Učení, metla lidstva

Opakování je matka moudrosti, člověk se celý život učí, učení mučení…kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem. A je toho jistě mnohem víc. Ale co to má vše společné? Asi je to více než jasné. Vzdělávání a vzdělávání se. Ano, je mezi tím rozdíl.

Ať se ti to líbí nebo ne, učíme se opravdu celý život. Od mluvení, chození až po pochopení společnosti a světa, přes zlomky, pozornost-soustredeni-skola-ucenikvadratické rovnice nebo třeba literaturu. Něco je zábava, něco je opravdu potřeba a něco vypustíš z hlavy hned po napsaném testu.

Od malinka

Učit se první slůvka nebo kroky je zábava, i když, no je to rozhodně natolik přirozené, že nás to netrápí. Pak přijde školka a v dnešní době se s tím pojí i začátky cizích jazyků. Je už skoro samozřejmostí, že se ve školce děti učí alespoň angličtinu. A ať budeme jakkoli patriarchální, přesto je to dobře. Přesně podle hesla popsaného na začátku. a který rodič by nechtěl své dítko připravit na život. Čili, dětské kurzy angličtiny jsou velmi výrazným krokem k úspěchu. Jak se říká, mladí se učí lépe.

 

Až na konec

Přeskočme tolik omílané téma středních i základních škol. Pojďme rovnou na vysokou. Od té se očekává, že ji člověk studuje již naprosto o své vůli. A co je na tom zajímavé? Že je to právě o té vůli! už jsme dospělí, píšeme rigorózní práce a snažíme se sami něčím být. Nemáme za sebou rodiče, učitele atd. Buď to zvládneme, nebo máme smůlu. A mít něco před, či za jménem se cení.

O čem to tedy celé je. o tom, že člověk se opravdu celý život učí. ale také o tom, že to není nic stresujícího nebo negativního. Že učit se k životu přirozeně patří a je tudíž nasnadě, abychom se s tím smířili. Jakkoli otravné nám to někdy může připadat. Proto vřele doporučuji, se učit s chutí a úsměvem na rtech :-)

 

Adéla Dokonal Rovenská

Mladá, vdaná, šťastná a plná zážitků - 24 let není žádný věk, ale je to ten nejkrásnější. Ráda jí, ráda se baví, poznává vše nové a miluje vztahy. Je otevřená a vděčná životu, že jí poskytuje tolik nového poznání všeho druhu :-) A slíbila si, že navždy alespoň trochu zůstane dítětem...

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.