Nedaří se ti ve škole? Ulehči si studium lepší strategií

Studium může být doopravdy vyčerpávající – zvlášť, když ti nečekané události neustále znesnadňují přípravu na zkoušky. Jak si celé studium alespoň trochu usnadnit? Mrkni se na naše tipy, které ti pomůžou zefektivnit studijní strategii.

Zapracuj na své studijní strategii

Naprostý klídek na učení nebudeš mít snad nikdy. Neustále tě obklopují nějaké rušiče, které odvádějí tvou pozornost od učení. Jindy prostě nemáš den na to, abys dokonale pochopila náročnou látku, ze které tě další den čeká zkoušení. A někdy není na nic čas a všechno doháníš na poslední chvíli. Nenech se pohltit stresem!

Když mozek potřebuje restart

Zpočátku nového školního roku nebo pololetí máš do učení alespoň nějaký elán. Neustálé biflování a přípravy na testy ovšem vyčerpávají, a tak o něj postupně přicházíš. Cítíš, že mozek už doopravdy stávkuje. Co s tím?

Ze všeho nejdřív si dopřej pořádnou relaxaci – třeba procházku, voňavou koupel anebo si zalez na chvíli do postele, zavři oči a poslouchej své oblíbené cédéčko. Všechno okolo studia nechej plavat a soustřeď se načerpání nových sil. Pozornost při učení můžeš podpořit i doplňky stravy, jako je například lecitin, který podpoří zdraví nervového systému. Působí blahodárně na mozek, na myšlení a paměť.

Změň systém učení

Velkou roli při studiu hraje také systém učení. Pokud se snažíš bleskurychle nadrtit nezáživnou látku, kterou chápeš asi jako slon mrkev, všechna moudra půjdou jaksi mimo tebe. Minimálně půlka z toho, k čemu ses naučila složité definice nazpaměť, bude z tvé hlavy do rána zase pryč.

Při učení je například užitečné nakreslit si „pavouka“: Na papír si napíšeš hlavní téma toho, co se právě učíš, a pak ho členíš pomocí čar a podtémata rozvětvuješ. Namísto detailního popisu využij heslovitých slov, popřípadě značek, což se ti bude daleko lépe pamatovat, než bláznivě seskupený text. Pomůže ti to utřídit si celou látku a lépe se ti budou načerpané vědomosti opakovat, aniž bys na něco zapomněla.

Využít můžeš také metodu papírkování. Nastříhej si několik papírků a rozděl je na půlku. Na lístky z první půlky piš s pomocí sešitu nebo učebnice otázky a na druhou část správné odpovědi. Půlku papírků, kde je zadání dej do jedné krabičky a zbytek s odpověďmi nech volně. Pak si vždy vylosuj jedno téma a správnou odpověď přiraď k tématu. Tímto způsobem si rychleji zapamatuješ a déle uchováš informace z požadované látky. Ideální je tento systém například v literatuře (přiřazování autor – dílo), v zeměpise (státy – města) nebo v dějepise (události, jména, data).

Vyzkoušet můžeš také čtení nahlas. Díky němu se ti učivo více vryje do paměti, než při tichém čtení, jelikož tím, že si fakta říkáš, je znovu a znovu posloucháš. Jiným – především lidem se silněji vyvinutou obrazovou představivostí – zase vyhovuje malování obrázků a grafů, které si dovedou snáze vybavit než text nebo sluchové vjemy.

Referáty a seminárky bez práce?

Zpracovávání referátů nebo seminárních prací je většinou otrava. Zvlášť, když zadání jde úplně mimo tebe a nemáš možnost vybrat si jiné podle svých znalostí a zájmů. Zdá se, že inspirace odjela na dovolenku, a navíc tě otravuje zadaný termín. Pomoc od spolužáků zřejmě čekat nemůžeš, jelikož ti mají jistě plno práce s vlastními seminárkami.

Pokud cítíš, že jsi opravdu v koncích, a jsi raději ochotná obětovat nějaký peníz, než se trápit nebo se snažit svoji práci “obšlehnout” odněkud z internetu a doufat, že se na to nepřijde, mrkni na web referatyzababku.cz. Seminárku nebo referát ti rychle vypracují odborníci – díky tomu budeš mít jistotu, že svůj úkol odevzdáš včas a nebudeš se muset obávat jeho nepřijetí. Na své si na zmíněných stránkách přijdou středoškoláci i vysokoškoláci a také slovenští studenti.

Neboj se ptát. Nebo alespoň hledat

Nevíš občas při hodinách, o čem že je zrovna řeč? Dělá ti problémy pochopit složité výrazy a zdá se ti, že výklad některých učitelů je až příliš odborný? Pokud něčemu nerozumíš a odborné termíny nechápeš, požádej někoho o jejich “polopatické” vysvětlení. Anebo zapátrej na internetu nebo ve slovníku cizích slov. Látku jsi dobře pochopila teprve tehdy, pokud jsi o ní schopná mluvit vlastními slovy. Motat se v odborných výrazech s tím, že je to vlastně docela fuk, že jim až tak nerozumíš, ti při učení na zkoušky jedině přidá práci.

Máš jiný tip, jak si ulehčuješ své studium? Napiš nám o tom do komentářů pod článkem.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.