“Ana” je stále mezi námi

[button link=”https://slecna.info/tag/evcin-blog/” color=”red”]EVČIN BLOG[/button]

Anorexie. Tolik skloňované téma. V dnešní společnosti se setkáváme spíše se „zametáním pod koberec“, než řešením problému. Může se napsat tisíce článků o nebezpečnosti této vážné nemoci a stejně se najde ohromná spousta lidí, kteří tuto nemoc berou jako životní styl.

Okatá Twiggy odstartovala kult hubenosti.

Kolem roku 1950 a dříve byla na světě spousta žen, které svoji váhu neřešily a byly s ní dokonce spokojeny. Velký milník se vztyčil až v roce 1966, kdy se do podvědomí celého světa dostala britská modelka Twiggy. Štíhlá, na kost vyhublá dívka s váhou 41 kilo, bílou kůží a výrazně vystouplými kostmi se stala módní ikonou hned po nafocení legendárních snímků s fotografem Barrym Lateganem. Na otázku týkající se její slávy odpověděla: „Já byla vážně ta nejobyčejnější holka, jakou si umíte představit. Legrační, malé, vyzáblé nic, samé řasy a nohy. A najednou mi všichni tvrdili, jak jsem pohledná. Říkala jsem si: museli se zbláznit.“ Od té doby se kult štíhlosti porazit nepodařilo. Velkou zajímavostí je, že se právě Twiggy se v současné době angažuje v osvětě právě proti anorexii.

Problém je v hlavě

Nikdo se anorektikem nebo anorektičkou nerodí. Vždy se musí něco stát. Něco opravdu zásadního a bolestivého. Nemám na mysli tělesnou bolest, ale duševní. Lidská duše je někdy křehká jako motýlek. Špatná poznámka na moji adresu, odchod někoho blízkého, šikana, špatné rodinné zázemí, nešťastná láska,… to všechno a ještě mnohem, mnohem a mnohem více probodne naše srdce jako ostrá čepel nože. V hlavě proběhne asi toto: „Proč se mi to stalo? To proto, že jsem tlustá a ošklivá.“ No a plastika je nepravděpodobné řešení, tak si sáhnu na to druhé: na váhu. Budu hubenější a určitě šťastnější.

Módní průmysl

Možná kdyby pod tímto podnadpisem nebyl žádný text, bylo by stejně jasné, o čem je řeč. Módní průmysl má za úkol propagovat a následně prodat zboží, tedy oblečení, a jaká je nejjednodušší  cesta? Vyrobíme přibližně stejnou velikost halenek, kalhot, triček,… a ať se ostatní přizpůsobí nám. Lépe se nám přece šije na tisíc stejných na kost vyhublých modelek, než na miliony zdravých, nádherných žen a dívek po celém světě. Miliardy dolarů a eur se točí v byznysu jménem anorektické modelky. Podle tělesného BMI se v některých zemích zakázalo chodit na molo modelkám, kterým vyjde při výpočtu číslo 18. Ale naopak na světě jsou takové státy, které o vymýcení na smrt hubených modelek snad ani nestojí.

ANA komunita

416 000 000. To je výsledek hesel ve vyhledávači google při zadání Ana Blog. A to jenom v době psaní tohoto článku. Holky, které bojují samy se sebou formou jídla, si zakládají blogy o anorexii, které přezdívají ANA. Mají mezi sebou jakousi podporu se stejným záměrem. Shodit co nejvíce kil. Píšou si jídelníčky, deníčky o svém vztahu k jídlu a tipy, jak pořádně vyhladovět. Je zvláštní, že jsou i po celkem dlouhé době od první éry těchto blogů stále velmi populární. Průměrná návštěvnost u každého je 20 návštěvníků za den, což mi přijde z tolika blogů dost.

Čti také: HUBNUTÍ, aneb jak si zruinovat tělo snadno a rychle

Vliv médií

Na občanskou výchovu jsem nedávno psala úvahu o tom, jak nás média ovlivňují. Hned první věta byla: „Média nás ovlivňují velmi.“ Ale nejen nás. I malé desetileté holčičky brouzdají po internetu a čtou si o fenoménu hubnutí. Potom se začnou ve škole vesele bavit o nové dietě, po které si jich určitě všimne ten „hezoun“ z béčka. V tak mladém věku, kvůli médiím, můžou čelit, v tváří v tvář, tak hrozným věcem, jako je anorexie…

Je vědecky dokázáno, že většina žen na světě dá přednost nabízené věci, kterou propaguje štíhlá herečka nebo modelka, než plnoštíhlé ženě se zdravými kyprými tvary. Vidíme, že je osoba tak šťastná, štíhlá a spokojená díky „této“ věci a máme větší nutkání si ji koupit. Stejně tak s oblečením: hubená modelka předvádí na molu nový model, ve kterém vypadá superštíhle a my doufáme, že v něm budeme vypadat také tak.

Nezapomínej, že jsi úžasná bytůstka!

Nebuď další zlomenou duší díky anorexii. Nikdy se netrap trapnými poznámkami lidí, co si do pusy nevidí, mají problémy sami se sebou a potřebují se do někoho pořád „obouvat“. Jsi krásná! Nemusíš být vychrtlá, abys byla šťastná. A už vůbec se netrap kvůli nějakému klukovi, který nějak naráží na tvoji váhu, protože je to jen neschopný “boreček”, který nestojí ani za opření kola. Jestli je to ten pravý, tak to bezpečně poznáš podle toho, že tě bude mít rád takovou, jaká skutečně jsi. A to s jakoukoliv váhou.

Autorka: Eva Dubová

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.