Efektivnější učení? žádný problém!

Období maturit, přijímaček na vysokou školu a zkouškového období se opět pomalu ale jistě blíží. Jistě i ty se musíš potýkat s tím, jak se co nejlépe naučit vše potřebné a hlavně si danou látku pamatovat déle než jen jeden den. My ti na následujících řádcích poradíme, jak toho docílit.divka-skola-ucebnice-stydlivost

Některé způsoby jsou přirozeně více efektivnější než jiné. Spousta z nás se však dopouští právě těch chyb, že zbytečně podstupuje ty špatné. Pokud si však svoji chybu uvědomíš, brzy bude patřit učení s nadsázkou k těm nejjednodušším úkolům z celého dne.

Rychlé čtení pořád za sebou

Začneme taktikou, která ti patřičný výsledek nepřinese. Dělá to hodně z nás, před testem si rychle několikrát přečteme dané učivo. Potíž je v tom, že při takto rychlém čtení nedokážeme pořádně vnímat, o čem daná látka skutečně je. Proto je lepší si učivo přečíst důkladně, za další hodinu znovu a za další ještě jednou.

Vysvětli látku sama sobě

Učení se nazpaměť nemá smysl. Naučíš se danou látku slovo od slova a když ti jedno z nich náhodou vypadne, budeš nahraná. Raději se soustřeď na to celou záležitost pochopit. Pokud budeš učivu rozumět, můžeš jej objasnit svými vlastními slovy. Zkus se během učení sama sebe ptát, proč to tak je, proč to tak funguje. Poté se snaž vyhledat odpovědi na své otázky. Budeš sama sobě učitelem a vše se bude jevit mnohem snáz. Budeš muset zapojit svoji hlavu a přijít na řešení, čímž si vše mozek zapamatuje. Pochopitelně to vyžaduje více času, ale výsledek stojí za to.

Vytvoř si cvičný test

Ano, opět tě to bude stát poměrně dost času, ale pokud se jedná o něco obtížného, pomůže ti to. Z celé látky si sestav test (nebo o to někoho popros) a své odpovědi piš na papír. Piš volné odpovědi a představ si, jako by byl test již na ostro. Tím, že si daná slova zkusíš napsat, uspořádáš své myšlenky, které doposud jen poletovaly hlavou.

Nezapomínej ani na pravidelný odpočinek. Tělo se lehce unaví, a proto bys učení měla prokládat jinými činnostmi. Nejlépe nějakými, které nezaměstnají tvůj mozek. Běž se napít, něco malého sněz, zacvič si či umyj nádobí. Poté opět pokračuj. Dáš tak prostor svému odpočinku a mozek se bude stále soustředit.

Hana Smětáková

Nedokáže si představit život bez čokolády a lidí, kteří ji dokáží rozesmát. Miluje nakupování, knihy všeho druhu a kosmetiku, která zaujme svoji vůní.

No Comments Yet

Comments are closed