Syrovátka jako chutný drink i kosmetický zázrak

Syrovátka se dá mnohostranně využít a je prospěšná hned v několika ohledech. Kde ji sehnat a jakými způsoby ji připravovat?

Syrovátka je účinným pomocníkem při snižování  váhy, dodává tělu potřebné  množství vitamínů a minerálů, očišťuje tělo od toxických látek, přispívá ke správné  funkci vnitřních orgánů a je vhodná také jako prevence rakoviny. Účinně bojuje proti cholesterolu, stresu, únavě a mnohým kožním onemocněním. Může být součástí  pleťových masek a také koupele. Záleží  jen na tobě, jak ji využiješ.

syrovatka

Co syrovátka obsahuje?
V syrovátce nalezneš velké množství bílkovin, vitaminů (B1, B2, B6, B12, E, C) i minerálů (draslík, fosfor, hořčík, sodík, vápník a zinek), které výrazně přispívají ke správné funkci orgánů.

Zasytí a pomůže s redukcí hmotnosti

Syrovátka je velkým pomocníkem při hubnutí. Důležité látky v ní podporují správnou funkci metabolismu, čistí střeva a zlepšují trávení. Obsahuje nízké procento tuku a zároveň má vysokou nutriční hodnotu. Jelikož výborně zasytí, může být dokonce náhradou za jedno denní jídlo, například svačinu nebo večeři.

Kde a v jaké podobě ji seženeš?

  • Tekutá, ochucená – Seženeš ji v běžných obchodních řetězcích. Její cena se obvykle pohybuje kolem dvaceti korun.
  • Sušená (s příchutí i bez) – Je dostupná především v lékárnách, ale zakoupíš ji také v obchodech se zdravou výživou. Cena neochuceného syrovátkového prášku je přibližně třicet korun za půl kila. Ochucená se častěji prodává s menší gramáží a její cena je většinou o něco vyšší, kolem sedmdesáti až osmdesáti korun za tři sta až čtyři sta gramů.
  • BIO – BIO syrovátku koupíš v lékárnách, obchodních řetězcích a zejména ve specializovaných BIO prodejnách. Cena je zde ovšem o něco vyšší, narozdíl od běžné syrovátky za ni zaplatíš kolem sto třiceti korun za půl kila.

Ceny jsou rozdílné podle prodejců a druhů značek.

Jak ji  připravit?

Samozřejmě můžeš zvolit již  hotový a ochucený výrobek, ale pokud chceš zapojit fantazii a trochu experimentovat s příchutěmi, máme pro tebe pár rad a tipů, jak syrovátku správně připravit. Na výběr máš dvě možnosti: studený či teplý nápoj.

Teplý  nápoj
Zde není potřeba mixér. V teplé vodě se syrovátka rychle a dobře rozpouští. Stačí chvilka času, míchání a během chvíle je chutný nápoj bez hrudek hotový.

Studený nápoj
U této varianty je potřebný mixér. Ve studené vodě se syrovátkový prášek rozpouští pomaleji a stěží zabráníš tomu, aby v nápoji vznikly hrudky. Prášek zalij studenou vodou a následně pečlivě rozmixuj.

Jak ji ochutit?
Hotovou syrovátku ochutíš bylinkovým čajem, slazenou i neslazenou ovocnou šťávou. Do nápoje je možné přidat i čerstvé ovoce, popřípadě zeleninu, které rozmixuješ společně se syrovátkou. Při výběru ovoce se fantazii meze nekladou. Ze zeleniny je nejvhodnější okurka a z ovoce  meloun, ale lze použít i jiné druhy, které se snadno rozmixují a chutnají ti.

Syrovátka v kosmetice

Syrovátka se používá také v péči o krásu. Má příznivý vliv při léčbě kožních onemocnění a lze z ní připravit příjemnou relaxační koupel i vynikající pleťové masky. Dokáže totiž perfektně zklidnit, vyčistit a zjemnit pleť i pokožku celého těla.

Nechej se hýčkat
Ke koupeli stačí rozpustit přibližně dvě stě gramů syrovátky ve vaně plné teplé vody a můžeš si užívat krásný pocit dokonalého odpočinku.

Pleťový zázrak
Na masku ti postačí přibližně  dvě až tři lžičky. Smíchej je s vodou ( můžeš přidat také trochu bílého jogurtu – mně se spíše osvědčila první varianta bez jogurtu). Pak směs nanes na obličej, nech chvíli působit a poté masku opláchni a obličej ošetři svým oblíbeným krémem. Tvá pleť bude jasná a hebká.

Na co si dát pozor?

Syrovátka se vyrábí z mléka a obsahuje mléčný cukr (laktózu). Pokud patříš mezi osoby alergické na tuto látku, raději se jí vyhni. Mohla by ti totiž způsobit nepříjemné zdravotní obtíže.

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.