Čajové lístky na tisíc způsobů: zdomácnělá špetka exotiky

Čaj se stal velice oblíbeným nápojem už v dávných dobách a díky své vábivé vůni a lahodné chuti si popularitu dokázal udržet i v současnosti. Je skvělý pro každodenní povzbuzení i relaxaci. Kde se vzal a jaký je rozdíl mezi čaji sáčkovými a sypanými?

cajik

Ochutnej Dálný východ

Kdy a kde se čaj začal připravovat jako nápoj, o tom se historici a znalci přou dodnes. Podle legendy je jeho objevitelem čínský císař a proslulý léčitel  Šen-nung, a to – jak už to u velkých vynálezů obvykle bývá – dílem naprosté náhody. Při čištění vody mu údajně spadlo několik lístků ze stromu do vody. Lístky z vody vyndal, ale ucítil velmi lákavou vůni. Neodolal a dopřál si několik doušků. Vylouhovaný nápoj mu natolik zachutnal, že si jej od té doby začal připravovat každý den.

Historie čaje se však datuje i v jiných koutech světa,  kde se jeho pěstování stalo tradicí – například v Indii, jihovýchodní Asii, Tibetu, Japonsku a v dalších zemích.

Z přírody rovnou do hrnečku?

Co všechno čajové lístky čeká, než se dostanou do našich konviček, šálků a oblíbených ranních hrnečků? Lístky se sbírají několikrát do roka a vždy jsou pečlivě vybírány. Následuje jejich usušení v přísně stanovených podmínkách, v nichž se zachová jejich intenzivní aroma. Do čajových směsí se přidává také ovoce a bylinné přísady, které společně vytvoří harmonickou chuť.

  • Čaje zelené – u tohoto druhu je vhodné dodržet maximální teplotu šedesát až osmdesát stupňů Celsia. Optimální doba louhování je jedna až tři minuty.
  • Čaje tmavé a černé – zde je možné čajovou směs zalít ihned po uvaření. Teplota by měla být mezi devadesáti až sto stupni Celsia. Tento čaj louhuj dvě až čtyři minuty.
  • Čaje polozelené a bílé – teplota vody by se měla držet okolo osmdesáti až devadesáti stupňů celsia. Zde je doba louhování nejdelší, v rozmezí dvou až pěti minut.

Věděla jsi, že…? Čaj bys neměla dochucovat sladidly či sirupy, porušila bys tím tak jeho chuť a připravila by ses tak o pravý čajový požitek. Znalci si stojí dokonce za názorem, že do čaje nepatří ani citron. Ovšem právě v čaji se vitaminy a prospěšné látky z citronu a medu rozpouštějí nejlépe.

Čajařské nezbytnosti

Výbava správného čajového labužníka by měla obsahovat:

  • konvici (nejlépe skleněnou či porcelánovou)
  • speciální teploměr na měření teploty vody před zalitím
  • menší sítko k přelévání nápoje
  • hrneček používaný pouze k pití čaji, aby nepřevzal jinou chuť
  • měřič času na správnou dobu louhování
  • dózy na čajové směsi

Věděla jsi, že…? Čaj nesmí přijít do styku s kovem. Nádoby, které používáš k přípravě i servírování čaje, bys měla umývat pouze horkou vodou, nikdy ne saponátem.

Šálek pro zdraví

Dopřáváním čajových dýchánků si můžeš upevnit psychické i fyzické zdraví. Zejména čaje s bylinnými přísadami jsou v tomto ohledu velice významné. V čajovnách, kterých je po celé republice spousta, si můžeš vybrat čaj přesně podle svého gusta. Ať už tě se zdravím trápí cokoliv, na každý problém existuje čaj, který ti může pomoci. Při nákupu čajů není na škodu zeptat se prodávajícího na způsob a dobu přípravy konkrétní směsi.

Sáčkové čaje versus sypané

Kvalita? Rozdíly u těchto druhů čajů jsou podstatné. Sypané, na rozdíl od sáčkových, obsahují čerstvé přísady a jsou považovány za mnohem kvalitnější. Někdy se dokonce říká, že v sáčkových čajích jsou pouze zbytky z přípravy sypaných čajů. Nelze ovšem odsoudit všechny sáčkové čaje. Některé bývají stejně kvalitní jako sypané, je však třeba vybírat pečlivě.

Skladování? Zvlášť u sypaných čajů bys měla věnovat velkou pozornost skladování, aby se uchovala jejich vůně a chuť. Nejvhodnější jsou skleněné nebo plechové dózičky. Ty nejlépe umísti na temné a chladnější místo, kde se nevyskytují další vůně.

Náročnost přípravy? V sáčkových podobách je příprava čaje jednodušší než už sypaných. I v jejich případě se ale snaž dodržet dobu louhování.

A cena? U sypaných čajů počítej s cenou o něco vyšší. Malý pytlík čajové směsi obvykle seženeš za padesát až sedmdesát korun. Sáčkové čaje jsou levnější. Záleží však na značce a kvalitě produktu. Cena krabičky se obvykle pohybuje mezi devíti až padesáti korunami.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.