Pokud jsi stejně jako mnoho jiných slečen v jednom kole a nevíš, kam dřív skočit, protože se na tebe ze všech stran valí povinnosti, je na čase se na chvilku zastavit a zamyslet se. Opravdu potřebuji tolik stresu? Nešlo by projít zkouškovým klidně, mírumilovně a systematicky? Naše odpověď zní, že samozřejmě šlo. Jen je třeba neztrácet hlavu a zvolit vhodnou taktiku. Jak takový plán může vypadat, si přečti v následujícím článku.
Termíny, uzávěrky, promarněné pokusy na zkoušku…taky se v tom již nevyznáš? Není třeba se hroutit, stačí si ujasnit pár základních věcí.
Palubní plán
Ze všeho nejdůležitější je udržet si za každou cenu přehled o tom, co tě čeká. Zmatek v tom, kdy máš kterou seminárku odevzdat a kdy psát který test, se už mnoha studentům stal osudným. Naštěstí se tomu dá snadno předejít. Za Slečnu doporučujeme, vyrobit si praktický seznam všech předmětů. Ke každému si doplň důležitá data a informace, co ještě budeš muset pro zdárné absolvování předmětu udělat, například sehnat si výpisky od starších spolužáků, přečíst knihu, napsat esej a podobně. Zároveň důležité termíny ihned chronologicky zaznamenej do diáře, případně si několik dní před každou zkouškou či uzávěrkou nastav upomínky do mobilu, abys měla jistotu, že na nic nezapomeneš a v nejhorším případě budeš mít alespoň pár dnů na přípravu.
Nepodceňuj předtermíny!
Možná máš pocit, že předtermíny využívají jen šprti a jiné takové pochybné existence. Ale skutečnost je taková, že se ti takový předtermín může hodit, pokud se ti ve zkouškovém nedostává času. Má hned několik výhod. Zpravidla se píše na posledním semináři, takže je velká pravděpodobnost, že budeš mít všechny potřebné informace ještě začerstva v hlavě, pokud jsi na předmět celý semestr poctivě docházela. Kromě toho, i kdybys náhodou neuspěla, budeš mít alespoň představu o tom, jak test či zkouška vypadá, a tím pádem se na řádný termín budeš připravovat mnohem více na jistotu, než kdybys netušila, co tě čeká.
Štábní kultura při práci
A nakonec samotné učení. Smutná zpráva je, že se bohužel nedá nijak obejít a tak si poučky a jiné vědomosti zkrátka budeš muset nějakým způsobem do hlavy dostat. Existuje ale celá řada způsobů, jak si učení usnadnit. Velmi důležité je pracovní prostředí. Ve tvém vlastním zájmu proto doporučujeme věnovat jedno odpoledne úklidu místa, kde se budeš připravovat. Odstraň všechny rušivé předměty a připrav vše potřebné tak, aby to bylo po ruce. Pokud máš například spolubydlící, které k úklidu zkrátka nedonutíš, je velmi vhodné zvážit učení v knihovně či parku. Vhodné jsou též kavárny, jejich nevýhoda ale spočívá v tom, že si v nich musíš neustále něco kupovat, takže by tě zkouškové moho přijít pěkně draho.
Třídění nade vše!
Nebudeme o zkouškovém třídit odpad(protože to určitě beztak děláš po celý rok), ale třídit důležité a nedůležité informace a činnosti je maximálně nezbytné. Jsou věci, jako například seminární práce, které zkrátka udělat musíš, stejně jako penzum vědomostí, bez kterých se u zkoušky neobejdeš. Některá fakta ale nutná nejsou a lze je vypustit. Proto si pro každý předmět sestav co nejstručnější výpisky, které ale obsahují nezbytné minimum. V případě, že ho již budeš bezpečně ovládat, se klidně s radostí uč další perličky a udělej tak dojem na vyučujícího, v případě, že jsi ve stresu, si ale s nimi příliš nelámej hlavu.
A co ty? Zvládáš letošní zkouškové období s úsměvem, nebo ti hrůzou vstávají vlasy na hlavě?