Salsa: Přežij zimu v zajetí žhavých rytmů

Když  zadáš slovo salsa do překladače nebo zalistuješ ve slovníku, dozvíš se, že je to v překladu ze španělštiny omáčka.  Když však vyťukáš salsa do internetového vyhledávače, změní se gastronomický pojem rázem v něco úplně  jiného. Salsa je totiž také jeden z nejznámějších a v současné době asi i masově nejpopulárnějších latinskoamerických tanců.

Žhavá salsa ti rozproudí krev a zažene stres

Rytmus letních dnů se nám všem převrátil do zimní fáze roku. Před pár měsíci nám k zábavě stačila parta přátel, pergola na zahradě, letní terasa v restauraci nebo plácek u vody. S příchodem chladným měsíců, úbytkem denního světla i energie, hledáme nové možnosti, jak si rozproudit krev žilách a pořádně se pobavit. Co takhle vyzkoušet právě salsu? Dobrou zprávou je, že k ní nepotřebuješ uhnat schopného tanečníka – vyrazit na kurz můžeš klidně s kámoškou.

Salsa – kubánský dárek světu

Tanec fascinuje lidstvo odjakživa. Do rytmu primitivních nástrojů se pohybovali už pravěcí lidé a tanec pak provázel lidskou populaci ve všech údobích její existence. Stal se záležitostí společenskou, navazovaly se při něm přátelství i partnerské vztahy a někdy byl dokonce i politickým nástrojem.  Současníci Ludvíka XIV. by mohli vyprávět.

V mnohých dějinných epochách byl tanec také jediným možným prostředkem, jak se k sobě veřejně mohli přiblížit a dotýkat se muži a ženy. A někde v běhu historie vznikla také salsa. Z hudebního hlediska jde o celkem složitou směs historických kubánských tanečních forem promíchaných s africkými rytmy a ovlivněných dalšími latinskoamerickými tanci jako je rumba, mambo, dominikánská  merenque nebo karibská cha-cha.

Pro páry i jednotlivce

Pro současné generace je salsa především ztělesněním  rytmického a smyslného tance. Počet zájemců o kurzy salsy narůstá a naštěstí je tato poptávka kompenzována i slušnou nabídkou v mnoha městech.

Oblibu si salsa získává nejen pro samotný tanec, ale i jako prostředek vitálního uvolnění, relaxace a zlepšení fyzické kondice. Vítaným prvkem je samozřejmě  i formování postavy při poctivých trénincích alespoň dvakrát týdně.

Přestože je salsa po fyzické i technické stránce poměrně náročným tancem, není třeba se bát neúspěchu. Lektoři v kurzech jsou připravení naučit tančit každého, kdo má chuť, vůli a trpělivost. To jsou koneckonců i jediné nutné podmínky, když chceš s latino tanci začít. Výborné bude, pokud k této netradiční zábavě přesvědčíš i partnera nebo kamaráda , protože většina těchto tanců je párovou záležitostí.  Existují však i lekce, kam si partnera přivést nemusíš. Naopak je zde vše připraveno a vedeno tak, aby se v tanci zdokonalila každá žena, i když zrovna nemá pro tuto příležitost tanečníka.

Jako v Hříšném tanci

Ceny lekcí se liší podle zařízení i lokality. Připrav se, že taneční kurzy nejsou úplně levné, ale na druhou stranu ani nedostupné. Určitě si je může dopřát skoro každý.

Dobře si vyber taneční školu nebo studio, aby pro tebe bylo dopravně dobře dostupné z hlediska vzdálenosti, bylo ti sympatické prostředí a hlavně lektoři. Pokud to myslíš s tancováním alespoň trochu vážně, počítej nejméně s dvěma lekcemi týdne. Máš-li chuť se jenom přiučit něco nového, setřást stres a  opravdu se pobavit, bude ti stačit i jedna hodinka týdně. Terapeutický účinek je zaručen, a pokud budeš chodit s přítelem v páru, bude to pro vás oba velmi příjemně strávený čas. A pozor, muži často bývají skutečně nadšenými tanečníky, i když si to na začátku nechtějí připustit!

Naučit se tančit tak, abyste vypadali jako Patrick Swayze s Jennifer Grey v Hříšném tanci, ovšem chvilku potrvá. Nikdo učený z nebe nespadl a trpělivost růže přináší. Nezoufejte, trénujte a hlavně se dobře bavte. Tanec je totiž především zábava a radost, jiskřivá energie a uvolněnost. Nenaučíš se dokonale tančit ze dne na den, ale za pár týdnů nebudeš chtít věřit, že ta ladně pohybující se bytost na parketu jsi ty. Jediné, co při tancování opravdu hrozí, je těžká závislost. Závislost na rytmu, pohybu a radosti ze života.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.