Slečna domácí: Polévky do podzimní nepohody

Vaření, díl první: Polévky jsou pro některé zcela nepostradatelným pokrmem, pro jiné jen občasným pochutnáním. Přesto svůj účel – nasytit a zahřát – především v sychravém a deštivém počasí opravdu plní.

„Polévka je základ,“ říkávaly naše babičky – a měly pravdu. Nejenže jsou polévky rychlé a jednoduché, ale také výborně zahřejí a povzbudí. Proto ti přinášíme pár šikovných receptů, kterými potěšíš nejen své blízké, ale i sama sebe.

Česnečka

Česnek je skvělým přírodním léčivem, zvlášť když tě zachvátí nepříjemná rýma a nachlazení.

Budeš potřebovat:

  • 4 – 5 stroužků česneku
  • přibližně 6 větších brambor (záleží na počtu strávníků)
  • sůl, pepř a hovězí nebo zeleninový bujón

Postup:

Oloupané brambory nakrájej na středně velké kousky a dej je do hrnce, přihoď nadrobno nakrájený česnek a lehce osol. Vše zalij vařící vodou a nech povařit, než budou brambory měkké. Potom přidej rozlámaný bujón a dochuť  solí i pepřem podle své chuti. Směs míchej do té doby, než bude bujón úplně rozpuštěn. Poté můžeš podávat na stůl.

Tip slečny: Do polévky můžeš přidat křupavé krutóny, které zakoupíš buď hotové, nebo vyrobíš doma ze staré housky či chleba.

Bramboračka s houbami

Po letošních houbových žních má snad každý alespoň malou zásobu hub, kterou může s chutí využít a připravit si dobrou a zdravou bramborovou polévku.

Budeš potřebovat:

  • 200 – 300 gramů zmražených hub (můžeš použít i sušené nebo čerstvé)
  • asi půl kila brambor
  • dvě hrstky petrželové natě podle chuti, případně i mraženou mrkev a celer
  • sůl, pepř, majoránku, kmín, česnek a cibuli
  • olej a hladkou moukou na jíšku

Postup:

Do velkého hrnce dej vodu, sůl a nadrobno nakrájené očištěné brambory a nech je vařit. Až budou brambory poloměkké, přidej houby, nakrájenou petrželovou nať, česnek a cibuli, popřípadě i mrkev společně s celerem. Polévku vař, dokud nebudou všechny suroviny dostatečně měkké. Potom přihoď pepř, majoránku, kmín a zeleninový bujón, které polévce dodají správnou chuť. Na závěr přidej jíšku, která se připravuje z hladké mouky a oleje a jejíž množství je závislé na objemu polévky.

Jíška:

Do malého kastrůlku nalij olej a nasyp mouku, poté postav na oheň. Při míchání jíšky buď obzvlášť opatrná, jelikož se velmi ráda připaluje. Pár minut míchej, aby lehce zhnědla – hotovo! Správná jíška nemá být příliš olejnatá a ani suchá, pokud je, přidej buď mouku, nebo olej.

Na pomoc si vezmi větší lžíci, nabírej jíšku a opatrně jí vmíchávej do polévky a pečlivě míchej, aby se nevytvořily hrudky. Až bude polévka přiměřeně hustá, nech ji ještě pět minut povařit a můžeš servírovat.

Kuřecí vývar pro chladné dny

Není nad osvědčenou klasiku – silný kuřecí vývar se zeleninou obsahuje spoustu vitamínů a dodá pořádnou dávku energie.

Budeš potřebovat:

  • 2 – 3 plátky kuřecích prsních řízků
  • cibule, mrkev, celer, petržel, hrášek
  • granulovaný česnek na dochucení
  • sůl a pepř
  • dvě až tři hrsti rýže

Postup:

Do hrnce s vodou dej omyté a očištěné plátky kuřecích prsních řízků společně s připravenou nepokrájenou zeleninou. Všechny ingredience nech vařit přibližně hodinu a půl, aby maso pustilo vývar a zelenina změkla. Poté vyjmi kuřecí plátky i zeleninu, pokrájej je na menší kousky a vrať zpátky do vývaru. Přidej špetku granulovaného česneku a podle potřeby dochuť solí a pepřem.

Zatímco se vaří maso a zelenina, propláchni rýži, dej ji do hrnce a zalij vodou. Přidej čtyři lžičky soli a vař, dokud nezměkne. Často míchej, aby se nepřipálila. Když je rýže hotová, propláchni ji studenou vodou a přidej do vývaru. Pak ji ještětrochu promíchej a polévka je hotová.

Vitaminová bomba v zelné polévce

Výborná polévka, lidově zelňačka, je nadupaná vitaminem C a její chuť je jiná díky bobkovému listu a novému koření.

Budeš potřebovat:

  • sáček kysaného zelí (500 gramů)
  • pět až šest středně velkých brambor
  • nové koření, bobkový list, sůl, pepř
  • 1 – 2 hovězí bujóny podle množství polévky
  • olej a hladkou mouku na jíšku

Postup:

Zelí propláchni vodou a lehce pokrájej, dej ho do hrnce se studenou vodou, přidej dva bobkové listy a tři až čtyři kuličky nového koření. Vše vař, než bude zelí měkké.

Do druhého hrnce s vodou dej na kostičky nakrájené brambory, které vař s jedním nebo dvěma bujóny a opepři. Až budou všechny suroviny hotové, přidej zelí s vodou k bramborám. Na závěr přidej jíšku (postup je popsán výše). Pokud máš ráda uzeniny, můžeš do polévky přidat na kolečka nakrájenou klobásu.

Tip slečny: Pokud je zelí moc kyselé, vodu z něj raději vylij, aby polévka nebyla překyselená.

Slečna přeje mnoho úspěchů s vařením a dobrou chuť!

Ve druhém díle seriálu o vaření zjistíme, na kolik způsobů se dají připravit vejce. Slečna domácí již v pondělí!

4 Comments
  1. Snad konečně zvládnu uvařit polévku, jen by mě zajímalo kolik priřbližně vody připadne na česnečku i jiné polévky?

  2. to kalca: to záleží, pro kolik lidí, to vaříš. já třeba na zeleninovou a bramboračku používám druhý nejmenší plný hrnec a vyjde mi to cca na 4 – 5 porcí. na kuřecí vývar vezmi klidně i trochu větší, protože, i když ti zbyde, tak na nudlovou ti půjde celá rodina. takže vody přiměřeně :o)

  3. Kalca: Přesně tak, jak píše Nikča :) Já si při vaření beru nejčastěji větší hrnec a zezačátku dám tak dvě konvice vody. Když se mi zdá, že by bylo polévky málo, přileji další vodu a pokud naopak více, tak trochu odeberu :o) Je to vážně individuální podle toho, pro kolik budeš vařit osob :) Jinak přeji hodně úspěchů při vaření :)

Leave a Reply

Your email address will not be published.