Mango proti stresu a infekcím

Mango je tropické ovoce, které patří do rodu Mangifera, jenž zahrnuje devětašedesát botanických druhů a přes tisíc odrůd tohoto ovoce. Neznáme přesný původ, ale mango pochází zřejmě z jižní a jihovýchodní Asie.

Mango – zdravá svačinka, na které se pochutnáš

Název pochází z Malayalamského manga, které si portugalští obchodníci upravili pouze na mango. Mango je bohaté na vitamíny A, C, beta karoten, draslík, zinek, mangan i vlákninu. Obsahuje málo tuku a sodíku. Plody jsou různé barvy, velikosti i tvaru.

Mango indické

Mango indické je stálezelený tropický strom, který se dožívá až tři sta padesáti let. Dorůstá do výšky kolem třiceti metrů. Květenství tvoří velké množství drobných žlutočervených kvítků, z nichž vyrůstá až pět plodů v trsu.

Plody mají ledvinovitý tvar o velikosti deset až patnáct centimetrů a jsou zbarvené zeleně, žlutě i červeně. Uprostřed plodu je ploché oválné nejedlé semeno v dřevnatém obalu.

Jak nakupovat a konzumovat

V obchodech a na trhu u nás seženeš manga polozralá, ne příliš šťavnatá. Pakliže seženeš zralejší, musíš ho co nejdříve sníst. Z manga, které je úplně vyzrálé, vytéká šťáva.

Jakmile je mango zralé, je měkké rovněž na dotek. Před mlsáním jej musíš oloupat a odstranit pecku. Mango můžeš jíst samotné nebo v ovocném salátu. Často se také používá vařené v pokrmech, například jako příloha k rybám, šunce či masu. Můžeš si z něj připravit i zavařeninu či kompot.

Čti také: Vzhůru do léta s antioxidanty

Pěstování manga

Semeno manga vyndáš z dřevnatého obalu a zasadíš do kypré půdy budoucím klíčkem dolů. Směr růstu klíčku poznáš z tvaru semene. Vrchní část semene může vyčuhovat nad povrch. Zvol však raději větší květináč. Mango má rádo teplo a světlo. Půda by měla být vlhká, ne mokrá.

Léčivé účinky manga

Mango pomáhá při zrakové únavě, dává kůži a vlasům správnou barvu. Působí rovněž preventivně proti infekcím a nemocem z nachlazení. Uklidňuje nervy a dodává sílu ve stresových situacích.

Jitka Libigerová

Narodila se ve znamení Kozohora jednoho lednového dne roku 1989. Miluje český jazyk, literaturu, knihy, med, Tři oříšky pro Popelku, květiny, ananas, jógu, tenis, děti a pohádky. Ve volném čase se kromě psaní věnuje také sportu. Závodně se snaží o in-line bruslení a běh, rekreačně hraje tenis, jezdí na kole, plave a cvičí jógu. Blízká je jí také turistika, fotografování, zájem o interiér a pečení. Jednou by se chtěla stát spisovatelkou.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.