Hubnutí není mučení

Jedno, jestli chceš zhubnout po Vánocích, na léto do plavek nebo do nové sukně, vždycky je to boj. Snažíš se celý den dodržovat předepsaný jídelníček, ale pak stejně večer slupneš tabulku čokolády nebo omáčku od oběda. Jak ale držet dietu a přitom netrpět hlady a být v pohodě? Jde to?

Zhubnout, to není jen tak ze dne na den. Chce to více pohybu, méně kalorických jídel, pít dostatek tekutin a hlavně všechny tyto zásady dodržovat dlouhodobě. Jinak tvoje pracně zhubnutá kila půjdou znovu nahoru. Ale sexy-spodni-pradlo-zdravijako u každé nové nepříjemné činnosti, nejdůležitější je odhodlat se a začít.

Pitný režim je základ

Dostatek vody, to je základ. Pokud vypiješ dostatečné množství tekutiny, cítíš se dobře, fit a plná energie. Také nemáš potřebu přehnaně se přejídat a cpát se sladkostmi. Obyčejnou kohoutkovou vodu můžeš oživit čerstvou citrónovou šťávou nebo nasekanými mátovými lístky. Když máš čisté vody po krk, prostřídej jí s čajem.

Výborné jsou například sypané zelené či černé čaje, které jsou bohaté na antioxidanty. Nejen, že s nimi snadněji splníš pitný režim, ale čaje ti navíc pomohou v tvém hubnoucím snažení. Flavonoidy, antioxidanty obsažené v čaji, aktivují trávící enzymy a tak zrychlují trávení. Pravidelná konzumace čaje podporuje správnou látkovou výměnu a nastartuje dobrý metabolismus tuků. Abys látkovou přeměnu nastartovala, ve třeba čaje vypít větší množství, zhruba 2- 3 šálky denně. Nic ale nepřeháněj, rozhodně čaje nekonzumuj více, než 2 litry denně. Také nezapomínej na to, že čaj působí močopudně a organismus lehce odvodňuje. Když vypiješ více čaje, dej si o skleničku vody více.

Čaj ale nemusíš pít jenom zelený či černý, sáhnout můžeš i po wellness čaji (bylinkovém). Ten je namíchán tak, aby dobře chutnal a zároveň měl pročišťující účinek na tvůj organismus. Jeho dalším plusem je, že neobsahuje tein ani tanin. Nepůsobí tak močopudně a také nebudeš mít problémy s usínáním, jako po zeleném nebo černém čaji.

Rozvrhni si jídelníček

Nejen při dietě je zdravé jíst malé porce několikrát denně. Dospělý člověk by měl jíst 5- 6 za den: snídaně, dopolední svačina, oběd, odpolední svačina, večeře a druhá večeře. Je těžké si jídelníček takhle dopředu rozvrhnout, obzvlášť když jsi na nohou celý den. Alespoň si ale vezmi s sebou do krabičky dvě svačiny. Nejlepší je, když sáhneš po ovoci a zelenině. Vhodné jsou ale i nejrůznější saláty, například těstovinový, rýžový nebo z kus kusu.

Ovoce, bohaté na hůře stravitelnou fruktózu, je dobré konzumovat k dopolední svačině. Tvé tělo má pak dostatek času, aby ovocné cukry spálilo a ty se neukládaly v organismu. Zeleninu si dej k odpolední svačině. Zpestřit si jí můžeš například čerstvým sýrem cottage, tvrdým sýrem, ale i kvalitní dušenou či sušenou šunkou. Nejdůležitější je dodržovat malé porce a konzumovat hodně ovoce a zeleniny. Naopak se vyhni přílohám, chlebu i pečivu.

Když tě honí mlsná

I když dodržíš jídelníček, stejně tě chytne chuť na čokoládu – však to jistě znáš. Na zahnání chuti na sladké nebo na brambůrky ti pomůže syrovátka. Koupit si ji můžeš v prodejnách se zdravou výživou rovnou čerstvou či instantní sušenou. Syrovátka je bohatá na sacharidy, které organismu rychle dodají energii a tak zaženou hlad. Kromě toho, syrovátka podporuje správné trávení a pečuje o zdraví střevní mikroflóry. Díky vyššímu obsahu cukrů jí ale raději nekonzumuj ve vysokém množství.

Sáhnout můžeš i po psylliu, vláknině získávané z jitrocele indického. Psyllium je sice dobré konzumovat nalačno, ale pokud si ho dáš alespoň hodinu po posledním jídle, určitě tím nic nepokazíš. Nejen, že ti zaplní žaludek a zrychlí spalování tuků, ale také stabilizuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi a upravuje správné vyprazdňování. Díky tomu, že je psyllium bez lepku, je vhodné i pro celiaky. Ale pozor, psyllium díky vysokému obsahu vlákniny snižuje účinnost všech užívaných léků. Aby bylo vše v pořádku, udělej mezi konzumací psyllia a léků pauzu alespoň 2 hodiny.

Zdravý pohyb v přírodě i doma

Nemusíš chodit do fitka, abys vydala přebytečné kalorie a zpevnila si postavu. Bohatě stačí, když budeš pravidelně chodit na procházky, nebudeš se vozit výtahem… Abys viděla výsledky a nepotila se jen tak pro nic za nic, je třeba spočítat si správnou tepovou frekvenci, při které dochází ke spalování tuků. Použij tento vzorec: (220- tvůj věk) x 0,6= horní hranice tepové frekvence, při které dochází ke spalování tuků.

Na internetu najdeš samozřejmě spoustu video návodů jak cvičit, ale pokud nemáš vypracovanou fyzičku, náročné cvičení by ti mohlo spíš ublížit. Zaměř se proto na jednoduché cviky a hlavně se před cvičením nezapomeň protáhnout a zahřát si svaly. Výborným pomocníkem pro domácí cvičení je gymnastický míč či malý powerball, který nejen že poslouží jako cvičební pomůcka, ale také ti pomůže ke správnému rovnému držení těla.

Jak se říká: všeho s mírou. Nečekej, že když se dáš na zdravou stravu a cvičení, půjdou kila rychle dolů. Chce to trpělivost a vytrvalost. Vyber si takový pohyb, aby tě bavil. Není totiž nic horšího, než nenáviděné cvičení, které ti nejde. Uvidíš, že to půjde samo a za pár měsíců budeš mít svou vysněnou postavu!

Martina Koubová

Milovnice sladkostí, hlavně cupcaků, přírodní kosmetiky, koček, gumových kachniček a vinylových desek, co by jednou ráda vlastnila kavárnu či obchod plný šminek.

No Comments Yet

Comments are closed