Syrovátka se dá mnohostranně využít a je prospěšná hned v několika ohledech. Kde ji sehnat a jakými způsoby ji připravovat?
Syrovátka je účinným pomocníkem při snižování váhy, dodává tělu potřebné množství vitamínů a minerálů, očišťuje tělo od toxických látek, přispívá ke správné funkci vnitřních orgánů a je vhodná také jako prevence rakoviny. Účinně bojuje proti cholesterolu, stresu, únavě a mnohým kožním onemocněním. Může být součástí pleťových masek a také koupele. Záleží jen na tobě, jak ji využiješ.
Co syrovátka obsahuje?
V syrovátce nalezneš velké množství bílkovin, vitaminů (B1, B2, B6, B12, E, C) i minerálů (draslík, fosfor, hořčík, sodík, vápník a zinek), které výrazně přispívají ke správné funkci orgánů.
Zasytí a pomůže s redukcí hmotnosti
Syrovátka je velkým pomocníkem při hubnutí. Důležité látky v ní podporují správnou funkci metabolismu, čistí střeva a zlepšují trávení. Obsahuje nízké procento tuku a zároveň má vysokou nutriční hodnotu. Jelikož výborně zasytí, může být dokonce náhradou za jedno denní jídlo, například svačinu nebo večeři.
Kde a v jaké podobě ji seženeš?
- Tekutá, ochucená – Seženeš ji v běžných obchodních řetězcích. Její cena se obvykle pohybuje kolem dvaceti korun.
- Sušená (s příchutí i bez) – Je dostupná především v lékárnách, ale zakoupíš ji také v obchodech se zdravou výživou. Cena neochuceného syrovátkového prášku je přibližně třicet korun za půl kila. Ochucená se častěji prodává s menší gramáží a její cena je většinou o něco vyšší, kolem sedmdesáti až osmdesáti korun za tři sta až čtyři sta gramů.
- BIO – BIO syrovátku koupíš v lékárnách, obchodních řetězcích a zejména ve specializovaných BIO prodejnách. Cena je zde ovšem o něco vyšší, narozdíl od běžné syrovátky za ni zaplatíš kolem sto třiceti korun za půl kila.
Ceny jsou rozdílné podle prodejců a druhů značek.
Jak ji připravit?
Samozřejmě můžeš zvolit již hotový a ochucený výrobek, ale pokud chceš zapojit fantazii a trochu experimentovat s příchutěmi, máme pro tebe pár rad a tipů, jak syrovátku správně připravit. Na výběr máš dvě možnosti: studený či teplý nápoj.
Teplý nápoj
Zde není potřeba mixér. V teplé vodě se syrovátka rychle a dobře rozpouští. Stačí chvilka času, míchání a během chvíle je chutný nápoj bez hrudek hotový.
Studený nápoj
U této varianty je potřebný mixér. Ve studené vodě se syrovátkový prášek rozpouští pomaleji a stěží zabráníš tomu, aby v nápoji vznikly hrudky. Prášek zalij studenou vodou a následně pečlivě rozmixuj.
Jak ji ochutit?
Hotovou syrovátku ochutíš bylinkovým čajem, slazenou i neslazenou ovocnou šťávou. Do nápoje je možné přidat i čerstvé ovoce, popřípadě zeleninu, které rozmixuješ společně se syrovátkou. Při výběru ovoce se fantazii meze nekladou. Ze zeleniny je nejvhodnější okurka a z ovoce meloun, ale lze použít i jiné druhy, které se snadno rozmixují a chutnají ti.
Syrovátka v kosmetice
Syrovátka se používá také v péči o krásu. Má příznivý vliv při léčbě kožních onemocnění a lze z ní připravit příjemnou relaxační koupel i vynikající pleťové masky. Dokáže totiž perfektně zklidnit, vyčistit a zjemnit pleť i pokožku celého těla.
Nechej se hýčkat
Ke koupeli stačí rozpustit přibližně dvě stě gramů syrovátky ve vaně plné teplé vody a můžeš si užívat krásný pocit dokonalého odpočinku.
Pleťový zázrak
Na masku ti postačí přibližně dvě až tři lžičky. Smíchej je s vodou ( můžeš přidat také trochu bílého jogurtu – mně se spíše osvědčila první varianta bez jogurtu). Pak směs nanes na obličej, nech chvíli působit a poté masku opláchni a obličej ošetři svým oblíbeným krémem. Tvá pleť bude jasná a hebká.
Na co si dát pozor?
Syrovátka se vyrábí z mléka a obsahuje mléčný cukr (laktózu). Pokud patříš mezi osoby alergické na tuto látku, raději se jí vyhni. Mohla by ti totiž způsobit nepříjemné zdravotní obtíže.
Nezávisle na tomhle článku jsem si jí včera koupila! :D
Super! Jen mám jednu poznámku, meloun není ovoce, ale zelenina ;)