Mango je tropické ovoce, které patří do rodu Mangifera, jenž zahrnuje devětašedesát botanických druhů a přes tisíc odrůd tohoto ovoce. Neznáme přesný původ, ale mango pochází zřejmě z jižní a jihovýchodní Asie.
Název pochází z Malayalamského manga, které si portugalští obchodníci upravili pouze na mango. Mango je bohaté na vitamíny A, C, beta karoten, draslík, zinek, mangan i vlákninu. Obsahuje málo tuku a sodíku. Plody jsou různé barvy, velikosti i tvaru.
Mango indické
Mango indické je stálezelený tropický strom, který se dožívá až tři sta padesáti let. Dorůstá do výšky kolem třiceti metrů. Květenství tvoří velké množství drobných žlutočervených kvítků, z nichž vyrůstá až pět plodů v trsu.
Plody mají ledvinovitý tvar o velikosti deset až patnáct centimetrů a jsou zbarvené zeleně, žlutě i červeně. Uprostřed plodu je ploché oválné nejedlé semeno v dřevnatém obalu.
Jak nakupovat a konzumovat
V obchodech a na trhu u nás seženeš manga polozralá, ne příliš šťavnatá. Pakliže seženeš zralejší, musíš ho co nejdříve sníst. Z manga, které je úplně vyzrálé, vytéká šťáva.
Jakmile je mango zralé, je měkké rovněž na dotek. Před mlsáním jej musíš oloupat a odstranit pecku. Mango můžeš jíst samotné nebo v ovocném salátu. Často se také používá vařené v pokrmech, například jako příloha k rybám, šunce či masu. Můžeš si z něj připravit i zavařeninu či kompot.
Čti také: Vzhůru do léta s antioxidanty
Pěstování manga
Semeno manga vyndáš z dřevnatého obalu a zasadíš do kypré půdy budoucím klíčkem dolů. Směr růstu klíčku poznáš z tvaru semene. Vrchní část semene může vyčuhovat nad povrch. Zvol však raději větší květináč. Mango má rádo teplo a světlo. Půda by měla být vlhká, ne mokrá.
Léčivé účinky manga
Mango pomáhá při zrakové únavě, dává kůži a vlasům správnou barvu. Působí rovněž preventivně proti infekcím a nemocem z nachlazení. Uklidňuje nervy a dodává sílu ve stresových situacích.