokud si tedy při zumbě připadáš jako divoce skákající panák, může být pro tebe Port De Bras příjemná forma tance, u které budeš navíc vypadat elegantně.
Poprvé na lekci
Po ujištění, že hodinu zvládne každý, i ten, kdo za sebou žádnou taneční průpravu nemá, jsem odhodlaně vyrazila na první lekci.
Hodinu vedl sympatický instruktor, který mi jako nováčkovi vysvětlil základní věci okolo, zapnul pomalejší, relaxační hudbu a začalo se cvičit. V podstatě celou hodinu se dělala sestava z nejrůznějších (ale jednodušších) baletních prvků rozdělená do tří bloků. Nejprve všechno pomalu, teprve poté se zrychlovalo. Nemusíš mít strach, roznožku po tobě určitě chtít nebudou!
Po lekci jsem se cítila krásně protažená a tak trochu i namožená – v Port De Bras se pracuje hodně s pažemi a jsou zatěžovány zádové svaly, což jsem přesně očekávala. Vím totiž, jaké problémy má spousta lidí s bolestí zad a troufám si tvrdit, že většinou je to kvůli povolení zádových svalů. Při mnoha sportech totiž zatěžujeme svaly nohou nebo břicha, ale záda, kterým i tak dáváme co proto, jsou poměrně opomíjena.
Kam na Port De Bras vyrazit?
Také tento tanec se konečně dostává i do “přezumbovaných” českých fitcenter. Proto prozkoumej fitka ve svém okolí, a obzvlášť pokud bydlíš v některém z větších měst, určitě tam na Port De Bras narazíš. Penízky si připrav zhruba stejně, jako když jdeš na zumbu nebo power jógu – asi 80 až 110 korun za lekci.
A co s sebou? Port de bras se cvičí naboso nebo pouze v ponožkách. K oblečení je nejlepší to, v čem se cítíš skutečně pohodlně. Vhodná jsou i trička s dlouhými rukávy.
Máš nějaké zkušeností s Port De Bras? Upřednostňuješ zumbu, nebo ji nemusíš?
Poutavý a poučný článek. Zejména si vážím toho, že autorka neopisovala jen fakta z netu, ale popsala vlastní zkušenost. Ještě dva maličké krůčky dopředu, a přečteme si tu pěknou reportáž !!! Pěkně popsaný princip, praxe i nezbytné informace – velká pochvala !!! :-)