Dělají, co neumí

[button link=”https://slecna.info/tag/blog-idealistky/” color=”black”]BLOG IDEALISTKY[/button]

BLOG IDEALISTKY – Počínaje zářím tohoto školního roku jsem nastoupila poprvé na střední školu. S tímto krokem přirozeně přišlo spoustu změn, včetně nových učitelů. Na základní škole mi mimo jiné došel fakt, že jsou lidé, v tomto případě konkrétně učitelé, jejichž povaha mi bude sympatickou a nebudu tak s nimi mít jediný problém, stejně tak jako ti, kteří mi vezmou 45 minut mého života a znehodnotí je naprosto kontraproduktivní činností.

A tyto mé pocity neovlivňovaly jen faktory jako byla přísnost vyučujícího, zájem o to zaujmout a individuální přístup, ale především to, JESTLI JE SCHOPEN NAUČIT. Tento um by totiž podle mě měl být primární schopností toho, kdo sekancelar-uceni rozhodl trávit svůj život na postu někoho, kdo bude určitým způsobem modelovat a předávat (leckdy skutečně nezbytné) informace mladým lidem do života. Dovolím si o sobě tvrdit, že jsem naprosto průměrnou studentkou, která bohužel v ničem extra nevyniká, stejně jako se díkybohu s ničím nepere, proto myslím, že mé následující zhodnocení „dokonalého kandidáta na učitele“, kterým se můj článek bude zabývat, bude tak nějak globálně přijato. Protože takový člověk by byl dle mého úsudku za normálních předpokladů dobrým učitelem skutečně pro VŠECHNY, kteří se (zdůrazňuji) CHTĚJÍ něco naučit, protože jestliže máš doslova touhu, nevědět o daném předmětu naprosto nic, pak ti není samozřejmě pomoci snad nikde.

K tématu

Na našem gymnáziu učí skutečně odborníci a předpokládám, že na většině středních škol jakéhokoliv typu tomu není (nemělo by být) jinak. Mají tituly z vysokých škol leckdy obecně vnímaných jako těch nejtěžších a jde ve valné většině o takové jedince, kteří se pro svou individuální aprobaci rozhodli proto, že je daný předmět vždy bavil, vždy jim šel a vždy v něm vynikali. Což se zdá logickým rozhodnutím, ale právě tady je podle mě onen problém. Moje teorie je totiž taková, že dobrým učitelem se schopností NAUČIT opravdu většinu všech studentů může být jen kupříkladu takový matikář, který matematiku vlastně pořádně do určité chvíle nechápal, ale přes tento problém se dostal. A to právě proto, že si našel způsoby, jak jí „přijít na kloub“ a může je tak studentům předávat dál, směrovat je k nim, hledat a nabízet jim své pomůcky, které mu k pochopení pomohly. Protože je jakožto počáteční „neuměl“ hledal, jako potencionální učitel je našel
a tudíž je MÁ.

Například takovou fyziku nikdy pořádně průměrným studentům nevysvětlí takový jedinec, kterého fyzika bavila a šla mu už téměř od kolébky. On jí prostě vždy chápal, protože to tak zkrátka je a nechápe tak, jak to nemůže nepochopit někdo jiný. Nezná způsoby, nemá pomůcky, nikdy je nepotřeboval – jeho rádoby učitelský um je tentam. Nerada bych házela všechny do jednoho pytle, věřím, že jsou i tací, kteří umějí danou problematiku vysvětlit velmi dobře, ačkoliv s jejím pochopením nikdy sami problém neměli. Jen já jsem se s takovým typem učitele ještě bohužel nesetkala. Tak snad někdy. A co ty, souhlasíš?

Jaký by podle tebe měl být dobrý učitel? Určitě se poděl s tvýmnázorem v komentářích!

No Comments Yet

Comments are closed