Svět dospělých – svět aut

V životě každého z nás je několik životních událostí, které můžeme nazvat přelomové. Když jdeme poprvé do školy, na střední školu, když je ti patnáct a dostaneš občanku. Nezapomeňme na první sex a dospělost. V osmnácti jsi konečně velká holka a otevírá se ti úplně nový svět možností.

Kromě maturity, nástupu na vysokou a v mnoha případech i stěhování do “svého” tě čeká také řidičák. Po maturitě hned druhá zkouška mycka autodospělosti, která z tebe dělá rovnoprávného, samostatného občana.

Vítej ve světě svobody

Udělat řidičák vyžaduje hlavně odvahu. Hned v závěsu také zodpovědnost a klid. A v neposlední řadě i trochu toho učení teorie, pevné nervy i chladnou hlavu. Pokud jsi úspěšně zvládla zkoušky i praktické jízdy, máš ze třetiny vyhráno.

Jsi oficiálně řidičkou. Ne však automaticky dobrou. Po zkouškách je nejdůležitější nebát se, najít si možnost a řídit, řídit, řídit. Musíš se ještě pořádně “vyjezdit”, aby sis byla jistá v kramflecích. Je třeba zažít různé dopravní situace, jezdit delší trasy i motat se ve městě.

Poslední třetina která nám ještě chybí do ideálního celku je vlastní auto. To je samozřejmě velká investice, na kterou mnoho z nás hned v osmnácti nemá. Někdo si hold musí počkat, někomu pomohou rodiče a někdo si díky brigádám či práci může koupit své první, sice ojeté, ale vlastní! auto.

Brouček je doma

Pokud máš to štěstí a máš vlastní auto – gratuluji. Je to nádherný pocit oné svobody. Můžeš si vyjet na nákup, s kamarádkou na kafe nebo na beetle auto broukvýlet. Nebudeme ale mluvit o tom, kam všude se autem dostaneš.

Zaměřme se na to, jak se o svého broučka správně starat. Kromě povinného ručení, havarijního pojištění a litrů benzínu mu musíme věnovat stejnou péči, jako nám samotným. Například ho umývat. Nejde pouze o kosmetický důvod, a to aby bylo autíčko čisté. Díky pravidelnému, šetrnému mytí prodlužuješ například životnost laku.

Na výběr máš ze dvou variant způsobu mytí. Existují ruční myčky aut, kam zajedeš a wapkou si sama auto umyješ, napěníš a opláchneš. Většinou však nemáš možnost karoserii navoskovat. Tedy, sama to udělat můžeš, zabere ti to však zbytečně moc času.

Lepší variantou bývají proto automyčky (http://bkfcarwash.cz/). Jediné co se musíš naučit, je správně do myčky najet. Kromě klasického mytí ti auto navoskují, naleští a bůh ví co ještě. Ven vyjede ošetřené, všemi mastmi mazané a nádherné auto, do kterého stačí jen nasednout a jet.

Dle přísloví “navrch huj a uvnitř hnuj” nesmíme opomenout čištění vnitřku vozu. To můžeš provádět sama doma vysavačem, na benzínkách nebo nebo zajet na myčka aut, kde ti za rozumnou cenu auto nejen vysají, ale natřou plasty ošetřujícím olejem a ještě provoní celý interiér.

Sečteno a podtrženo – mít řidičák, svobodu i vlastní auto je radost, ale také investice a zodpovědnost.

Vítej tedy ve světě dospělých!

Adéla Dokonal Rovenská

Mladá, vdaná, šťastná a plná zážitků - 24 let není žádný věk, ale je to ten nejkrásnější. Ráda jí, ráda se baví, poznává vše nové a miluje vztahy. Je otevřená a vděčná životu, že jí poskytuje tolik nového poznání všeho druhu :-) A slíbila si, že navždy alespoň trochu zůstane dítětem...

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.