Tetování, ozdoba na celý život

Tetování je stále velice populární, ač kontroverzní záležitostí. Někdo v něm vidí způsob sebevyjádření, jiný symbol vězňů, drogových dealerů a lidí z podsvětí.

Ze všeho nejdůležitější je uvědomit si, zda tetování opravdu chceš. Nesmí tě k tomu hnát jen chvilkový rozmar, musíš o tom být přesvědčená. Proto je nejlepší nechat si půl roku až rok na rozmyšlenou. Pokud tě tvé plány nepustí ani po této době, směle do toho.

tetovaniFoto: sxc.hu

Buď trpělivá

Jak a kde začít? Zásadou číslo jedna je trpělivost. Nejprve by sis měla projít několik tetovacích salonů. Klidně s kámoškou, abys na to nebyla sama. Buď zvědavá, vyptávej se na všechno možné a především měj oči na stopkách. Jen tak zjistíš, jaký styl kde dělají, jak ochotní jsou jejich zaměstnanci a jaké je tamní prostředí.
Důležité je vybrat si takový salon, kde se budeš cítit dobře. Při samotném tetovacím zákroku bys totiž měla být co nejvíce uvolněná, aby všechno proběhlo hladce. Záleží pouze na tobě, zda ti vyhovuje spíše sterilní prostředí nebo dáš přednost útulnému pokojíku připomínajícímu obyčejný obývák, zda se necháš tetovat raději mužem či ženou a podobně.

Co a za kolik

Při tomto sondování si zjisti i přibližnou cenu, za niž ti ve studiu tvůj vysněný obrázek zvěční na kůži. Tím se dostáváme k další důležité věci, k motivu. V každém salonu ti nabídnou miliony obrázků různých stylů a barevností, ze kterých si můžeš vybírat třeba celé hodiny. Nikdo tě u toho nebude rušit, ani tě vyhazovat. Nebo je tu druhá možnost: nechat si motiv od někoho navrhnout přesně podle tvých představ. Tvé tetování pak bude zaručeným originálem.

Pokud toto všechno absolvuješ, máš téměř vyhráno a můžeš se dohodnout na termínu.

Několik otázek ohledně tetování

» Bolí to?
Existují rozdíly v bolestivosti jednak individuálně u různých lidí, jednak objektivně na určitých částech lidského těla. Pravděpodobně nejvíce bolestivé je tetování v oblasti podkoleních a loketních jamek a kolem kotníků. Nejméně pak nad prsy, na hýždích a v okolí lopatek. Ramena, ruce, nohy a krk jsou na škále bolestivosti někde mezi tím.

» Jak se tetování hojí a jak se o něj v této době starat?
Tetování se hojí podobně jako povrchová oděrka nebo lehká popálenina. Na čerstvě potetované kůži se vytvoří malinké stroupky a šupinky, které se samy postupně odloupnou. Celý proces hojení je také individuální, ale zpravidla trvá pět až deset dnů. K úplnému zahojení kůže však dojde nejdříve až za šest týdnů, kdy je kůže znovu schopná odolávat vnějším vlivům a dost silná na to, aby zvládala běžnou zátěž.
Starost o čerstvé tetování není složitá, ale rozhodně by se neměla zanedbat. Tetování stačí mazat třikrát denně speciální mastičkou, kterou si zakoupíš přímo v salonu. První dny bys místo s tetováním neměla vůbec namáčet.

» V kterém ročním období je nejlepší nechat se tetovat?
Nejvhodnější je podzim nebo zima, kdy tetování není vystaveno slunečním paprskům, slané či chlorované vodě.

» Když si tetování nechám udělat v létě, můžu s ním do bazénu?
S čerstvým tetováním určitě ne. Dokonce bys ho neměla vystavovat slunečním paprskům ani nadměrnému teplu například v sauně. Riskovala bys tak vznik infekce. Do bazénu nejdříve dva týdny po tetování. Rozhodně je však lepší nespěchat a kůži dopřát klid na zahojení.

» Tetování a opalování, jde to dohromady?
Říká se, že tetování by se vůbec nemělo vystavovat přímým slunečním paprskům, aby si zachovalo stálé krásně sytou barvu. Při opalování si proto tetování potírej opalovacími přípravky s vysokým UV filtrem.

» Mohu se při tetování nakazit virem HIV?
V profesionálním tetovacím studiu, kde dodržují přísná hygienická opatření, se nákazy bát nemusíš.

» Můžu se nechat tetovat, i když jsem zrovna nemocná?
Pokud jsi nemocná a užíváš léky, přelož termín tetování na jindy. Dvacet čtyři hodin před samotným tetováním bys rozhodně neměla brát žádné léky ani požívat alkohol.

» Ve kterých dalších případech bych se neměla nechat tetovat?
Zejména pokud trpíš některým ze závažných kožních onemocnění, mezi které patří ekzémy, chronické akné a lupénka, měla by ses tetování raději vyhnout. A to nejen na místech jejich přímých projevů. Tato onemocnění totiž postihují celý organismus.

Autorka: Dada

9 Comments
  1. Akurat tento tyzden stale premyslam nad tetovanim. Strasne ho chcem no bojim sa toho, ze po case to budem lutovat. Pokusim sa pockat este polroka a uvidim ako potom. I ked u mna je to dost velky problem pockat, pretoze, ked nieco chcem tak to musim mat co najskor:D… alee kedze sa jedna o tetovanie, radsej pockam, nestoji to potom za to, ze uz je neskoro…

  2. Tetování jsem dostala od našich k 18 – po roční jistotě, co vlastně chci. Dodnes mi můj čínský symbol připomíná, čím jsem jiná a na co být hrdá (a není to husí polívka, to mi potvrdily skutečné Číňanky). Určitě nelituju a vím, že ani litovat nebudu.

  3. Kača M. : Akurat pred 10 min. som sa spytala na to maminy, ze co ona na to, ze by som si to tak orok dala a zarobila by som si na to sama a ona, ze :,,Dobre, ved to je pekne.” a ja na nu O_o…cakala som, ze mi to bude vyhovarat:D… takzee ak ma to po polroku neprejde, isto sa na to dam:D… ja chcem prave take co by vyjadrovalo cast mojej povahy…. =)…

  4. Já si nechala udělat tetování tento podzim, pořád jsem přemýšlela, kam si ho umístit, abych ho později mohla kdykoliv schovat a aby postupem času nezměnilo tvar (nikdy bych si ho nenechala udělat na břicho, zadek nebo do spodní části zad, to je podle mě pěkná blbost). Nakonec jsem si nechala za ucho vytetovat pár hvězdiček (protože miluju hvězdnou oblohu) a rozhodně nelituju. Pokud chci, aby bylo vidět, stačí si vyčesat vlasy do culíku a je to :)

  5. teTETOVANI-nevite prosim vas nekso,kolik muze asi tak priblizne stat tetovani nad zadek??a nebo tetovani 4 cinskych znaku??predem vsem moc dekuji:)

Leave a Reply

Your email address will not be published.