HUBNUTÍ, aneb jak si zrujnovat tělo snadno a rychle

metrTak se nám na Slečně opět rozjela divoká debata na téma thinspiration. Opravdu mi může zkazit den názor typu: „Co se do nás navážíte, vždyť chci být jen hubená. A já chci být hubená hned teď. Bojím se sníst i mrkev. Raději umřu, než bych byla tlustá.“ Co na to říct? Pojďme si povědet, co za kily navíc ve skutečnosti může stát a kdy je možné si dietou bez předchozí konzultace s lékařem více ublížit než pomoci.

Zavírat oči před problémy umí každý, odvahu postavit se problému a začít o něm otevřeně hovořit už má málokdo. Názor “chci být hubená hned teď” je opravdu tragický. Zmíněné slečny by měly uvažovat, co dělaly celou tu dobu, než se do svého „tlustého“ stavu dostaly (v případě, mají-li OPRAVDU nadváhu!). Pokud se nezřízeně 15 let nacpávaly sladkostmi, chipsy a dalšími pochutinami, které zapíjely sladkými nápoji, nebo dokonce alkoholem, do toho vykouřily několik cigaret, pak je zcela zřejmé, že toto hospodaření s vlastním tělem nepřineslo ovoce, ale pneumatiku kolem pupíku.

Dalším typem dívek jsou ty, které všemožně hlásají, jak jí zdravě a přitom se nemůžou pyšnit modelkovskými mírami. Píšou si své šílené jídelníčky, kde uvádí průměrně dvě jablka denně a navrch jednu mrkev. Potom ale většinou opomenou zdůraznit, že po pěti dnech takového hladovění zavítají do rychlého občerstvení, kde sní, na co přijdou. Nebo vymetou doma ledničku. Tělo, které pět dní strádá pak rychle do zásoby uloží energii z hamburgerů a čokolády. Takže nejen, že nenudnou, ale svému tělu přímo škodí.

Skupinek po dokonalé postavě prahnoucích dívek je opravdu mnoho. A není mým cílem je tady všechny vypisovat. Tímto článkem nechci urazit ženy, dívky, slečny, která opravdu mají problémy s nadváhou (tzn. BMI nad 25, prosím ale aby index BMI nebyl jediným měřítkem „tlustosti“, nebere totiž v potaz zdravotní stav, predispozici, tělesnou stavbu, věk, aj.), které se zdravým životním stylem snaží dosáhnout úspěchů.

A co vlastně může způsobit nadváhu až obezitu?

– 60-80% lidí trpí nadváhou z důsledku špatného životního stylu
– 10-15% z genetické výbavy
1% z nemocí způsobujících přibírání na váze

Zdravotní příčiny obezity:

1) Problémy se štítnou žlázou

„Hypofunkci ŠŽ mi určili asi v 15. Předtím jsem byla dost náladová, podrážděná, vypadávaly mi vlasy. Musela jsme jít k lékaři, který zjistil, že mám problémy se štítnou žlázou. Předepsal mi léky. Během jednoho roku jsem přibrala 15 kilo. Tohle jsem nechtěla, zároveň jsem ale věděla, že když přestanu brát léky, bude mi pěkně zle. Tak jsem prostě přestala jíst. Myslela jsem si, že když přestanu jíst, budu hubnout a bude mi fajn. Vydržela jsem třeba týden jíst jen jablka, která jsem zapíjela vodou. Jedla jsem hodně psylia. Tento maratón jsem předváděla asi 3 měsíce, až jsem skončila v nemocnici s celkovým selháním metabolismu. Sice jsem byla trochu štíhlejší, ale vypadala jsem jako smrtka. Moje tříměsíční bláznění má dopady i dnes, kdy se musím léčit s více chorobami, které jsem si sama nevědomky způsobila. Mám svá kila navíc, kterých se nezbavím. Ale udržuji se v pohodě cvičením. Svoje nedostatky celkem úspěšně zakrývám vhodným oblečením.“ – Helena, 22

2) Užívání léků na epilepsii

„Epilepsie se u mne projevila před pěti lety. Začala jsem se léčit prášky, jejich dávkování nastupovalo velmi pozvolna, aby je můj organismus přijal. Vedlejším účinkem bylo přibírání na váze. Pěkně jsem se za pobyt v nemocnici zakulatila. Všechno moje oblečení mi bylo malé. Upřímně řečeno, prvně jsem si z toho nic nedělala, hlavní bylo, aby se mi nestalo nic při záchvatu. Po nějaké době, kdy se četnost záchvatů ustálila, já se mohla normálně vrátit do školy, začala jsem dodržovat režim jídla, začala jsem se hýbat (sice jen trochu, ale přeci) chodila jsem do tanečních a hrát tenis. Váha se ustálila, beru svoje léky a jsem relativně v pohodě.“ – Jana, 17

3) Cushingův  syndrom

„Mým problémem je nadprodukce hormonů nadledvin. Projevuje se to zejména otylostí trupu. Někdy, zejména zezačátku jsem měl oteoteklý i obličej. Nevím, co více říct. Beru léky, které pomáhají hormony udržet v rovnováze, ale není to jako u zdravého člověka. To ne. Musím se hlídat. Nesmím brát žádné léky, jen po konzultaci s lékařem a taky se nesmím pouštět do riskantního hubnutí, nebo přejídání. Zahrávat si s hormony není lehká věc.“ – Milan, 25

Nemocí spojených s trávící soustavou, hormony a psychickými problémy, které mohou způsobovat tloustnutí, je daleko více. Jelikož je téma hubnutí a pro ana komunity stále častěji diskutováno, rozhodly jsme se oslovit nutriční terapeutku, která ráda zodpoví vaše dotazy. Pište je prosím pište do komentářů!
Asi měsíc po zveřejnění článku plánujeme vydat rozhovor, kde na své otázky naleznete odpovědi skutečného odborníka.

Připravila: Terezka

23 Comments
 1. Terezko, super článek!Teď to ještě těm holkám dostat do hlavy tak, aby to i pochopily, nejen přečetly…Super!

 2. Taky si myslím,že je to super článek,ae jediná nevýhoda je,že tím sice varuješ holky před hubnutím,ale ty holky,co už do toho spadly,si nenechají poradit,a navíc ti budou psát nelichotivé komentáře…=(

 3. je sice dobrý, že se to pořád řeší, ale těm holkám to nevymluvíte.. taky sem měla svůj blog, taky sem hubla mezi holkama co byly (nebo stále jsou) pro-ana .. já se ale jako pro-ana nepsala, protože jsem neměla vůli jíst za den tak málo jako ony..
  s hubnutím sem začínala na 58kg při +/-172cm .. nikdy sem nebyla nijak tlustá, prostě takova normalni, ale ja chtěla byt hubena, žejo.. hubnout sem začla na začátku prazdnin takže to šlo lehce – pohyb, ovoce a tak.. na konci prazek sem již byla skoro hubená, užívala si to. jak ale přišla škola, začla sem i nepravidelně jíst nebo nevim proč, ale zase sem přibrala.. v přelomu března/dubna jsem ke všemu chytla mononukleozu, ale já byla ráda že budu na dietě (žadny tuk, sladky) a zhubnu. omyl. já z toho ještě přibrala:D:D tělo si to asi nějak obrátilo a z nedostatku tuků přibiralo a přibiralo. bylo to celkem divny a věřte mi, že mě to štvalo pěkně)..
  to sem ale ještě pořád měla blog.. asi půl roku po té jsem to prostě nevydržela a blog zavřela, protože jsem se díky tomu spíš jen naučila přejídat se..
  blog už asi půl roku nemám a vážím 64kg .. naštěstí to na postavě není poznat.. vubec) sice je to o hodně víc, než na čem sem začínala hubnout, ale aspon se už mám celkově ráda a nějak to jde..
  nejhorší je, že pár dní vydržíte jíst normálně, zdravě, ale pak si vezmete něco sladkyho a de to z kopce.. prostě se tady toho “malýho přejídání” nemužu zbavit a nevim jak bych to měla dělat, aby se to neopakovalo..
  takže tak:D nevim proč sem to psala, asi jen proto že vím, o čem to je..
  a všechny pro-ana nejsou uplně ‘ty blbý holky’.. našla sem tam spousty kamarádek se kteryma sem v kontaktu ještě ted.. špatny je, že ne každymu to dojde, že to není spravna cesta a musi se na to nějak jinak, ale většina v tom pokračuje dokud neskončí v nemocnici a pak jim to nevymluví už vubec nikdo a ‘zničí’ se uplně..
  a taky – já mám tu štítnou žlázu špatnou.. babi i máma diky tomu hubnou, ja přibírám:D dobry že.. takže i proto vlastně zhubnout “nemužu” .. možna proto sem to tak měla i při te mononu..
  jo a omlouvám se za takovej sloh, já vlastně chtěla jít spát a místo toho se tady vypisujuXD tk se mějte a nezahrávejte si s dietama;) Peta

 4. No jako já sem teď začala brát antikoncepci a taky se strašně bojim že přiberu…:-( doufám že to na mě nebude moc vidět…

 5. Já mám taky problém: začala jsem podstatně o hodně víc jíst. Určitě přibírám, strašné. Cítím špeky úplně všude. Samozřejmě že nechci být anorektička, bulimička, nic takového ! Jenomže, příjde to na vás a ani o tom nevíte. Je zvláštní co všechno lze objetovat proto, aby jsme byli krásné.

 6. já říkám, je nejlepší jíst zdravě, nebo aspoň správně=přiměřené dávky a pestrá strava, já jím makrobioticky ikdyž přiznám se rybou nebo kuřecím taky nepohrdnu a velice mi chutná, navíc se cítím skvěle protože nemusím držet žádné diety

 7. peta:taky sem měla mononukleózu, málem sem skončila na infekčním, kvůlki tomu sme začali jíst makrobioticky pak sme přestali a teď díkybohu znovu začínáme sem strašně ráda. No není to nic hroznýho zkus to taky třeba to pomůže ne v hubnutí ale budeš mít zdravější nebo lepší pocit.

 8. nejlepší je, že některé ani nezvednou zadek z gauče, třeba aby si zasportovaly a raději místo toho si odpírají jídlo. co budou dělat ve 30ti ??? jestli tu vůbec budou ….

 9. no jo!ale já mám strašný problém si udržet váhu!dělali mi test na štítnou žlázu byl negativní a stejnak nemůžu pořádně nic sníst abych nepřibrala!ostatní holky se o proti mě uplně cpou a já jim to závidim jak se můžou takle cpát!strašně by mě zajímalo čím to je že mam takhle blbej metabolismus nebo čím je to způsobené!?

 10. No…máte pravdu v tom, že hubnoucím holkám to nevymluvíte..je to životní styl..a to, že chodí rychlýho občerstvení vůbec pravda není..jo možná se někdy přejí doma..ale nějaký hamburgery nehrozí..myslím, že žaludek by to ani nepřijal..
  A vůbec..v úvodním odstavci máte taky jendu pravdu..nenavážejte se do hubnoucích, není to váš problém…

 11. Jsou některé typy antikoncepcí po kterých začnete přibírat ? Nebo jaké špatné účinky může mít antikoncepce..?
  =) díky

 12. mno mne to príde vááážne veľmi čudné….akože jasné že ako teenagerku aj mňa sem tam trápia takéto veci.či som dosť chudá,alebo nie….ale zdravý rozum mi pomáha udržiavať priateľ…
  BTW: je normélne že mám 167cm a 53kg?????:-PPPPPPPPP

 13. aoj , všichni píšou jak hubnout , ale jak tloustnout to nikdo nepíše…Jasný každej říká tak jez .Jí jim víc neýž ostatní a přitom mam při výšce 175 cm -51kg ..to neni normální! ono to ani neni hezký mohla bych si zpořítat všechny kosti na těle!Takže holky žádný hubnutí budte rádi za to co máte co já bych za takovejch 10 kg navíc dala!!

 14. Jsem nešťastná a nevím,jak z toho.Podrobuji se vyšetření,z něhož vyplynulo,že se zozbíhá cushingův syndrom.Čeká mě MR hypofýzy a opakované vyšetření,aby se porovnaly labor.výsledky.Jsem neskutečně unavená a hrozně mě trápí,že se spravuji.Tuk se usazuje na břiše,do ničeho se nevejdu.Začla jsem brát cortizol na odbourávání tuků.

 15. Moje kamarádka bohužel anorexii má . Tedy nejspíš , děsí jí že by snad měla sníst celý rohlík na snídani . To je přece jen pro ní nemyslitelné , svačina být nemusí a ten oběd ? odpoeledne hodně cvičivá – běhá , skáče u jakékoliv činnosti od mytí zubů po učení .
  Za poslední rok zhubla nejmín dvacet kilo , přitom mívala normální postavu . Ted sní lezou kosti a obleče trička své o 10 let mladší sestry , nohy má jako párátka , nemůže se pomalu ani soustředit , často se jí í točí hlava , bývá jí špatně , asi ani nemůže spát – je bledá , má kruhy pod očima.
  Když jsme se jí ptala rpoč chtěla zhubnout řekla mi jen : prtože nemůžu ovlivnit hádky rodičů ale nad tímhle mám kontrolu

Leave a Reply

Your email address will not be published.